• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos Konstitucijoje deklaruojama, kad valstybė rūpinasi žmonių sveikata ir laiduoja medicinos pagalbą bei paslaugas žmogui susirgus. Įstatymas nustato piliečiams nemokamos medicinos pagalbos valstybinėse gydymo įstaigose teikimo tvarką.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau sveikatos apsaugos ministro įsakymas piginti medicinos paslaugų įkainius gydymo įstaigas privertė sukti galvas, kaip reikės išgyventi. Pirminės sveikatos priežiūros centras rajono savivaldybės Tarybos jau paprašė leisti teikti mokamas paslaugas, nepriskirtas būtinajai medicinos pagalbai. Šis klausimas vis dar laukia Tarybos sprendimo.    

REKLAMA

Paslaugų kainų klausimas atidėtas  

Atidėti šio klausimo svarstymą ketvirtadienį vykusiame Tauragės rajono savivaldybės tarybos posėdyje paprašė savivaldybės gydytoja Dalė Bartulienė. Pasak jos, sveikatos apsaugos sistemoje yra nemažai prieštaravimų – vieni įstatymai suteikia teisę įvesti mokamas paslaugas, kiti – ne.

REKLAMA
REKLAMA

„Nesinori, kad nukentėtų nei pacientai, nei priminės sveikatos priežiūros įstaigos, o svarbiausia dar reikia laiko labiau įsigilinti į teisinius dalykus“, – „Tauragės kurjeriui“ sakė D.Bartulienė.  

Tarybos posėdyje meras buvo įpareigotas sudaryti darbo komisiją šiems įstatymams išanalizuoti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Apmokestinti paslaugas privertė įkainių mažinimas


Tauragės pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) direktorė Asta Piečienė „Tauragės kurjeriui“ sakė, kad apmokestinti paslaugas verčia 11 procentų sumažinti įkainiai. Kai kurių paslaugų apmokestinimas medicinos įstaigoms esą šiek tiek pagelbės, kai finansinė situacija tokia sunki.

REKLAMA

„Medicinos paslaugų kainos nebus didelės, todėl pacientų neturėtų labai išgąsdinti. Paslaugų kainos patvirtintos sveikatos apsaugos ministro įsakymu, pati įstaiga jų nesusigalvojo“, – sakė PSPC direktorė A.Piečienė.

Kaip pateikta Tarybos sprendimo projekte, už nekomplikuotų žaizdų perrišimą (antrą ir kitus kartus) pacientui tektų mokėti 6,14 Lt, už tvarsliavą, naudojamą chirurginio perrišimo metu (antrą ir kitus kartus) – 1,70 ir 3,40 Lt, priklausomai nuo žaizdos dydžio, už įsisiurbusios erkės ištraukimą – 6,14 Lt.

REKLAMA

Už pakartotinį kompensuojamųjų vaisto recepto išrašymą, kai praleidžiamas recepto galiojimo terminas, tektų sumokėti 5 litus, o už siuntimo išrašymą paciento pageidavimu – 15 litų. Vieno danties rentgeno nuotrauka Tauragės PSPC pacientams kainuotų 2,72 Lt, o lašelinės stebėjimo paslauga – 3 litus. Pasak A.Piečienės, už šias paslaugas mokėti reikėtų tik suaugusiems žmonėms.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dėl finansinių nepriteklių PSPC darbuotojams atlyginimai, pasak direktorės, nemažinami, tačiau po dvi dienas per mėnesį, bent jau birželį ir liepą, darbuotojai eis nemokamų atostogų. Taip tikimasi sutaupyti 45 tūkstančius litų.

Apmokestinti negali?

Kaip „Tauragės kurjerį“ informavo Valstybinės ligonių kasos atstovas spaudai Kazys Žilėnas, apmokestinti paslaugų medicinos įstaigose, kurios yra sudariusios sutartis su Valstybine ligonių kasa, negalima.

REKLAMA

Gydymo įstaigos esą privalo griežtai laikytis Sveikatos draudimo įstatymo numatytų reikalavimų. Visos Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis apmokamos gydymo paslaugos, pasak K.Žilėno, negali būti papildomai apmokestinamos. Tai, jo teigimu, numato ir Sveikatos sistemos įstatymo nuostatos.

REKLAMA

Valstybinės ligonių kasos atstovai primena, kad Sveikatos sistemos įstatymo 49 str. 5 dalyje konstatuojama, jog valstybės laiduojama (nemokama) asmens sveikatos priežiūra Lietuvos nacionalinės sveikatos sistemos įstaigose teikiama nemokamai, už šios priežiūros paslaugas iš  paciento (tai yra drausto privalomuoju sveikatos draudimu) negali būti  reikalaujama papildomo mokesčio.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jei pacientai (tai yra draustieji privalomuoju sveikatos draudimu), turintys teisę į nemokamas asmens sveikatos priežiūros paslaugas, savo iniciatyva  pasirenka brangesnes paslaugas, medžiagas, procedūras, šių paslaugų, medžiagų, procedūrų faktinių kainų ir nemokamų paslaugų, medžiagų, procedūrų bazinių kainų skirtumą jie apmoka patys Sveikatos apsaugos ministerijos nustatyta tvarka.

REKLAMA

„Vadovaujantis sveikatos apsaugos ministro 1999 metų liepos 30 dienos įsakymu dėl mokamų asmens sveikatos priežiūros paslaugų sąrašo ir kainų, iš paciento gali būti paprašyta sumokėti už paslaugas, numatytas šiame sąraše.

Pavyzdžiui, už hormoninį tyrimą, akupunktūrą ir manualinę terapiją, sveikatos tikrinimą vykstant į užsienį, norint įsigyti civilinį ginklą, papildomą individualią ligonio priežiūrą ir slaugą, kosmetinės chirurgijos operacijas ir kosmetologijos procedūras, dantų protezavimą ir implantavimą.

REKLAMA

Tai yra už tokias paslaugas, kurių nepavadinsi tikrojo gydymo paslaugomis. Be abejo, visų papildomai apmokamų paslaugų ir atvejų sąrašai ir kainos turėtų būti pakabinti pacientams gerai prieinamose bei matomose gydymo įstaigų vietose, tuomet nekiltų įvairių nesusipratimų ar net konfliktų“, – paaiškino Valstybinės ligonių kasos atstovas spaudai K.Žilėnas.

REKLAMA
REKLAMA

Privačios įstaigos paslaugas apmokestino

Privačiose medicinos įstaigose už kai kurias paslaugas jau reikia mokėti. Privatiems medicinos kabinetams Tarybos leidimo pasitvirtinti medicinos įkainiams nereikia.

Nuo birželio 1 dienos UAB „Šeimos pulsas“ iš savo pacientų už lašinės stebėjimo paslaugą ima 3 litus, už pakartotinį žaizdos perrišimą – 5 litus, įsisiurbusios erkės ištraukimą – 5 litus. Ne šios klinikos pacientui už erkės ištraukimą teks sumokėti 10 litų. Mokamų paslaugų įkainiai surašyti šios klinikos informaciniame centre.

UAB „Šeimos medicinos klinika“ mokamų paslaugų kainos patvirtintos jau balandžio pabaigoje. Kainynas nėra iškabintas.

Paaiškėjo, kad jo reikia paprašyti registratūroje. Paprašiusi įkainių iškart juos ir gavau, tačiau kai pabandžiau pasitikslinti, ar reikia mokėti už pirmąjį žaizdos perrišimą, ar tik už antrą, trečią ir t.t., registratorė man pasiūlė pasiteirauti procedūrų kabinete.

Pastarojo kabineto medikė liepė grįžti į registratūrą, esą ten priimami mokesčiai, o iš ten kita registratūroje dirbusi moteris pasiūlė nueiti pas vedėją. Deja, „Šeimos medicinos klinikos“ vedėja Zita Venckuvienė tuo metu priiminėjo pacientus.

REKLAMA

„Šeimos medicinos klinikos“ kainyne parašyta, kad šios klinikos pacientams tvarsliava, naudojama chirurginio perrišimo metu, kainuoja 10 litų, neprisirašiusiems pacientams – 20 litų, erkės ištraukimas atitinkamai – 8 ir 10 litų.

Ligoninės medikams sumažinti atlyginimai


Finansinė kilpa dėl to paties sveikatos apsaugos ministro įsakymo piginti sveikatos paslaugų įkainius nuo lito iki 89 centų už balą užspaudė ir Tauragės apskrities ligoninę. Dėl vienuolika procentų sumažėjusio finansavimo, kuris ypač pajuntamas vasarą, kai ligonių mažiau (nes įstaiga gauna tiek pajamų, kiek suteikia paslaugų), ligoninės medikams ir kitam personalui nuo birželio sumažinti atlyginimai.

Pasak Tauragės apskrities ligoninės vyriausiosios buhalterės Reginos Norušienės, bazinė alga nuo birželio sumažinta vidutiniškai vienuolika procentų: gydytojams – 17 procentų, slaugytojoms – 7 procentais, valytojoms – 5 procentais, kitam personalui – 15 procentų.

Visi ligoninės darbuotojai pasirašė sutikimus dėl terminuoto atlyginimų mažinimo – iki šių metų gruodžio 31 dienos (iki tos dienos galioja pasirašyta sutartis su Klaipėdos teritorine ligonių kasa). Kadangi didžioji dalis (76 procentai) ligoninės išlaidų tenka darbo užmokesčiui, nuo atlyginimų bus taupoma labiausiai – 60 procentų.

REKLAMA

40 procentų visos reikalingos sutaupyti sumos kirs kitiems ligoninės resursams. Esą teks atsisakyti remonto, naujų baldų, mažinti medikamentų ir kitų priemonių įsigijimo lėšas. Medikų komandiruočių metu nebebus mokami dienpinigiai, nebus skiriami pavadavimai (tik išimtiniais atvejais).  

„Žmonių gydymą užtikrinsime, tačiau ligonių sutikimu jų prašome patiems įsigyti kai kurių brangesnių vaistų, planinėms operacijoms pasirūpinti medicininėmis priemonėmis – lašinėmis, tvarsliava“, – kalbėjo Tauragės apskrities ligoninės direktorius Irmantas Mockus.

Direktorius už supratingumą šioje situacijoje dėkoja ir medikams, ir pacientams.

Daiva Sitnikienė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų