Į miesto Tarybą rinkėjų deleguoti politikai Panevėžio rūpesčius dažnokai nustumia į šoną. Visus Tarybos posėdžius sąžiningai lankė tik trylika politikų iš trisdešimt vieno. Dar rečiau panevėžiečių išrinktieji pasirodydavo komitetų posėdžiuose.
Posėdžiuose – tik svečiai
Nedrausmingiausių Tarybos narių sąrašo viršuje – daugiausia Tarybos ir komitetų posėdžių praleidęs konservatorius Gintaras Byčius. Tarybos sekretoriato duomenimis, politikas pernai nedalyvavo net pusėje iš 16-os Tarybos posėdžių. Sveikatos, sporto, socialinės rūpybos ir ryšių su nevyriausybinėmis organizacijomis komiteto susiėjimuose politikas pernai buvo itin retas svečias: iš 19-os posėdžių G.Byčius nedalyvavo 17-oje.
Komiteto pirmininkas konservatorius Maurikijus Grėbliūnas nesiryžo barti uolumu nepasižymėjusio partijos bendražygio, tačiau pripažino, kad G.Byčius netgi ne visada pranešdavo neatvyksiantis.
„G.Byčiui turbūt kildavo problemų dėl darbo. Gydytojas negalėdavo atšaukti operacijų ar ligonių apžiūros dėl komiteto posėdžio“, – mano pirmininkas.
Pats G.Byčius taip pat tvirtina, kad politinėje veikloje jam koją pakišdavo gydytojo darbas. Vienoje Vilniaus ligoninių dirbantis konservatorius aiškino ne tik neturėdavęs galimybių atvykti į neplanuotus komitetų posėdžius, bet ir į numatytuosius iš anksto ne visada spėdavęs.
Vis dėlto pasitraukti iš miesto Tarybos G.Byčių privertė ne politinei veiklai trukdžiusi gydytojo praktika, o Specialiųjų tyrimų tarnybos dėmesys. Tarybos nario mandato politikas atsisakė po to, kai Generalinė prokuratūra jam pareiškė įtarimus dėl nusikaltimų valstybės tarnybai. Įtariama, kad G.Byčius galėjo piktnaudžiauti tarnyba ir neteisėtai padėti vienam sporto klubui gauti Savivaldybės paramą.
Net penkiuose Tarybos posėdžiuose nedalyvavo ir „tvarkietis“ Kastytis Vainauskas, vicemero posto netekęs dėl įtarimų piktnaudžiavimu tarnyba ir kyšio ėmimu. Iš jų tris posėdžius politikas praleido areštinėje.
Ieškos teisybės
Nuo komiteto posėdžių pernai dažniausiai išsisukinėjo konservatorius Dainius Ožalas. Tarybos sekretoriato duomenimis, jo nebuvo net 16-oje Švietimo ir mokslo komiteto posėdžių iš 21-o. Politikas neslėpė nepasitenkinimo tokia informacija ir tvirtino išsiaiškinsiantis, kas taip suskaičiavo.
„Nežinau, ar tiksli šita informacija, nes ji nebuvo viešinta. Nemanau, kad tiek praleidau. Paprašiau įvardyti datas, kada manęs nebuvo“, – „Sekundei“ teigė D.Ožalas.
Konservatorius prisipažįsta keliuose posėdžiuose negalėjęs dalyvauti, nes tada turėjęs filmuotis Vilniuje.
Teisybės ieškos ir Visvaldas Matkevičius. Skelbiama, kad jis iš pernai vykusių 12-os Kontrolės komiteto posėdžių praleido pusę.
Politikas tikina likęs nustebintas tokių skaičių.
„Buvau įsitikinęs, kad tik vieną kitą praleidau“, – teigė V.Matkevičius.
Tarybos sekretorės pavaduotoja Asta Povilauskienė tvirtino, kad duomenys apie politikų lankomumą buvo surinkti remiantis posėdžių protokolais.
Tarp nepažangiųjų – ir vicemerės
Uolumu pernai nepasižymėjo daugiau nei prieš mėnesį išrinktos vicemerės – „valstietė“ Gema Umbrasienė ir „tvarkietė“ Rimantė Ratinskaitė.
G.Umbrasienės sąskaitoje – pusė praleistų Finansų ir ekonomikos komiteto posėdžių. Mero pavaduotoja posėdžius iškeitė į Europos Sąjungos lėšomis apmokėtas paskaitas.
G.Umbrasienė Panevėžio ir Šiaulių apskrityse ekonomikos ir buhalterinės apskaitos žiniomis dalijosi su Žemės ūkio ministerijos už europinę paramą organizuotų mokymų dalyviais.
„Iš pradžių posėdžiai vykdavo tą pačią savaitės dieną, o paskui pradėjo datas kaitalioti. Aš negalėjau nuvilti į paskaitas susirinkdavusių žmonių“, – aiškino G.Umbrasienė.
Jos kolegė R.Ratinskaitė pernai sugebėjo praleisti trečdalį (10) Ūkio, miesto plėtros ir aplinkosaugos komiteto posėdžių.
Politikė pripažįsta, kad tvarkyti miesto reikalus jai sutrukdęs asmeninis verslas. „Į posėdžius nenuėjau ne dėl to, kad nenorėjau. Man svarbiausia buvo mano darbas, tekdavo į komandiruotes važiuoti“, – aiškino R.Ratinskaitė, vadovavusi vairavimo mokyklai.
Inga KONTRIMAVIČIŪTĖ