• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Naujasis socialinės apsaugos ir darbo ministras Rimantas Jonas Dagys pastaruoju metu stengiasi visais įmanomais būdais įtikinti, jog valstybė itin rūpinasi visomis socialinėmis grupėmis. Paskutinis šio politiko „šou“ - spaudos konferencija - buvo pavadinta „Ministras siekia sugrąžinti pagarbą šeimai ir saugumo jausmą vaikams“.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau paskutinieji realūs naujosios valdžios žingsniai rodo, kad dirbama visiškai priešinga kryptimi. Greta kai kurių žmonių pasipiktiną sukėlusių sprendimų dėl vaiko pinigų apkarpymo, nemokamo maitinimo visiems pradinukams panaikinimo, valdantieji smūgiavo ir vaikų neseniai susilaukusioms arba šeimos pagausėjimo laukiančioms šeimoms.

REKLAMA

Nuo šiol motinystės (tėvystės) atostogų metu suradus laisvo laiko jaunoms mamos ar tėčiams nevalia užsiimti net kūrybine veikla. Už bandymus sunkmečiu neatimant dėmesio iš mažylio papildyti neįspūdingus šeimos biudžetus valdžia nuo šiol baus - motinystės pašalpos bus mažinamos. Sankcijos bus taikomos net tais atvejais, kai darbas padarytas iki nėštumo, o pajamos už jį gaunamos motinystės atostogų metu.

REKLAMA
REKLAMA

Socialinės apsaugos ir darbo ministras Rimantas Jonas Dagys, pastaruoju metu į pagalbą aktyviai pasitelkiantis viešųjų ryšių akcijas, nepanoro išreikšti savo nuomonės, ar motinystės (tėvystės) atostogų metu tėvams turėtų būti sudaryta galimybė, neskriaudžiant savo vaiko, įvairiais būdais papildyti šeimos biudžetą.

Jokių kompromisų

Į redakciją kreipėsi vaikelio besilaukianti klaipėdietė, kuriai specialistai, remdamiesi naująja įstatymų baze, niekaip negalėjo pateikti atsakymo. Moteris norėjo išsiaiškinti, kaip pagal naujuosius įstatymus bus traktuojamas jos autorinis atlyginimas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Pernai iliustravau knygutę ir pasirašiau autorinę sutartį, kurioje numatyta, kad autorinis atlyginimas man bus išmokėtas tuo atveju, jei bus parduotas tam tikras knygos tiražas. Ši aplinkybė paaiškės jau tik mano motinystės atostogų metu. Pagal naujuosius įstatymus iš motinystės pašalpos išskaičiuojamos visos pajamos, nuo kurių skaičiuojamos socialinio draudimo įmokos. Autorinis atlyginimas nuo sausio jau priskiriamas tokioms pajamoms. Tačiau niekas man negali atsakyti, ar iš pašalpos bus išskaičiuojamas ir atlygis už seniau padaryta darbą. Juk tai būtų didžiulė neteisybė“, - sakė moteris.

REKLAMA

„Sodros“ Komunikacijos skyriaus vedėjas Algirdas Meškauskas, pripažinęs, jog ši situacija yra nauja ir netipinė, dienraščiui vėliau atsiuntė specialistų išaiškinimą, kaip nuo šiol bus elgiamasi tokiais atvejais: „Nuo 2009-01-01 galiojančio Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo 5 straipsnio 5 dalyje nustatyta, kad jeigu motinystės (tėvystės) pašalpos gavėjas turi pajamų, nuo kurių skaičiuojamos ligos ir motinystės socialinio draudimo įmokos, mokant šią pašalpą atitinkamai taikomos šio įstatymo 21 straipsnio 4 dalies nuostatos, t.y. pašalpa bus mokama įvertinant gaunamas pajamas.

