Šiauliuose uždarius visą parą dirbusius barus, kurie alkoholį pardavinėjo pigiau už konkurentus, kaip ir buvo prognozuota, populiarėja naminė degtinė, vadinamasis „samagonas„. Naminė degtinė mieste lengvai pasiekiama ne tik mėlynanosiams, bet ir kai kuriems Seimo nariams. Antai šiaulietis Seimo narys Laimontas Dinius viešai apsiskelbė, kaip per praėjusias Kalėdas pas jį užsuko kaimynas su naminės buteliu ir vyrai sėdo ją ragauti.
Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato statistika rodo, kad naktiniams barams anksčiau užvėrus duris, policininkai iš apyvartos „naminukės“ išima veik trečdaliu mažiau, nei ankstesniais metais. Kyla kausimas, kodėl taip sumažėjo pareigūnų iš „bobučių„ paimtos naminės degtinės kiekis: ar ją išplempia Seimo nariai ir pareigūnams nieko nebelieka, o gal Šiaulių pareigūnai pasekė kolegos kauniečio, įtariamo duoklių rinkimu iš turgaus prekeivių, pėdomis?
Šiauliečius girdo „bobutės“?
Kai Šiaulių policija užsimojo uždaryti visą parą dirbusius naktiniu barus, iš karto buvo prognozuojama, kad žmonės alkoholio neis pirkti į naktinius klubus, kuriuose antkainiai gėrimams siekia iki kelių šimtų procentų. Buvo akivaizdu, jog suaktyvės vadinamosios „bobutės„, kurios naktimis prekiaus namine degtine ar pilstuku.
Šiaulių miesto policijos vadovas Rimvydas Šlekys, kuris buvo vienas iš aktyviausių barų uždarymo šalininkų, tada žadėjo aktyviau gaudyti „namine“ prekiaujančias bobutes. Praėjus keletui mėnesių nuo barų uždarymo (barai buvo uždaryti nuo praėjusių metų rugpjūčio 19–osios) „Šiaulių naujienos„ nusprendė pasidomėti, kaip pareigūnams sekasi kovoti su „bobutėmis“.
Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato atsistovės spaudai Gailos Smagriūnienės pateikta statistika iškalbinga: ji rodo, kad iš juodosios rinkos uždarius naktinius barus vis mažiau paimama ne tik naminės degtinės, bet ir „braškės„.
Anot G. Smagriūnienės, nuo 2009–ųjų rugpjūčio 19–osios iki gruodžio 23–iosios Šiaulių miesto policijos komisariato ir Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Ekonominių nusikaltimų tyrimo skyriaus (ENTS) pareigūnai iš apyvartos paėmė daugiau kaip pusantro tūkstančio litrų naminės degtinės, o raugo – net 18 tūkstančių litrų.
Nuo tos dienos, kai Šiaulių miesto Taryba priėmė sprendimą sutrumpinti kai kurių naktinių barų darbo laiką, išimamos naminės degtinės upės ėmė sekti. 2010–aisiais per tą patį laikotarpį miesto policijos komisariato pareigūnai su kolegomis iš ENTS iš bobučių, naminės tiekėjų ir pirkėjų karčiosios atėmė beveik trečdaliu mažiau – kiek daugiau kaip tūkstantį litrų, raugo – apie 6 tūkstančiais litrų mažiau.
A. Tručinskas pripažino „bobučių“ gudrumą
Kur naktiniams barams užvėrus duris 22 valandą patraukė alkoholio mėgėjai? Kad žmonės gerti nesiliaus, dar prieš sprendimą uždaryti barus pripažino ir patys policijos pareigūnai. Bet užuot aktyviai pradėję gaudyti „bobutes„, pareigūnai tik skėsčiojo rankomis – Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininko pavaduotojas Aldividas Tručinskas pradėjo guostis, kad policininkams tenka rengti nemenkus scenarijus „bobutėms“, iš kurių naudos – mažai. Nes Šiaulių bobutės esančios itin protingos ir jas pergudrauti pareigūnui savo galva – oi kaip sunku.
Juokaujama, kad kai kurių policininkų akiratį galima susiaurinti pinigais. O tas akiratis – keistas padaras: siaurėja, siaurėja, kol į jį bobutė nebepatenka. Kai akiratyje nėra bobutės – nėra ir ko bausti. Ar tik ne todėl sumažėjo iš „bobučių„ atimamos naminės degtinės kiekiai?
