Vieniša senyva moteris buvo įkalbėta parduoti savo butą pusvelčiui su galimybe jame gyventi iki mirties. Moteris nė nenutuokė, kad jos mirtis nuo sutarties pasirašymo dienos gali būti visaip skubinama. Teisininkai ramina, kad net sandorius su velniu galima užginčyti ir panaikinti.
Neaiškus sandoris
Per 80 metų perkopusi moteris gyvena viena blokinio namo bute. Turi giminaičių, tačiau su jais tik kartais pasikalba, kai atvyksta į svečius.
Pastarąjį pusmetį jos ramus gyvenimas apsivertė aukštyn kojom.
Savo butą penkiaaukštyje Šiaulių centre ji pusvelčiui pardavė, tikėdamasi, kad čia įprastu ritmu galės gyventi iki gyvenimo pabaigos. Tačiau svetimais tapę namai virto pragarais.
Pavasarį, sėdėdama kieme ant suoliuko, moteris įsikalbėjo su pažįstama moterimi. Pasiguodė, kad trūksta pinigų, o dar tiek daug gyvenime norėtų nuveikti. Ypač – artimųjų kapus sutvarkyti.
Pašnekovė pasiūlė parduoti jai vieną buto kambarį. Mat ji turi pinigų ir galėtų jai padėti. Sandoris ant suoliuko persikėlė pas notarus. Balandžio pabaigoje pasirašyta pirkimo-pardavimo sutartis.
Niekas dabar nežino, kaip iš tiesų buvo kalbėta, tačiau faktas, kad parduotas ne kambarys, o visas miesto centre esantis butas. Viso labo už 30 tūkstančių litų.
Dokumente nurodyta, kad buto vidutinė rinkos vertė – 74 tūkstančiai litų. Skelbimuose tokio buto kainos prasideda nuo 80 tūkstančių.
Sutartis – tradicinė, tačiau paryškinta viena eilutė – pardavėja išsaugo teisę gyventi bute iki mirties. Žinoma, turi prievolę mokėti mokesčius. Pirkėjas tampa savininku nuo sutarties įsigaliojimo datos.
Sutartyje neapribojamos savininko galimybės butą parduoti. Nenurodoma, kokiomis sąlygomis jame gyvens buvusi savininkė.
Paprasčiau tariant – pigiai nusipirktas butas ir garantijos, kad kurį laiką už jį nereikės mokėti mokesčių.
Košmaras
Gauti pinigai greitai išgaravo. Moteris didžiąją jų dalį panaudojo artimųjų antkapiams įrengti. Pasiliko penkis tūkstančius – juodai dienai arba laidotuvėms. Pasidėjo į nedidelį odinį rankinuką ir paslėpė.
Jau netrukus po buto pirkimo savininkė į vieną buto kambarį įleido gyventi neaiškius vyriškius. Šie dažnai girtavo, rūkė. Močiutė tūnojo savo kambaryje, bijodama net į virtuvę nueiti.
Kai baigėsi šis košmaras, prasidėjo kitas.
Savininkė dažnai užrakindavo senyvą moterį bute. Ši negalėdavo niekur išeiti ir belikdavo tik gulėti lovoje. Artimiesiems savininkė aiškindavo, kad moteris meluoja ir raktą pametanti pati.
Kartą močiutė, kai vėl buvo užrakinta, neapsikentė ir iššoko per langą. Nors ir pirmas aukštas, tačiau įskilo dubens kaulai. Močiutė atsidūrė ligoninėje, o paskui – slaugos įstaigoje.
Po šio incidento naujoji savininkė visiems namo gyventojams pradėjo aiškinti, kad senutei su protu negerai.
Dar buvusi buto savininkė, o dabar – įnamė iki gyvos galvos, pasigedo juodai dienai pasiliktų 5 tūkstančių litų.
Nežinomybė
Klausimų kyla daug. Kodėl notaras leido sudaryti tokią protu sunkiai suvokiamą sutartį? Juk jei dabar naujoji savininkė nuspręstų parduoti butą, tai „komplekte“ būtų ne tik patogumai, bet ir gyvas žmogus.
Taip pat lieka neaišku, kur dingo penki tūkstančiai litų iš senutės odinio rankinuko. Taip pat nežinia – jei senutei yra prastai su psichika, ar buto pardavimo sandoris yra teisėtas?
Artimieji sako, kad jokie teisininkai nepasiteiravo, kodėl senyvo amžiaus moteris pasirašo tokią sutartį. Gal svetimų žmonių apgyvendinimas tame pačiame bute taip pat turėjo atsispindėti sutartyje?
Giminaičiai neabejoja močiutės psichine sveikata ir mano, kad buto pirkėja sukčiavo. Tikisi anuliuoti sandorį per teismus.
KOMENTARAS:
Notaras turėjo užtikrinti teisėtumą
Gintaras Žičkus, advokatas, bankroto administratorius:
– Įprastai nekilnojamojo turto pardavimas vyksta notarine tvarka. Taigi, sudarant tokį sandorį dalyvauja ir jo teisėtumą užtikrina notaras.
Notarų veikla reglamentuota Notariato įstatymo. Notaras yra valstybės įgaliotas asmuo, atliekantis nustatytas funkcijas, užtikrinančias, kad nebūtų neteisėtų sandorių ir dokumentų.
Notarui tvirtinant sandorius, įsitikinama fizinių asmenų veiksnumu. Tokia notaro pareiga neatsiejama nuo jo paskirties – užtikrinti, kad civiliniuose teisiniuose santykiuose nebūtų neteisėtų sandorių.
Įstatymas draudžia sudaryti sandorius, jei asmuo sandorį sudaro apsvaigęs nuo alkoholinių gėrimų ar narkotinių medžiagų.
Taip pat sandoris turi pagrindo būti negaliojantis, jei fizinis asmuo, kuris nors ir būdamas veiksnus, sandorio sudarymo metu buvo tokios būsenos, jog negalėjo suprasti savo veiksmų reikšmės ar jų valdyti.
Iš esmės, suklydus, sudarytas sandoris gali būti teismo tvarka pripažintas negaliojančiu pagal klydusios šalies ieškinį.
Nurodytoje situacijoje, prieš notarui tvirtinant sandorį, notaras privalėjo įsitikinti, kad moteris, parduodanti savo butą, būtent siekia sudaryti tokį sandorį – parduoti savo butą. Taip pat buvo privalu įsitikinti, kad asmuo, parduodantis savo butą, yra veiksnus.
Tam, kad notaras įsitikintų, ar asmuo supranta sudaromo sandorio reikšmę, jis turi teisę pareikalauti pateikti atitinkamą pažymą iš medicinos įstaigos apie asmens, sudarančio sandorį, psichinės sveikatos būklę. Tokią pažymą gali gauti ir pateikti tik pats asmuo, ketinantis sudaryti atitinkamą sandorį.
Visais atvejais, kai siekiama nuginčyti sandorį, tikslinga naudotis profesionalią teisinę pagalbą teikiančių advokatų paslaugomis.
Alvydas JANUŠEVIČIUS