• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Viename iš labiausiai nedarbo smaugiamų šalies miestų Panevėžyje – daugiausia bedarbių, panorusių užsiimti smulkiuoju verslu. Panevėžys šiuo atžvilgiu lenkia netgi Vilnių.

REKLAMA
REKLAMA

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos duomenimis, per penkis šių metų mėnesius Lietuvoje daugiau nei 5,3 tūkstančio bedarbių sukūrė sau darbo vietas, pasinaudodami įstatymų lengvatomis nedarbui mažinti – pasinaudojo valstybės subsidijomis savo verslui kurti.

REKLAMA

Nuo liepos 1 dienos individualų verslą pradėjusiam bedarbiui kas mėnesį visus metus gali būti skiriama 200 litų išmoka. Panevėžio mieste ir rajone šia galimybe pasinaudojo 1200, Vilniuje – 1154, Klaipėdoje – 622, Šiauliuose – 798 bedarbiai. Tačiau Panevėžio darbo biržos specialistai negali pasakyti, kokią dalį tarp išsiėmusiųjų verslo liudijimus bedarbių sudaro tie, kurie verslu užsiima ne pirmus metus ir biržoje registruojasi vien tik tam, kad pasinaudotų lengvatomis.

REKLAMA
REKLAMA

Pastaraisiais metais smulkiuosius verslininkus trumpam tapti bedarbiais – registruotis darbo biržoje – skatindavo galimybė perpus pigiau įsigyti nepigiai kainavusius verslo liudijimus. Tiesa, nuo 2011 metų visos savivaldybės verslo liudijimus atpigina, bet panaikina lengvatas juos įsigyti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nuo šių metų liepos turgaus prekeiviams, kirpėjams, staliams, statybininkams ir visiems kitiems, dirbantiems pagal verslo liudijimus, atsirado dar vienas akstinas registruotis darbo biržoje. Valdžia priėmė įstatymus nedarbui mažinti, kurie bedarbiams suteikė galimybę pasinaudoti papildomomis lengvatomis kuriant savo verslą.

REKLAMA

Darbo biržose registruotiems asmenims, panorusiems užsiimti individualia veikla, pradėtos skirti 200 litų kas mėnesį subsidijos iš dalies kompensuoti verslo liudijimo įsigijimo ir socialinio draudimo įmokų išlaidas. Subsidija mokama ne ilgiau kaip metus. Numatyta, kad pakartotinai ją galima gauti po metų pertraukos.

REKLAMA

Teisės aktuose, reglamentuojančiuose tos subsidijos skyrimą, nėra apibrėžtas terminas, kiek laiko į išmoką pretenduojantis bedarbis turi būti registruotas darbo biržoje.

Lietuvos smulkiųjų verslininkų ir prekybininkų asociacija iš anksto prognozavo, kad šiomis lengvatomis daugiausia pasinaudos jau turintieji savo verslą žmonės. Pasak asociacijos vadovės Zitos Sorokienės, 200 litų per mėnesį per maža suma, kad tikras bedarbis galėtų pradėti savo verslą. Tačiau, jos tvirtinimu, sveikintina, kad valstybė bent taip parems jau dirbančius smulkiuosius verslininkus. Panevėžio darbo biržos direktoriaus pavaduotoja Audronė Biguzienė patikino, kad smulkieji verslininkai domisi įstatymais ir naudojasi galimybe gauti lengvatas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Jau daug metų sausio pirmosiomis dienomis į Darbo biržą tradiciškai plūstelėdavo dirbantieji pagal verslo liudijimus, kad su 50 procentų nuolaida juos išsiimtų. Nieko keisto, kad jie pageidavo gauti ir subsidijas“, – sakė A.Biguzienė.

Smulkieji verslininkai išmokų sulaukia tik tada, kai nusiperka verslo liudijimus, sumoka socialinio draudimo įmokas ir pateikia kvitus darbo biržai.

Inga SMALSKIENĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų