• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Į sa­vait­raš­tį „Šiau­liai plius“ krei­pė­si pa­cien­to, ku­riam bu­vo at­lik­ta iš­var­žos ope­ra­ci­ja, žmo­na. Mo­te­ris bu­vo pa­si­pik­ti­nu­si, kad už so­cia­liai draus­to vy­ro ope­ra­ci­jos vais­tus jai te­ko su­mo­kė­ti 80 Lt – tiek ne­va pa­pra­šė gy­dy­to­jas.

REKLAMA
REKLAMA

Pa­cien­tas rin­ko­si sau­ges­nius pre­pa­ra­tus?

Mo­te­ris tei­gė, kad už vy­ro ope­ra­ci­ją ne tik mo­kė­jo 80 Lt, bet ir mo­kė­jo ne į li­go­ni­nės ka­są, o tie­siog pa­la­to­je. Pa­sak jos, te­ko su­mo­kė­ti ir už kliz­mą, ta­čiau jo­kių če­kių ne­ga­vu­si. Mo­te­ris pik­ti­no­si, kad so­cia­liai draus­tas, ta­čiau ga­na skur­džiai gy­ve­nan­tis vy­ras tu­ri mo­kė­ti už ope­ra­ci­ją, ir pa­sa­ko­jo, kad me­di­kai pi­ni­gų pra­šė ne kar­tą. Ne­va se­niau, vy­rui lū­žus ko­jai, se­su­tė pa­pra­šė gry­nais su­mo­kė­ti 20 Lt už gip­są ir tvars­tį.

REKLAMA

Res­pub­li­ki­nės Šiau­lių li­go­ni­nės at­sto­vė spau­dai Zi­ta Kat­kie­nė in­for­ma­vo, kad pa­cien­tas į Res­pub­li­ki­nės Šiau­lių li­go­ni­nės I chi­rur­gi­jos sky­rių at­vy­ko ge­gu­žės 30 d. Ki­tą die­ną, ge­gu­žės 31-ąją, jam bu­vo at­lik­ta pla­ni­nė kirkš­nies iš­var­žos ope­ra­ci­ja. Pa­cien­tą ope­ra­vo Res­pub­li­ki­nės Šiau­lių li­go­ni­nės di­rek­to­riaus pa­va­duo­to­jas chi­rur­gi­jai, I Chi­rur­gi­jos sky­riaus chi­rur­gas An­ta­nas Pau­liu­kas.

REKLAMA
REKLAMA

Anot Šiau­lių li­go­ni­nės me­di­ci­nos di­rek­to­rės Vai­vos Makš­tu­tie­nės, šiam pa­cien­tui, va­do­vau­jan­tis Res­pub­li­ki­nės Šiau­lių li­go­ni­nės mo­ka­mų pa­slau­gų tvar­ka, bu­vo pa­siū­ly­tos ir su­teik­tos šiuo­lai­kiš­kes­nės, mo­der­nes­nės gy­dy­mo pa­slau­gos nei tos, ku­rias fi­nan­suo­ja li­go­nių ka­sos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Res­pub­li­ki­nės Šiau­lių li­go­ni­nės ge­ne­ra­li­nio di­rek­to­riaus Pet­ro Si­ma­vi­čiaus pa­tvir­tin­to­je mo­ka­mų pa­slau­gų tvar­ko­je nu­ma­ty­ta, kad pa­cien­tas ga­li rink­tis ko­ky­biš­kes­nį, ta­čiau mo­ka­mą me­di­ka­men­tą ar me­di­ci­nos prie­mo­nę. Šia ga­li­my­be pa­cien­tas pa­si­nau­do­jo du kar­tus: pirk­da­mas mik­rok­liz­mu­tę, ku­ria at­lik­tas žar­ny­no va­ly­mas, ir po ope­ra­ci­jos.

REKLAMA

Pa­sak chi­rur­go A. Pau­liu­ko, daž­na komp­li­ka­ci­ja, iš­tin­kan­ti po ope­ra­ci­jos – trom­boem­bo­li­ja, kai krau­jo kre­šu­lys ati­trūks­ta nuo krau­ja­gys­lės sie­ne­lės ir pa­ten­ka į plau­čius. Pro­fi­lak­ti­kai prieš trom­boem­bo­li­nius kre­šu­lius nau­do­ja­mas spe­cia­lus me­di­ka­men­tas „He­pa­rin“. Jis pen­kias pa­ras ar il­giau (pa­gal in­di­vi­dua­lų po­rei­kį) ke­tu­ris kar­tus per die­ną švirkš­čia­mas pa­cien­tui į rau­me­nis.

