Panevėžio miesto savivaldybė pasiūlė gyventojams, įmonėms, įstaigoms ir organizacijoms pasinaudoti galimybe nemokamai išsitirti, ar gyvenamojoje ar darbo aplinkoje užterštumas asbestu neviršija normų.
Prašymų gyvenamosios ir darbo aplinkos užterštumo asbestu stebėsenai atlikti Savivaldybė laukia iki lapkričio 1 dienos. Juos gali teikti juridiniai ir fiziniai asmenys, visuomeninės organizacijos. Prašymai nesuteiks teisės gauti kompensaciją šiferiui nuimti ir pašalinti, tačiau padės užtikrinti saugią aplinką sau, artimiesiems ir bendradarbiams.
XX a. pabaigoje asbestas ypač dažnai ir gausiai naudotas įvairiuose produktuose (tekstilės, statybos, termoizoliacijos, stabdžių kaladėlėse ir kt.). Į Lietuvą asbestas importuotas iš Rusijos, jo sunaudota daugiau kaip 700 tūkst. tonų, daugiausia - asbestiniam cementui ir šiferiui gaminti.
Mūsų šalyje naudoti asbestą ar jo turinčius gaminius uždrausta nuo 2005 metų, tačiau dėl kone visuotinio ankstesnio asbesto naudojimo liko asbesto plaušelių (skaidulų), išsiskiriančių iš pažeistų jo turinčių gaminių, todėl keliama rizika žmogaus sveikatai.
Asbestas - toksiška I grupės kancerogeninė medžiaga. Į plaučius patekusios jo skaidulos gali sukelti tokias ligas kaip asbestozė (plaučių audinio randėjimas), vėžys ir kt.
Asbestas pavojingas žmonėms, kai plaušeliai patenka į aplinkos orą dėl asbesto produktų (plokščių, šiferio, vamzdžių ir kt.) korozijos, mechaninio poveikio (daužymo, smulkinimo, šlifavimo, pjaustymo), atliekant katilinių, šilumos tinklų izoliacijos remontą arba atnaujinimo darbus.
Plaušeliai yra labai maži - plika akimi jų nematyti. Patekę į žmogaus plaučius, kaupiasi ilgus metus. Tik atlikus asbesto plaušelių tyrimus, galima nustatyti, ar aplinka užteršta. 2002-2007 m. duomenimis, Lietuvoje asbesto koncentracija ore viršijo nustatytą ribinį dydį 11-oje iš 208 matavimų. Gyvenamojoje aplinkoje neturi būti nė vieno asbesto plaušelio. Deja, pasitaiko, kad trapus asbestas buvo panaudotas gyvenamųjų namų šilumos tinklams, grindims ir sienoms izoliuoti. Jeigu nesilaikoma specialių reikalavimų, vykdant remontuojant tokias patalpas neišvengiama aplinkos taršos asbestu. Stebėseną vykdo Higienos institutas, Lietuvos savivaldybės, Valstybinė darbo inspekcija ir Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija.