• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pirmadienį Pagirių kaimo bendruomenė „Medeina“ prie Aplinkos ministerijos surengė piketą, kaip teigiama, dėl institucijos noro sumažinti Pagirių vandenvietė ir leisti verslui vykdyti statybas tiek jos, tiek kitų vandenviečių teritorijoje.

Pirmadienį Pagirių kaimo bendruomenė „Medeina“ prie Aplinkos ministerijos surengė piketą, kaip teigiama, dėl institucijos noro sumažinti Pagirių vandenvietė ir leisti verslui vykdyti statybas tiek jos, tiek kitų vandenviečių teritorijoje.

REKLAMA

Renginyje dalyvavę apie 40 bendruomenės ar ją palaikančių asmenų mano, kad ministerijos pataikavimas verslui prives prie Lietuvos geriamųjų išteklių sunaikinimo.

„Užteks naikinti geriamą vandenį“, „Ministre, ką gersime, kai sunaikinsite vandenvietes?“, „Užteks naikinti geriamą vandenį“ – tokius ir panašius plakatus laikė piketo dalyviai. Protesto metu jie skandavo „Saugoti vandenį nuo cheminės taršos ateities kartoms“, „Apsaugokime vilniečių ir Lietuvos vandenį!“, „Apsaugokime vandenį nuo cheminės taršos“, bei kvietė aplinkos ministrą Simoną Gentvilą – „Ministre išeik pasikalbėti! Ministre, turėk drąsos!“

Atėjo ir politikai

Palaikyti piketuojančius bendruomenės narius atėjo ir parlamentaras Algirdas Sysas.

Anot bendruomenės, 2023 m. gegužės 24 d. Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas paskelbė, kad prie ministerijos esančios Lietuvos geologijos tarnybos įsakymas mažinti Pagirių vandenvietę buvo neteisėtas. Visgi, Aplinkos ministerija ignoruoja tokį sprendimą ir siekia pakeisti Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymą, taip leidžiant neribotai vykdyti cheminę veiklą vandenviečių apsaugos zonose.

REKLAMA
REKLAMA

Pagirių bendruomenės „Medeina“ pirmininkas Vytautas Vyskupaitis sako, kad piketuojama būtent prieš tokius įstatymo pakeitimus, kadangi jų priėmimas ateityje leistų be jokios priežasties mažinti bet kurią Lietuvos vandenvietę ar jų teritorijoje gaminti, naudoti ar sandėliuoti chemines medžiagas.

REKLAMA

„Ministre, kodėl vietoje to, kad laikytis teismo nutarimų, jus imate keisti poįstatyminius aktus ir jau 5 kartus keitėte savo įsakymą dėl požeminių vandenviečių aprobavimo? Ir kas kartą vis išimdavote kažką, kas saugo vandenvietes nuo naikinimo. Jeigu taip ir toliau, ateityje galėsime tik pasakoti savo vaikams apie geriamą vandenį iš krano“, – prie ministerijos aiškino V. Vyskupaitis.

Jis taip pat pabrėžė, kad ne vien Pagiriai susiduria su problema, jog vandenvietės teritorijoje norima statyti gamybos objektus.

REKLAMA
REKLAMA

„Aš nesuprantu, ar nėra kitų nepanaudotų teritorijų, kur galima gamyklas statyti?“ – klausė jis.

Regionų administracinis teismas gegužės pradžioje įpareigojo Aplinkos apsaugos agentūrą iš naujo įvertinti įmonės „Homanit Lietuva“ Vilniaus rajono Pagirių kaime statomos medžio plaušo plokščių gamyklos poveikio aplinkai vertinimo ataskaitą. Medžio plokščių gamykla, kaip pranešė teismas, veiktų geriamojo vandens vandenvietės apsaugos zonoje, kurioje yra griežtai ribojama ūkinė veikla.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pagirių kaimo bendruomenė „Medeina“ teigia „esanti įsitikinusi“, kad plokščių gamybą šioje zonoje vykdyti norinti „Homanit Lietuva“ planuoja naudoti chemines medžiagas. Šios rizikos, gyventojų teigimu, Aplinkos apsaugos agentūra neįvertino darydama poveikio aplinkai vertinimą.

Pagirių bendruomenė taip pat kaltino agentūrą netinkamai atlikus oro taršos vertinimą, be to, teigė, kad įmonės gamyboje galimai planuojamos naudoti dervos išskirtų didesnį pavojingų medžiagų kiekį nei nurodyta poveikio aplinkai vertinimo ataskaitoje.

„Homanit“ investicijos į įmonę Pagirių kaime siekia 200 mln. eurų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų