Sveikatos apsaugos ministras Vytenis Povilas Andriukaitis sakė, kad didžiausią nerimą kelia vaikų psichikos ligos bei didelis paauglių savižudybių skaičius. „Šie rodikliai nėra tik Lietuvos problema, visoje Europos Sąjungoje (ES) susiduriama su panašiomis tendencijomis“, – teigė V. P. Andriukaitis.
Anot jo, vien sveikatos apsaugos sistema negali išspręsti šių problemų: „Reikia visų atsakingų institucijų indėlio. Turime spręsti problemas kartu ir tą daryti itin atsakingai. Tik tada galėsime tikėtis sėkmės.“
Europos komisijos sveikatos ir vartojimo reikalų atstovas Michaelis Hubelas pridūrė, kad reikia mažinti jaunimo, turinčio psichikos sutrikimų, skaičių: „Šios problemos yra itin svarbios krizės metu, kai yra mažinamas valstybės biudžetas. Tada kyla grėsmė, kad visuomenė gali nukentėti nuo nestabilumo, kurį sukelia priimami žmonėms ne itin patinkantys sprendimai.“
Pasaulio sveikatos organizacijos atstovas Mattas Muijenas pasakojo, kad papildomų problemų sukelia tai, jog auga alkoholio ir narkotikų vartojimas: „Ypač tas veikia psichikos problemų turinčius žmones. Apmaudu, kad pagal tam tikrus tyrimas, savižudybių skaičiai taip pat šoktelėjo 20 proc. Blogiausia, kad tokie žmonės ne visada gali sulaukti kvalifikuotos pagalbos.“
Anot jo, psichikos problemų turintys asmenys miršta 20 metų anksčiau, palyginti su su bendru mirtingumo vidurkiu.
„Kaip mes galėtume užtikrinti kiekvienam gyventojui visas žmogaus teises? Tiems, kurie kenčia nuo psichikos sutrikimų. Grįžtame prie to, kad reikalingos profesionalios gydymo paslaugos. Ne tik ligoninėse, bet ir bendruomenėse“, – svarstė M. Muijenas.
Psichikos liga sergančių šeimų Europos federacijos atstovas Bertas Johnsonas pasakojo, kad organizacija veikia 20 metų: „Atstovaujame 7 mln. žmonių iš viso pasaulio. Bendradarbiaujame su 48 organizacijomis iš 28 valstybių. Mums svarbu pagerinti psichikos ligomis sergančių asmenų priežiūrą. Kartu norime atkreipti dėmesį, kad pagalbos reikia ne tik sergantiesiems, bet ir jų šeimos nariams.“