Pernai liepos 13-ąją Bostono pramoniniame komplekse įvykęs stiprus sprogimas išgąsdino ne tik buvusius netoliese, bet ir už daugiau kaip 5 mylių nuo įvykio vietos sprogimą puikiai girdėjusius žmones. Jie vėliau liudijo, jog sprogimo garsas buvęs toks stiprus, jog kai kurie nejučiomis „pradėjo galvoti apie artėjančią pasaulio pabaigą“.
Kai su kaukiančiomis sirenomis į įvykio vietą atskubėjo ugniagesiai, medikai ir pareigūnai, iš pastato vidaus jau virto juodų dūmų kamuoliai, o netoli pakeliamų vartų ant žemės gulėjo stipriai apdegęs jaunas vyras. Netrukus paaiškėjo, jog vienintelis iš 6 lietuvių gyvas išliko tik R. G. (25 m.), kuris sprogimo metu apdegė 75 procentus kūno ir ilgus mėnesius buvo gydomas Birmingemo ligoninėje.
Gamino degtinę
Pareigūnai išsiaiškino, jog sprogimas kilo pačiame degtinės gamybos įkarštyje. Į Angliją emigravę lietuviai V. K. (39 m.), L. Š. (32 m.), O. M. (6 m.) jo brolis E. D. (18 m.), R. Gečas (24 m.) ir R. Gečas (25 m.) artimiesiems papasakoję, jog dirba gėlių fabrike, iš tiesų „varė“ nelegalią degtinę.
„Mes žinojome apie nelegalaus alkoholio problemą, buvome pradėję 16 tyrimų dėl prekybos padirbtais svaigalais, tačiau tai, kad nelegalus padirbtos degtinės fabrikėlis veikė mūsų mieste, sužinojome tik po tragiško sprogimo. Šis atradimas mums buvo didelis siurprizas“, – po 5 gyvybes nusinešusio sprogimo sakė Bostono policijos viršininkas Ly Pachas.
Vietos lietuvių žiniomis, 6 tautiečiai nelegalų degtinės fabrikėlį buvo įkūrę maždaug 6 mėnesiai iki tragedijos ir buvo spėję iš tokio „versliuko“ nemažai užsidirbti.
Sklido gandai, jog augant padirbtos degtinės, ant kurios apsukrūs lietuvaičiai klijavo „Smirnoff“ etiketes, paklausai, buvo ketinama ieškoti naujų „darbuotojų“. Beje, tauragiškis O. M., gerai žinomas Lietuvos teisėsaugai, Tauragėje jau teistas, likus maždaug dviem mėnesiams iki nelaimės į Angliją padėti varyti degtinę pasikvietė ir jaunesnįjį brolį E. D.
Užsukinėjo butelius
Po nelaimės buvo spėjama, kad sprogimas 45 kvadratinių metrų patalpoje galėjo įvykti dėl alkoholio metu sumaišytų degių ar sprogių cheminių medžiagų. Vienintelis, kuris galėjo pasakyti, kas lemtingą dieną iš tiesų įvyko fabrikėlyje, buvo smarkiai apdegęs R. G.. „Mačiau kaip nugriaudėjus sprogimui pro vartus išlėkė vyras degančiais plaukais ir drabužiais. Vaizdas buvo sukrečiantis, nemaniau, kad žmogus išgyvens“, – tąkart sakė įvykio liudytojas.
Tačiau R. G. pavyko nugalėti giltinę ir prieš keletą dienų teisme dėl sprogimo degtinės fabrikėlyje jis davė parodymus. Su vertėjo pagalba vis dar sprogimo padarinius besigydantis jaunas vyras prisipažino nelegalios degtinės gamybos procese spėjęs sudalyvauti vos 2 savaites. Jam tautiečiai buvo patikėję užsukinėti padirbtos degtinės pripildytus butelius iš anksto paruoštais kamšteliais.
„Man pasirodė, kad prieš pat nugriaudint sprogimui, kažkuris iš vyrų žiebtuvėliu prisidegė cigaretę“, – teisme liudijo lietuvis ir tuo patvirtino ugniagesių pateiktas išvadas – sprogimas galėjo nugriaudėti dėl kibirkšties, kuri nuodingų garų prisikaupusioje patalpoje ir sukėlė pražūtingą driokstelėjimą.
„Gaminant alkoholinius gėrimus, patalpoje prisikaupė nuodingų, degių garų. Kai jų koncentracija ore tapo itin didelė, žiežirba galimai sukėlė stiprų sprogimą“, – rašoma ekspertų pateiktose išvadose. Tai, kad gamindami degtinės falsifikatą lietuviai dažnai rūkydavo patvirtino ir R. G., ir pareigūnų įvykio vietoje surastas nemažas kiekis cigarečių, žiebtuvėlių ir degtukų.
Įtarimai nepareikšti
Įvykio vietoje pareigūnai taip pat aptiko ir nemažus kiekius padirbtos degtinės, jai supilstyti skirtų butelių, kamštelių, etikečių. Panašu, kad gamindami falsifikatą, jo paragauti nevengdavo ir patys „degtindariai“ – V. K., O. M. ir L. Š. kraujyje rasta gana didelė alkoholio koncentracija. Pasak ekspertų, visi 5 lietuviai žuvo apsinuodiję dūmais, o mirtis juos ištiko minutės bėgyje.
Nelegalaus fabrikėlio patalpose priešgaisrinės signalizacijos nebuvo. Spaldingo magistrato teismo teisėja skelbdama bylos išvadas pažymėjo, jog nors neaišku, kaip tiksliai kilo gaisras, kuris iš lietuvių prisidegė cigaretę ir kurioje vietoje tai padarė, aišku yra tik viena – „patalpoje buvo vykdoma nelegali veikla“. Nors dėl nelegalios alkoholio gamybos įtarimai taip niekam ir nebuvo pareikšti, teisėja patikino, kad tai būtų buvę įmanoma padaryti, jeigu sprogimą būtų išgyvenę falsifikatų gamybos proceso organizatoriai. R. G. organizatoriumi įvardintas nebuvo.
Tiesa, pareigūnai bandė aiškintis, ar be 6 lietuvaičių nebuvo kitų asmenų, organizavusių padirbtos degtinės gamybą ir platinimą, tačiau tokie asmenys nustatyti nebuvo. Teismas baigė bylą nutartimi, jog 5 lietuviai žuvo nelaimingo atsitikimo metu.
Kovoja su falsifikatais
Tragiškas sprogimas išjudino Linkolnšyro grafystės pareigūnus – buvo pradėti rengti specialūs reidai, kurių metu tikrintos daugiausiai imigrantų parduotuvės, konfiskuoti nemaži kiekiai padirbto alkoholio, nubausti juo prekiavę verslininkai.
Manuelis Tavaresas buvo pirmasis iš šešių parduotuvių savininkų, sulaikytas pirmųjų reidų metu. „Maždaug 40-metis vyriškis, greičiausiai lietuvis, į mano parduotuvę atvyko automobiliu. Jis pardavė man 31 butelį degtinės. Ant butelių buvo visos reikalingos etiketės, todėl nemaniau, kad alkoholis padirbtas. Neklausinėjau iš kur jis gavo degtinės, tačiau man kilo įtarimas, kai vos gavęs pinigus jis paskubomis sėdo į automobilį ir nurūko“, – pareigūnams pasakojo falsifikuotos degtinės parduotuvėje turėjęs verslininkas.
Licenzija prekiauti alkoholiu iš jo atimta nebuvo, mat vyras falsifikatu neprekiavo, tik laikė jį sandėlyje. Kitas Bostono parduotuvės savininkas Musa Rajabis paliudijo, jog pas jį siūlyti alkoholio gerokai pigesne kaina nepažįstami asmenys, „panašūs į rytų europiečius“ buvo atvykę net keletą kartų. „Nepirkau siūlomos degtinės ir šampano, nes jie buvo pažymėti man nesuprantama kalba aprašinėtomis etiketėmis“, – sakė M. Rajabis.
Pardavinėjantys padirbtą alkoholį griebiasi įvairių gudrybių. „Tokiems pardavėjams nieko nereiškia tiesiog pasirodyti parduotuvės tarpduryje ir pasiūlyti savininkui įsigyti nelegalių svaigalų. Siūloma ne tik lietuvių, rusų, lenkų parduotuvių savininkams, bet ir anglų. Pasitaikė atvejų, kai reklamuodami savo prekę, informaciją apie pigų alkoholį nusikaltėliai išspausdino ant skrajučių, kurias išmėtė dalyje miesto, o sykį pasiūlymas įsigyti pigios degtinės ir viskio buvo platinamas elektroniniais laiškais. Jeigu siūloma kaina būna akivaizdžiai mažesnė negu rinkos, tokio alkoholio įsigyti nerekomenduojame“, – atskleidė pareigūnai.
Įsišaknyję papročiai
Bostono parduotuvių lentynos pilnos užsienietiško alkoholio – dažniausiai lietuviško. Anglų žurnalistai, atlikę tyrimą dėl falsifikatų pardavinėjimo pabrėžė, jog lietuviai patys gaminti alkoholį išmoko gyvendami Sovietų Sąjungoje, kai galiojo vadinamas „sausasis įstatymas“. „Alkoholis galėjo būti pardavinėjamas tik tris valandas pietų metu, tad žmonėms neliko nieko kito kaip patiems pasigaminti svaigalų. Įprotis giliai įleido šaknis ir net 2005 metais Lietuvos teritorijoje buvo surastas vamzdis, kuriuo iš Baltarusijos buvo pumpuojama nelegali degtinė“, – apie lietuvaičių papročius po tragiškojo sprogimo rašė anglų žiniasklaida.
Bet anglų žurnalistai teisūs tik iš dalies. Tokio „sauso įstatymo“ Lietuvoje niekada nebuvo, o naminę lietuviai gamindavosi visą sovietmetį, nes ji kainavo gerokai pigiau už taip vadinama „valstybinę“. Neteko girdėti ir apie vamzdį, kuriuo iš Baltarusijos tekėjo degtinė. Anglai matyt girdėjo, kad lietuviai prisijungia prie naftotiekio, o parašė, kad prie alkoholio vamzdžio. Tiesa, Kauno „Stumbre“ sovietmečiu tikrai buvo surastas vamzdis, kuriuo iš gamyklos tekėjo spiritas.
Dar kartą lietuvių „degtindarių“ nelaimė buvo prisiminta ir aptarta prieš keletą mėnesių. Tąkart 21 metų britė Lauren Plats už 6 svarus nusipirko butelį degtinės. Pardavėjas paduodamas jai pigių svaigalų butelį pusiau juokais įspėjo, kad nuo jo galima apakti ir šis įspėjimas išsipildė. Išgėrusi neaiškios kilmės degtinės mergina nubudo kankinama siaubingo galvos skausmo, o vaizdas akyse buvo visiškai susiliejęs. Normalaus regėjimo britė neatgavo net praėjus dviems mėnesiams. Įtariama, kad ji įsigijo ir išgėrė lietuvių arba lenkų padirbto alkoholio, į kurį dažnai maišomi gyvybei pavojingi chemikalai.
Beje, lenkai neatsilieka nuo lietuvių ir degtinės padirbinėjimo „meną“ įvaldė bene pirmieji Anglijoje. Pernai 6 lenkai už itin didelio kiekio falsifikuotos degtinės pagaminimą ir platinimą Šiaurės Londone buvo nuteisti 56 metams nelaisvės. Degtinę lenkai gamino sandėlyje „knibždančiame žiurkių“. Kas minutę lenkų fabrike buvo pagaminama po 24 butelius degtinės falsifikato.