REKLAMA

At­si­ra­dus ga­li­my­bei trom­boem­bo­li­nio kre­šu­lio pro­fi­lak­ti­kai nau­do­ti ma­žos mo­le­ku­li­nės ma­sės he­pa­ri­ną „Zi­bor“, pa­cien­tui ir pa­siū­lo­ma ši ga­li­my­bė. De­ja, į spe­cia­lius vien­kar­ti­nius švirkš­tus su­trauk­tas „Zi­bor“ pre­pa­ra­tas – li­go­nių ka­sų ne­kom­pen­suo­ja­mas me­di­ka­men­tas, o vie­nas pre­pa­ra­to švirkš­tas kai­nuo­ja per 10 li­tų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ar pa­cien­tas ga­li įsi­gy­ti kai­nuo­jan­tį, ta­čiau ma­žiau trau­muo­jan­tį ir efek­ty­ves­nį pre­pa­ra­tą, ne­ži­no nė vie­nas gy­dy­to­jas, tad ši ga­li­my­bė, anot chi­rur­go, pa­siū­lo­ma kiek­vie­nam pa­cien­tui. Ypač – pro­fi­lak­ti­nis pre­pa­ra­tas dėl trom­boem­bo­li­jos, nes daž­nam ši komp­li­ka­ci­ja ga­li baig­tis mir­ti­mi.

REKLAMA

Jei pa­cien­tas ne­tu­ri ga­li­my­bių pirk­ti, jis ga­li tai pa­sa­ky­ti gy­dy­to­jui. Taip el­gia­si daž­nas pa­cien­tas. Tas, ku­riam pa­la­to­je ne­pa­to­gu kal­bė­ti apie sa­vo fi­nan­si­nes pro­ble­mas, atei­na į ka­bi­ne­tą ir in­for­muo­ja gy­dy­to­ją apie sa­vo pa­si­rin­ki­mą. Ir prieš trom­boem­bo­li­ją var­to­ja­mi vais­tai, ir mik­rok­liz­mu­tė per­ka­ma mies­to vais­ti­nė­se, nes li­go­ni­nė­je jais ne­pre­kiau­ja­ma.

REKLAMA

Ko­kiais at­ve­jais rei­kia mo­kė­ti už gy­dy­mą?

Da­lia Ozo­lie­nė, Šiau­lių te­ri­to­ri­nės li­go­nių ka­sos Kont­ro­lės sky­riaus ve­dė­ja, in­for­ma­vo, kad jei gy­dy­to­jas ar slau­gy­to­ja pra­šo su­mo­kė­ti, vi­sa­da rei­kia klaus­ti, ko­kiu do­ku­men­tu re­mian­tis yra pra­šo­ma. „Rei­kia at­si­min­ti, kad mo­ka­mos pa­slau­gos tei­kia­mos tik pa­cien­tui su­si­pa­ži­nus su tvar­ka ir pa­si­ra­šius do­ku­men­tą. Jei pa­cien­tas sua­be­jo­jo, ar tei­sė­tai jo pra­šo pi­ni­gų, jis tu­ri pa­klaus­ti ko­dėl. Gy­dy­mas de­ri­na­mas su gy­dy­to­ju, tad su juo ir rei­kia bend­rau­ti, o ne su slau­gy­to­ja“, – sa­kė ji.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ne­re­tai prieš ope­ra­ci­ją li­go­nis gau­na są­ra­šą, kur iš­var­dy­ta, ką rei­kia nu­si­pirk­ti – tvars­lia­vos, me­di­ka­men­tų. Ar tai tei­sė­ta? „Vais­tai, me­di­ci­nos pa­gal­bos prie­mo­nės, cha­la­tai, chi­rur­gi­nės prie­mo­nės yra įskai­čiuo­tos į pa­slau­gos kai­ną. Nuo šių me­tų pra­dė­ta dieg­ti nau­ja ap­mo­kė­ji­mo sis­te­ma. Jo­je įver­ti­na­ma ne tik pa­grin­di­nė, bet ir gre­tu­ti­nės gy­do­mos li­gos. Ho­lis­ti­nis po­žiū­ris įtvir­tin­tas ir pa­cien­tui ne­rei­kė­tų pirk­ti nei vais­tų, nei cha­la­tų. Vi­sa tai įskai­čiuo­ta į gy­dy­mo kai­ną. Mo­kė­ji­mas yra tei­sė­tas, jei gy­dy­to­jo re­ko­men­da­vi­mu pa­cien­tas pa­si­ren­ka nau­jes­nį bran­ges­nį vais­tą. Ir to­kiu at­ve­ju mo­kė­ti pa­cien­tui rei­kia ne vi­są kai­ną. Į li­go­ni­nės ka­są rei­kia su­mo­kė­ti skir­tu­mą to, ką duo­da li­go­ni­nė, ir to, ką pirk­da­mas vais­tus iš­lei­do pa­cien­tas“, – tei­gė pa­šne­ko­vė.

REKLAMA

Pa­sak D. Ozo­lie­nės, kai ku­rios li­go­ni­nės pui­kiai tvar­ko­si, bank­ru­tuo­jan­čių tik­rai nė­ra. „Yra li­go­ni­nių, ku­rios re­ke­tuo­ja žmo­nes ir mes tai kont­ro­liuo­ja­me. Pa­cien­tai ne­ga­li bū­ti re­ke­tuo­ja­mi. At­lie­ka­me ne­ma­žai pla­ni­nių tik­ri­ni­mų, daug bend­rau­ja­me su žmo­nė­mis te­le­fo­nu. Esa­me ga­vę tik ke­tu­ris skun­dus – ma­žiau­siai ša­ly­je. Tai reiš­kia, kad si­tua­ci­ja Šiau­lių li­go­ni­nė­je yra ge­ra ar­ba kad žmo­nės bi­jo skųs­tis“, – tei­gė pa­šne­ko­vė.

REKLAMA

Svei­ka­tos ap­sau­gos mi­nist­ro įsa­ky­mais nu­ma­ty­ta įstai­gos va­do­vo at­sa­ko­my­bė už tei­kia­mų pa­slau­gų tvar­ką. Gy­dy­mo įstai­gos tu­ri lai­ky­tis sa­vo tei­sės ak­tų. Kal­bų apie mo­ka­mas pa­slau­gas daug, bet nie­kas nie­ko ne­ga­li pa­tik­rin­ti, kol nė­ra pa­cien­tų skun­dų.

REKLAMA
REKLAMA

D. Ozo­lie­nė sa­ko, kad yra ne­tei­sė­ta pa­cien­tui duo­ti la­pe­lį, kad jis nu­si­pirk­tų vais­tų gy­dy­tis li­go­ni­nė­je. „Ar­ba li­go­ni­nė už­tik­ri­na vi­są gy­dy­mą, ar­ba žmo­gus pa­si­ren­ka mo­kė­ti nau­jes­nių vais­tų skir­tu­mą ar už pa­pil­do­mas pa­slau­gas. Jei li­go­ni­nė­je nu­sta­to­ma pa­žei­di­mų, pi­ni­gai pa­cien­tui yra grą­ži­na­mi“, – tei­gė D. Ozo­lie­nė.

Vis dėl­to da­lis tei­kia­mų me­di­ci­nos pa­slau­gų ap­mo­kes­tin­ta. Ko­kios?

Pa­sak D. Ozo­lie­nės, jei pa­cien­tas yra ap­draus­tas pri­va­lo­muo­ju svei­ka­tos drau­di­mu, ga­li­mi še­ši mo­kė­ji­mo at­ve­jai. Jis mo­ka skir­tu­mą, jei pa­si­ren­ka bran­ges­nę pa­slau­gą. Mo­ka vi­są su­mą, jei pa­si­ren­ka pa­pil­do­mų, ne­su­si­ju­sių su li­gos gy­dy­mu, pa­slau­gų. Jei ne­tu­ri šei­mos gy­dy­to­jo siun­ti­mo ir krei­pia­si į gy­dy­to­ją kon­sul­tan­tą, taip pat tu­ri su­mo­kė­ti už kon­sul­ta­ci­ją.

Mo­kė­ti ten­ka ir ta­da, jei pa­cien­tas krei­pia­si į įstai­gą, ku­ri ne­tu­ri su­tar­ties su ki­ta įstai­ga, o gy­dy­to­jas pa­ra­šo siun­ti­mą kon­sul­tuo­ti. Jei pa­cien­tas įra­šy­tas į ei­lę pla­ni­nei pa­gal­bai gau­ti, ta­čiau no­ri pa­slau­gos grei­čiau, jis taip pat su­mo­ka nu­sta­ty­tą pi­ni­gų su­mą.

REKLAMA

Už pa­slau­gas vi­sa­da tu­ri mo­kė­ti pri­va­lo­muo­ju svei­ka­tos drau­di­mu ne­draus­ti as­me­nys, ta­čiau bū­ti­no­ji pa­gal­ba pri­va­lo bū­ti su­teik­ta vi­siems nuo­la­ti­niams ša­lies gy­ven­to­jams.

D. Ozo­lie­nė sa­ko no­rin­ti pri­min­ti, kad da­bar ga­li­ma iš­ra­šy­ti kom­pen­suo­ja­muo­sius vais­tus ir be­si­gy­dant sta­cio­na­re. Tei­si­nė ba­zė su­tvar­ky­ta, tik ją rei­kia vyk­dy­ti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų