Panevėžio apygardos prokuratūroje buvo pasirašyta bendradarbiavimo sutartis su LR Aplinkos ministerijos Panevėžio regiono aplinkos apsaugos departamentu. Sutartį pasirašė šio departamento direktorius Valdemaras Jakštas ir Panevėžio apygardos vyriausiasis prokuroras Justinas Pupka.
„Gamtai padaryta žala, nukirsti medžiai, užteršta aplinka jaudina kiekvieną žmogų ir visuomenę, tačiau tam, kad kaltininkai sulauktų įstatymų numatytos bausmės, padarytus nusikaltimus reikia ištirti ir bylas perduoti nagrinėti teismui. Nusikaltimų gamtai ir žmonių sveikatai tyrimą prokurorai vertina kaip vieną prioritetinių veiklos sričių ir tikisi pasiekti geresnių rezultatų bendradarbiaudami su aplinkosaugininkais, todėl ir buvo nutarta stiprinti šiuos ryšius, prisiimti bendrus įsipareigojimus“,- teigia Panevėžio apygardos vyriausiasis prokuroras Justinas Pupka.
„Dabar turėsime galimybę artimiau bendradarbiauti su apygardos prokurorais, prašyti konsultacijų, sustiprės bendras ir ypač naudingas visuomenei prevencinis darbas“,- teigė Panevėžio regiono aplinkos apsaugos departamento direktorius Valdemaras Jakštas.
Pernai Panevėžio apygardos ir apylinkių prokuratūrų prokurorams nagrinėjant teismuose bylas dėl nusikaltimų aplinkai ir žmonių sveikatai palaikyti valstybinį kaltinimą teko 13 baudžiamųjų bylų. Anykščių ir Rokiškio rajonuose buvo išnagrinėta po 4, Biržų – 3, Kėdainių ir Utenos – po 1 baudžiamąją bylą .
Visose bylose teismai, patvirtinę prokurorų pateiktus kaltinimus, pripažino teisiamuosius kaltais ir paskyrė jiems baudas, taip pat priteisė atlyginti gamtai ir žmonėms padarytą žalą. Prokurorams teko nemaža pastangų padėti, kad išteisintas kėdainietis vienos bendrovės vadovas, pavojingomis atliekomis užteršęs aplinką, apygardos teisme būtų pripažintas kaltu dėl padarytos daugiau kaip šimto tūkstančių litų žalos gamtai bei aplinkai ir nubaustas10 tūkstančių 400 litų, o bendrovė kaip juridinis asmuo – 65 tūkstančių litų baudomis. Buvo patenkintas ir Kauno regiono aplinkos apsaugos departamento 176 tūkstančių 229 litų civilinis ieškinys gamtai padarytai žalai atlyginti. Tačiau prokurorų ir aplinkosaugininkų šioje byloje pateikti argumentai dar vieno – kito aukštesnės instancijos teismo vėl neįtikino.
„Prokurorams tenka tirti įvairius nusikaltimus aplinkai ir žmonių sveikatai, tarp kurių galima būtų paminėti dabar tiriamas bylas dėl neteisėto gamtos išteklių naudojimo, neteisėto miško kirtimo, ypač valstybės saugomose teritorijose, šios nusikalstamos veikos dabar itin dažnos. Nepaisoma ne tik įstatymų, už kurių pažeidimus yra numatyta administracinė ir baudžiamoji atsakomybė, bet ir protėvių puoselėtų nuostatų, kad mišką reikia branginti ir saugoti, kaip visų mūsų didelę vertybę. Ir ne tik jį, bet ir visą gamtą bei jos išteklius, neteršti aplinkos pavojingomis atliekomis. Ypač tai aktualu tiems, kurie eksploatuoja ūkinės veiklos objektus ar vykdo ūkinę veiklą. Visiems reiktų paisyti nustatytų aplinkos apsaugos taisyklių, nepažeidinėti įstatymų, kurie nurodo, kad negalima sukelti pavojaus daugelio žmonių sveikatai ar gyvybei, padaryti didelės žalos gyvūnijai, augmenijai ar visai aplinkai. Todėl tikimės, kad pasirašyta bendradarbiavimo sutartis bus naudinga abiems pusėms, visuomenei ir valstybei“,- teigia Panevėžio apygardos vyriausiasis prokuroras Justinas Pupka.