Katastrofiškai mažėjant gimstamumui, politikai praneša vis apie naujas programas, turinčias palengvinti jaunų šeimų dalią, tačiau mamoms su kūdikiais į valdiškas įstaigas geriau kojos nekelti. Prireikus pamaitinti ar pervystyti kūdikį moterims geriausiu atveju pasiūlomas laisvas kabinetas, rašo dienraštis "Sekundė".
Tačiau dažniausiai ramios vietos nesuradusios mamos veria tualetų duris ar sėdasi vaikutį valgydinti tiesiog koridoriuje. Valdininkai problemos neįžvelgia – esą tampyti kūdikius kartu nėra reikalo.
Kūdikiai nepageidaujami
Ketverių ir pusantrų metukų vaikus auginančiai panevėžietei Vilmai Adomavičienei ne kartą kūdikį maitinti yra tekę mašinoje. Besitvarkančiai dokumentus valstybinėse įstaigose tokia išeitis – vienintelė.
„Ir Savivaldybėje, ir Migracijos tarnyboje prie kabinetų – ilgiausios eilės. O gimus kūdikiui reikia labai daug dokumentų susitvarkyti. Moterys tiesiog nusitraukia pieną į buteliuką, kad laukdamos eilėje kūdikius galėtų pamaitinti. Aš, palikusi eilėje stovėti vyrą, kūdikio maitinti ėjau į mašiną“, – pasakojo Vilma.
Palikti mažylį namuose kitiems prižiūrėti mama bijo. V.Adomavičienės nuomone, turbūt reta moteris ramiai išsiskirtų nors ir trumpam su ką tik gimusiu vaikučiu.
„Žinoma, kad valstybinėse institucijose – savivaldybėse, Migracijos tarnyboje, „Sodroje“ – būtina įrengti patalpas mamoms su kūdikiais. Bet, atrodo, tokie dalykai nelabai kam įdomūs“, – valdininkų požiūriu nusivylusi Vilma.
Problemų dėl kūdikio pervystymo ar pamaitinimo jai nekilo tik gydymo įstaigose – miesto poliklinikoje buvo maloniai nuvesta į vaikui ir motinai skirtą kambarį.
Agentūros „Sos vaikai“ Šeimos namuose gyvenanti Inga su 7 mėnesių kūdikiu vien dėl to, kad valstybinėse įstaigose nėra vietos, kur pamaitinti vaikutį, dokumentus dėl socialinių pašalpų, alimentų ir kitų reikalų priversta tvarkytis ištisas savaites.
„Visur vežuosi vaikutį, nes neturiu kam jo palikti. Prieš išvažiuodama pamaitinu ir stengiuosi kuo greičiau sugrįžti namo. Ir taip užtrunku bent valandą. Jei reikalinga ne viena pažyma, turiu vėl vykti kitą dieną, nes rajono Savivaldybėje nėra kur nei pamaitinti, nei pervystyti vaiko“, – pasakojo Inga.
Maža to, kartą rašant pareiškimą kabinete pradėjus verkti kūdikiui jauna mama, užuot sulaukusi valdininkės supratingumo, buvo apšaukta, neva be reikalo į tokią vietą atsivežusi vaiką. Pasak Ingos, ji – ne vienintelė, susidurianti su tokiomis problemomis. Valstybinių, medicinos ir kitų įstaigų slenksčius mina nešinos vaikais kone visos Šeimos namų moterys.
Mamai – į tualetą
Valdininkams mamų norai atrodo tiesiog užgaida. Rajono Savivaldybės Globos ir rūpybos skyriaus vedėja Aldona Paškevičienė pripažino, jog moterys su kūdikiais – dažnos skyriaus klientės. Tačiau, vedėjos nuomone, kūdikio į valdišką įstaigą nebūtina vežtis.
„Tokios mamos mūsų dar neklausė, kur galėtų vaiką pamaitinti. Bet joms ir nėra būtina su kūdikiu pas mus eiti. Gal tėvams tiesiog taip smagiau – sustato vežimėlius prie durų ir džiaugiasi, nors sutvarkyti reikalus gali ir vienas kuris iš tėvų – nebūtina abiem atvykti ir tą vaiką kartu tempti“, – pabrėžė A.Paškevičienė.
Neturinčiosioms kam palikti kūdikį vedėja pasiūlė kitą išeitį – neskubėti tvarkytis dokumentų dėl išmokų už vaiką. „Jei mama ateis ir vėliau, vaikučiui paaugus, vis tiek visą išmoką gaus – jos pinigai nepražus“, – aiškino vedėja.
Anot jos, higienos kambarys, skirtas mamoms su vaikais, rajono Savivaldybėje gal ir praverstų, tačiau didelės būtinybės A.Paškevičienė teigė nematanti.
„Dabar vienintelė vieta Savivaldybėje, kur mamos su kūdikiais gali pasitvarkyti, – tualetas. Gal ir praverstų higienos kambarys, tačiau pas mus – ne medicinos įstaiga ir didelės būtinybės čia eiti su vaikais nėra“, – įsitikinusi Globos ir rūpybos skyriaus vedėja.
Neką geriau ir užsukusiosioms į miesto Savivaldybę. Socialinės paramos skyriuje kone kasdien apsilanko bent po vieną moterį su kūdikiu ant rankų. Skyriaus vedėjo pavaduotoja Zita Ragėnienė neslėpė, kad prireikus pamaitinti vaikutį mamai tegalėtų pasiūlyti intymią procedūrą atlikti kabinete darbuotojų akivaizdoje.
„Jei ją tas tenkintų. Daugiau nelabai ką galime pasiūlyti. Mes neturime patalpų, kuriose nesilankytų interesantai ar nesėdėtų mūsų darbuotojai. Ir tie patys tualetai jokiu būdu netiktų, jie maži, nepritaikyti tokioms reikmėms“, – teigė Z.Ragėnienė. Kaip kompensacija už jaunoms mamoms netinkamas sąlygas ant kabinetų durų kabo pranešimai, skelbiantys, kad jos priimamos be eilės.
Inga Kontrimavičiūtė