„Panevėžys bus ne tik kyšininkų miestas, bet ir kvailiausias, nes nesugeba išrinkti mero“, – konservatoriaus Dainiaus Ožalo Tarybos posėdyje ištarti žodžiai pasirodė pranašiški.
Mero neišrinko
Valdžios vairą į savo rankas pasišovusi perimti opozicija susimovė. Net ir užsigarantavusiems daugumos Tarybos narių palaikymą dešiniesiems nepavyko į mero postą pasodinti savo žmogaus.
Be penkių minučių Panevėžio meru laikytas krikdemas Vitalijus Satkevičius iš posėdžio išėjo kaip eilinis Tarybos narys.
Rengtą perversmą sužlugdė opoziciją tarsi naivią mergelę suviliojęs ir pametęs „darbietis“ Petras Narkevičius. Jo „auksinio“ balso pakako, kad dešiniųjų pateiktas klausimas dėl mero išrinkimo bei nepasitikėjimo vicemerais – liberalcentristu Ramūnu Vyžintu ir liberalsąjūdininke Zita Kukuraitiene – bei Savivaldybės administracijos pavaduotoja socialdemokrate Janina Gaidžiūnaite būtų atidėtas kitam posėdžiui.
Valdantieji motyvavo, kad Panevėžio valdžios rinkti negalima dėl neteisingai pateiktų sprendimo projektų.
Apkaltino klastote
Su Savivaldybės teisininkais per posėdžio pertrauką pasikonsultavęs R.Vyžintas pareiškė, kad sprendimo projektuose padaryta daug juridinių klaidų.
Tarybai svarstyti buvo pateikti teisininkų pakoreguoti sprendimų projektai, tačiau apie padarytus pakeitimus nebuvo informuota juos teikusi pati opozicija.
„Tai – akivaizdi klastotė. Pakeisti mūsų teikti dokumentai su mumis jų net nesuderinus. Taip pažeisti ir Tarybos reglamentas, ir Savivaldos įstatymas“, – pareiškė konservatorių frakcijos seniūnė Marija Danutė Kažukauskienė.
Kad Tarybos sekretoriatas privalėjo pranešti projekto rengėjams apie padarytus pakeitimus, pripažino ir R.Vyžintas.
„Prisiimu už tai dalį atsakomybės“, – valdančiuosius manipuliavimu apkaltinusią opoziciją bandė nuraminti liberalcentristas.
Tačiau laikinasis meras nepaaiškino, kaip atsitiko, kad buvo pakeista valdžios perversmą turėjusių nulemti klausimų svarstymo tvarka. Opozicijos pateiktame prašyme pirmas buvo klausimas dėl mero rinkimo. Tačiau posėdžio pradžioje R.Vyžinto perskaitytoje darbotvarkėje į pirmą vietą iškilo jo atleidimas iš vicemero pareigų.
Kad supainiota eilės tvarka, opozicija pastebėjo per vėlai – kai Taryba balsų dauguma darbotvarkę jau buvo patvirtinusi.
Gavo smūgį į paširdžius
Oponentų pastangos pergudrauti vienas kitą moralios politikos suvokimu virto politiniu anekdotu.
Tarybos posėdžio pirmininkas R.Vyžintas ir opozicija po audringų diskusijų, rodos, jau buvo suradę kompromisą: dešinieji nusileido, kad jų sprendimo projekte dėl mero išrinkimo būtų įrašytos teisininkų pastabos, R.Vyžintas sutiko kitam posėdžiui atidėti tik klausimus dėl vicemerų, administracijos direktoriaus pavaduotojos atleidimo ir naujų darbuotojų į jų vietas išrinkimo.
Sutarę po pertraukos rinkti Panevėžio merą, į posėdžių salę sugrįžę politikai pateikė staigmeną. Opozicija neteko amo, kai R.Vyžintas pareiškė, kad valdžios rinkimo klausimai negali būti išskaidyti, todėl visi turi būti atidėti kitam posėdžiui.
Tačiau tikrą smūgį į paširdžius dešinieji gavo, kai už tokį R.Vyžinto pasiūlymą rankas pakėlė 16 Tarybos narių, tarp jų – ir solidarumą su jais iki šiol demonstravę Liberalų sąjūdžio ir Darbo partijos frakcijos nariai V.Matkevičius ir P.Narkevičius.
Panevėžio meras bus renkamas kitą savaitę vyksiančiame Tarybos posėdyje.
Nulems „auksinis“ balsas
Netikėta vakarykščio posėdžio baigtis grasina paveržti iš opozicijos, rodos, jau ranka pasiekiamą valdžios olimpą. Kad taip atsitiktų, pakanka bent vienam iš šešiolikos dešiniųjų pusėje stovinčių politikų perbėgti į valdžią išsaugoti bandančios koalicijos pusę.
Dešiniesiems dabar didžiausią pavojų kelia P.Narkevičius. „Darbietį“ persivilioti į savo pusę opozicijai pavyko pažadėjus Savivaldybės administracijos direktoriaus vietą.
Tačiau P.Narkevičius neslepia, kad bičiulystė su dešiniaisiais aušta, o valdantieji jam taip pat pasiūlė tapti administracijos direktoriumi.
„Negaliu pasakyti, žlunga ar ne susitarimas su opozicija. Ilgai mąsčiau, ir kelias naktis buvo sunku miegoti, bet priėjau sprendimą, kad likus metams iki Tarybos kadencijos pabaigos draskyti valdančiąją daugumą, paskui atleidinėti politinio pasitikėjimo darbuotojus gal nėra reikalinga. Manau, reikia stabilizuoti būklę“, – kalbėjo P.Narkevičius.
Inga KONTRIMAVIČIŪTĖ