Amžine geltonosios dėmės degeneracija (AGDD) susirgę ligoniai kasmet papildo neregių gretas. Maždaug 400 žmonių regėjimą galima būtų išsaugoti, bet sveikatos valdininkai vis tvirtino, kad valstybei tai per brangu. Tik įsikišus Seimo Sveikatos reikalų komitetui, ligoniams pagaliau atsirado viltis.
Po mitingo - pažadai
Rugsėjo 20-ąją prie Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) su raiščiais ant akių susirinkę pacientai maldavo surasti galimybių centralizuotai pirkti regėjimą išsaugantį vaistą. Jis yra vienintelis, skirtas gydyti tam tikram ligos tipui, kuriam esant žmogus dar turi galimybių neapakti. Tačiau šis brangus vaistas Lietuvoje nekompensuojamas.
Neturėdami jokios alternatyvos, žmonės pasirašo, kad nereikš jokių pretenzijų, jei nuo nepatvirtinto jų gydymui vaisto kils šalutinių reakcijų.
Ministro patarėjas Martynas Marcinkevičius mitinguotojus užvertė skaičiais: esą jų pageidaujamo vaisto dozė kainuotų apie 1,5 tūkst. litų, o visas gydymo kursas - apie 16-20 tūkst. litų. Tuo tarpu vienos „Avastin" injekcijos kaina tėra 120-150 litų. Be to, šis vaistas, nors ir nėra skirtas gydyti AGDD, dėl savo pigumo naudojamas ir kitose šalyse.
Vis dėlto po pacientų mitingo ministras Raimondas Šukys pavedė Valstybinei ligonių kasai (VLK) iki rugsėjo 30 d. išsiaiškinti galimybes ir pateikti siūlymus, kaip būtų galima iš dalies ar visiškai kompensuoti vaistus, skirtus gydyti AGDD.
„Mes privalome išanalizuoti visas galimybes, kad padėtume savo piliečiams išlaikyti regėjimą", - teigė R.Šukys SAM išplatintame pranešime spaudai.
Per skaičius nemato žmogaus
Tačiau po skambių pareiškimų konkrečių darbų ligoniai nesulaukė. Šią savaitę Seime surengtoje apskritojo stalo diskusijoje apie AGDD gydymo problemas SAM ir VLK atstovai vėl dėliojo skaičiukus ir tvirtino, kad pinigų brangiam vaistui nėra.
„Mūsų valdininkai, matydami skaičius, nemato žmogaus", - piktinosi AGDD pacientų draugijos vadovė Dalia Marija Žižliauskienė.
Pacientų draugijos skaičiavimais, gydymo kasmet reikėtų maždaug 400 ligonių. Perkant “Lucentis" centralizuotu būdu, vieno ligonio gydymas atsipirktų per 2 metus. O vien tik pašalpa visišką regėjimo negalią turinčiam žmogui per metus siekia 10 tūkst. litų.
„Žmogus neapanka metams ar dvejiems - neregiu reikia rūpintis visą likusį gyvenimą", - „Respublikai" sakė pacientų atstovė.
Ministerija vėl žada
Penktadienį SAM „Respubliką" informavo, kad Vaistų įtraukimo į kompensuojamųjų vaistinių preparatų kainyną komisija jau artimiausiame posėdyje svarstys klausimą dėl “Lucentis" įtraukimo į minėtą kainyną. Be to, paaiškėjus galutiniam kitų metų Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžetui, ketinama ieškoti galimybių bent dalį AGDD ligoniams reikalingų vaistų pirkti centralizuotai.