Panevėžyje per porą metų gyventojų skaičiui sumažėjus maždaug 9000 ir mieste nebelikus nė 100 tūkst. žmonių, miesto valdžia, užuot apsikarpiusi atlyginimus, prieš didžiąsias metų šventes tik per plauką jų nepasididino. Kas sutrukdė miesto vadovams kitąmet gyventi sočiau, domėjosi Inga Kontrimavičiūtė.
Pinigai išsprūdo
Panevėžyje per porą metų gyventojų skaičiui sumažėjus maždaug 9000 ir mieste nebelikus nė 100 tūkst. žmonių, miesto valdžia, užuot susimažinusi atlyginimus, prieš didžiąsias metų šventes tik per plauką jų nepasididino.
Tarybos posėdyje Savivaldybės administracijos siūlymas pakelti užmokestį merui Vitalijui Satkevičiui ir vicemerei socialdemokratei Reginai Eitmonei iš darbotvarkės buvo išbrauktas įsikišus Vyriausybės atstovei Panevėžio apskrityje.
5235 Lt neatskaičius mokesčių uždirbančiam merui ketinta atlyginimą padidinti iki 5490 Lt, jo pavaduotojai – iki 4725 Lt, tai yra 345 Lt daugiau nei dabartinis R.Eitmonės darbo užmokestis.
Tokią dovaną prieš pat Kalėdas parengusi Savivaldybės administracija motyvavo, esą didinti algas svarbiausiems miesto politikams verste verčia šalies įstatymai, nors kaip tik Tarybos posėdžio išvakarėse Seimas nusprendė visų valstybės tarnautojų ir pareigūnų atlyginimų augimą sustabdyti dar vieneriems metams.
Pinigai nedomino
Meras V.Satkevičius tikina, esą nei jis, nei vicemerė nebuvo suinteresuoti pasikelti atlyginimus.
„Nebuvo jokios mano iniciatyvos. Personalo skyriaus vedėja sakė, kad taip reikia, kad turime vykdyti įstatymą. Balsuojant dėl šio klausimo būčiau išėjęs iš salės, tą patį ir pavaduotoja būtų padariusi“, – aiškino meras.
V.Satkevičius tvirtina Tarybos posėdžio išvakarėse atsiklausęs Vyriausybės atstovės Panevėžio apskrityje Rasos Šošič. Ji, pasak mero, patarusi kol kas susilaikyti nuo atlyginimų didinimo, nes valstybės tarnautojų pareiginės algos koeficientas dar gali keistis.
Pasimetė tarp įstatymų
Sprendimo padidinti atlyginimus vadovams projektą parengusi Personalo skyriaus vedėja Inga Kučienė tvirtina negalėjusi nepaisyti Vietos savivaldos įstatymo nuostatų, patvirtintų lapkritį dar praėjusios kadencijos Seimo. Pagal jas jau nuo sausio turėjo įsigalioti didesni valstybės tarnautojų ir politikų pareiginės algos koeficientai.
„Niekas nepuolė nei iš šio, nei iš to didinti algų. Pasiūlymai buvo parengti reaguojant į įstatymą. Tačiau tomis dienomis, kai turėjo vykti Tarybos posėdis, naujai susirinkęs Seimas paliko 2012-ųjų koeficientus. Šito Seimo sprendimo mes dar net nesame gavę“, – teigė I.Kučienė.
Anot jos, nors miesto vadovų darbdavė yra Taryba, tačiau dėl darbo užmokesčio valstybės tarnautojams ir politikams, šios galios ribotos – jų piniginių storumas priklauso tik nuo aukščiausios šalies valdžios nustatomų pareiginės algos koeficientų.
Savivaldybės skubėjimas patvirtinti merui ir vicemerei didesnius atlyginimus Vyriausybės atstovei Panevėžio apskrityje Rasai Šošič atrodo keistas.
„Jei Seimas neleidžia didinti koeficientų, Tarybai irgi nėra prasmės skubėti – jos sprendimas dėl atlyginimų padidinimo praranda prasmę“, – teigė Vyriausybės atstovė.
Savivaldybės vadovų argumentai, esą sprendimo įšaldyti valstybės tarnautojų ir politikų pareiginės algos koeficientus dar nepasirašiusi šalies prezidentė, R.Šošič nuomone, tėra formalumas. Mažinti nesutinka
Savivaldybės administracijos pasiteisinimas teisės aktų nuostatomis atrodo keistas. Susirūpinusi, kaip padidinti politikams atlyginimus, administracija kažkodėl neatkreipė dėmesio miesto vadovams finansiškai nenaudingą rodiklį – sumažėjusį gyventojų skaičių. Statistikos departamento duomenimis, Panevėžyje oficialiai gyvena 98,6 tūkst. žmonių. Dar 2010-aisiais Aukštaitijos sostinėje gyventojų buvo daugiau – apie 107 tūkst.
Vyriausybės atstovė Panevėžio apskrityje Rasa Šošič paragino merui geranoriškai pačiam spręsti klausimą dėl atlyginimo susimažinimo. Toks Vyriausybės atstovės siūlymas merui neatrodo priimtinas.
„Mūsų su meru nuomonės šiuo klausimu nesutampa. Mes manome, kad reikia vadovautis oficialiais Statistikos departamento duomenimis, o meras įsitikinęs, kad didesniu, Panevėžyje deklaravusiųjų gyvenamąją vietą skaičiumi. Kiekvienas likome prie savo nuomonės“, – teigė R.Šošič.
Merui nesiryžtant susimažinti darbo užmokesčio, Vyriausybės atstovė kitų metų pradžioje ketina jam oficialiai priminti apie galiojančius šalies įstatymus.
„Jei manys, kad aš neteisi, tikriausiai teismas turės išaiškinti, kaip turėtų būti“, – perspėja R.Šošič.
Panevėžyje sumažėjęs gyventojų skaičius turėtų kirsti ne tik per miesto vadovų pinigines. Po poros metų vyksiančiuose Savivaldos rinkimuose į miesto Tarybą būtų renkamas nebe 31-as politikas, o 29-i.
Atlygis už užuovėją
Savivaldybės administracijos ketinimus prieš šventes politikams nustatyti didesnius atlyginimus Tarybos narys konservatorius Viktoras Trofimovas įvardijo „politiniu „atkatu” merui už uolią administracijos direktorės Kristinos Vareikienės gynybą. V.Satkevičius dėka direktorei pavyko išvengti nuobaudos už Savivaldybės kontrolierių nustatytus pažeidimus – pavaldiniams nežinia už kokius nuopelnus paskirstytus priedus, o kai kuriems net kone atlyginimo dydžio. Mero dėka K.Vareikienė išvengė ir jau ne vieną kartą Tarybos opozicijos bandytų jai skelbti interpeliacijų.
Buvusiam partijos bičiuliui meras siūlo žiūrėti po savo nosimi. „Tegul pats pasižiūri, koks naftalinas sudėtas į jo vadovaujamos įstaigos tinklalapį, ir kokia jo paties alga“, – atsirevanšuoja V.Satkevičius.
Pasak V.Trofimovo, mero vadinamoji naftalinu kvepianti Darbo biržos internetinė svetainė Finansų ministerijos inicijuotuose „Europos burių“ rinkimuose pripažinta vienu inovatyviausių ES struktūrinių fondų projektų Lietuvoje.