Kad ir tarp policininkų kyšininkų pasitaiko – tai irgi faktas. Neseniai negražiai išgarsėjo Kauno kriminalistas, kuris kažkada buvo išrinktas geriausiu Kauno policininku. Tas „geruolis“ dabar įtariamas turgaus prekeivių reketu. Keisčiausia, kad jį su įkalčiais pagavo saviškiai, kurie nebuvo patys geriausi Kaune. Tačiau turbūt sąžiningi pasitaikė.
Ir tarp Šiaulių policininkų turbūt visokių yra – ir tų „geriausių„, kurie mėgsta šlamančiuosius, ir tų sąžiningų, kurie bevelytų tuos „geriausius“ supakuoti ir pasiųsti belangėn.
Planuojama, kad nepagrįsti bus du iš trijų skundų
Bet aukščiausios Šiaulių policijos galvos ir čia nustatė kvotas, kiek prisidirbusių pareigūnų planuojama nubausti per 2011 ir 2012 metus. Šiaulių vyriausiojo policijos komisariato interneto svetainėje skelbiamas „Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato 2010–ųjų metų veiklos planas„. Jame pateikiama „Vertinimo kriterijų (rodiklių) suvestinė 2010–2012 metams“. Toje suvestinėje teigiama, kad policijos komisariatas privalo tirti nesąžiningų policijos pareigūnų veiklą ir juos bausti. Ir jau iš anksto suplanuota, kad 2011 metais Šiaulių vyriausiajame policijos komisariate bus atlikta 300 tarnybinių patikrinimų dėl policijos pareigūnų padarytų tarnybinių nusižengimų. Bet nereikia labai džiaugtis, nes tame pačiame dokumente iš anksto suplanuota, kad du trečdaliai skundų bus nepagrįsti, nes drausmine tvarka planuojama nubausti tik 100 pareigūnų. Planuojama, kad ir 2012 metais pylos gaus lygiai tiek pat policijos darbuotojų – tik kas trečias tarnybinis patikrinimas baigsis drausminės nuobaudos skyrimu. Taigi skųskis nesiskundęs – viskas pagal planą.
Seimorius per šventes geria naminę?
Kai kurių pareigūnų tradiciniu lietuvių gėrimu vadinama „naminė„ tapo jau ir šventiniu gėrimu. Šventiniu gėrimu – ne eiliniam stalui. Neseniai Seimo narys Laimontas Dinius socialiniame tinklalapyje „Facebook“ rašė, kad pas jį antrąją Kalėdų dieną užsuko pora kaimynų: vienas iš jų atsinešė butelį importinio vyno, kitas – naminės. Sugužėjus kaimynams, kaip rašo pats L. Dinius, vyrai sėdo ragauti gėrimų.
Gal nereikia stebėtis, kad policijos pareigūnai nesugeba išgaudyti visų mieste esančių „bobučių„ ir kitų naminės degtinės platintojų – L. Dinius socialiniame tinklalapyje nepasigyrė skambinęs policijos pareigūnams pranešti apie kaimyną, kuris jį aprūpino „namine“.
Vangumas užkliuvo ir Policijos departamentui
Kad Šiaulių apskrities VPK pareigūnai vangiai tiria kai kuriuos nusikaltimus – ne naujiena. Jie buvo gavę velnių ir nuo Policijos departamento – praėjusių metų rudenį jis viešai paskelbė, kad šio komisariato policininkai turėtų itin aktyvinti kovą su kontrabanda, nelegalia akcizinių prekių apyvarta, šešėline ekonomika ir susirūpinti kitų nusikalstamų veikų atskleidimu.
Policijos departamento atstovų netenkino Šiaulių AVPK veikų ir administracinių teisės pažeidimų ekonomikai ir verslo tvarkai, intelektinei nuosavybei bei finansų sistemai atskleidimas. Šiaulių AVPK pareigūnai raginti susirūpinti ir dėl automobilių vagysčių. Kaip skelbta departamento pranešime, panašius nurodymus gavo tik du šalies komisariatai – Šiaulių AVPK ir Panevėžio AVPK.
Panašu, kad Šiaulių policijos vadovams ant Policijos departamento raginimų dirbti – tik nusišvilpti. Gyvas to įrodymas – jau gerą dešimtmetį centrinėje miesto turgavietėje kontrabandines cigaretes atvirai siūlantys nelegalūs prekeiviai, prieš kuriuos policininkai demonstruoja savo bejėgiškumą. Bet apie tai, kam nenaudinga iš miesto išguiti kontrabandininkus – jau kita tema.
Judita VASILIAUSKAITĖ