REKLAMA

Taigi, jeigu moteris, kuri yra motinystės atostogose ir gauna motinystės (tėvystės) pašalpą, šių atostogų metu pagal autorinę sutartį gaus pajamas, nuo kurių skaičiuojamos ligos ir motinystės socialinio draudimo įmokos, tai išmokama jai motinystės (tėvystės) pašalpa bus sumažinta, įvertinus gaunamas pajamas pagal autorinę sutartį“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ministras „nusiplovė“

„Vakarų ekspresas“ paprašė socialinės apsaugos ir darbo ministro R. J. Dagio atsakyti, ar, remiantis šiuo konkrečiu atveju, jo nuomone, normalu ir teisinga pajamas, gautas už darbą, atliktą iki motinystės atostogų, išskaičiuoti iš motinystės pašalpos. Norėjome taip pat pasiteirauti, ar įmanomi įstatymo ar poįstatyminių aktų pakeitimai.

REKLAMA

Ministerijos ryšių su visuomene skyriaus vyr. specialistas Gediminas Stanišauskas minėtus klausimus nurodė pateikti šios institucijos sekretorei Audronei Morkūnienei ir akcentavo, kad „Lietuva yra vienintelė Europos Sąjungos valstybė, kurioje taip ilgai - iki dvejų metų - mokamos pašalpos tėvams“.

„Be to, šių pašalpų tikslas yra sudaryti sąlygas vaikui auginti ir prižiūrėti, o ne dirbti“, - sakė G. Stanišauskas.



„Toks įstatymas“

REKLAMA

Taip sakė Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos sekretorė A. Morkūnienė, komentuodamas šią situaciją. Anot jos, išimčių gali būti aibės ir jų visų neįmanoma reglamentuoti įstatymais ar poįstatyminiais aktais.

„Motinystės ar tėvystės pašalpa nėra premija už vaiko gimimą, nors kiekvienu tokiu įvykiu mes tikrai džiaugiamės. Šių pašalpų tikslas - kompensuoti netektas darbines pajamas, kad būtų galima netrukdomai auginti vaiką“, - sakė sekretorė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot jos, iki 2008-ųjų galiojusi tvarka numatė, kad vaiką auginančiai moteriai, vėl nors keletą valandų per savaitę pradėjus dirbti darbovietėje, iš kurios ji išėjo motinystės atostogų, pašalpos mokėjimas būdavo iškart nutraukiamas. O dabar tik iš pašalpos atimamos papildomai gaunamos pajamos, nuo kurių mokamos socialinio draudimo įmokos. Tačiau A. Morkūnienė pripažino, jog senoji tvarka leisdavo motinytės atostogų metu moteriai įsidarbinti bet kurioje kitoje darbovietėje ir dėl to nenukentėti finansiškai.

Pasak pokalbininkės, nuo naujųjų metų įsigaliojus naujiems įstatyminiams aktams, gyventojų pajamų, nuo kurių į biudžetą nepervedamos socialinio draudimo įmokos, liko labai nedaug. Tarp tokių ji paminėjo tik dividendus ir honorarus. Šiuo metu Seime kaip tik svarstomos įstatymo pataisos, kuriomis bus dar tiksliau atskirti honoraro ir autorinio atlyginimo apibrėžimai.

REKLAMA

Kultūros ministerijos Autorių teisių skyriaus vedėja Nijolė Janina Matulevičienė paaiškino, jog paprastai tariant, honoraras yra pajamos, kurias uždirba kūrinys autoriui neatliekant jokių veiksmų. Tai pajamos už dainų transliavimą, atlikimą ir t.t. Kai dainininkas koncertuoja, žurnalistas nuolat rašo straipsnius ir už tai gauna pajamas, jos jau yra laikomos autoriniu atlyginimu bei nuo jų pagal naujuosius teisės aktus jau skaičiuojamos socialinio draudimo įmokos.

REKLAMA

„Slopina paskatą dirbti“

Kaetana Leontjeva, Lietuvos laisvosios rinkos instituto jaunesnioji ekspertė

Mūsų nuomone, geriau pašalpos būtų mažesnės, jomis būtų kompensuojamas mažesnis buvęs darbo užmokestis, bet nemažinamos paskatos dirbti. Jei žmogus sugeba suderinti kūrybinį ar kitokį darbą taip, kad neskriaudžia savo vaiko, kodėl ji reikėtų už tai bausti?

Martynas Vainorius

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų