Taigi, iš viso siūloma priglausti 710 užsienio piliečių, kurie būtų išlaikomi mokesčių mokėtojų pinigais. Ne vienam, tai išgirdus, kyla klausimas - kiek mums tai kainuos Lietuvai?
Įspūdinga suma
Šiuo metu Užsieniečių registracijos centre yra 56 laisvai judantys prieglobsčio prašytojai (28 ukrainiečiai, 13 gruzinų, irakietis, Azerbaidžano pilietis, 2 sirai ir dalis rusų) ir 22 – sulaikytieji. Laisvai judantys piliečiai turi teisę išvykti 24 valandoms iš centro, gauna pašalpą, maitinimą.
Jei tokie pabėgėliai bando sprukti į kitą Europos Sąjungos šalį, jie suimami ir papildo sulaikytųjų skaičių. Sulaikytieji yra tie, kurie be reikalingų dokumentų atvyksta iki pasienio kontrolės punkto ir tik tada pasiprašo prieglobsčio. Laisvai judantys prieglobsčio prašytojai skirstomi į dvi kategorijas: gaunantys leidimą nuolat gyventi Lietuvoje ir gaunantys laikiną leidimą dviem metams, kuris panaikinamas, jei užsieniečio šalyje baigiasi neramumai, ekonominė krizė ir panašiai.
Užsieniečių registracijos centre pabėgėliai laikomi 3 mėnesius arba ilgiau, kol vyksta procedūra. Po to jie išgirsta sprendimą: arba jiems leidžiama gyventi Lietuvoje, arba jie yra išsiunčiami atgal.
Tokia procedūra jau tuština mokesčių mokėtojų pinigines. Minėtame centre vieno užsieniečio išlaikymas per dieną atsieina apie 18 eurų.
„Tai yra tiesioginės ir netiesioginės išlaidos, tokios kaip vanduo, elektra, maitinimas, pašalpa, užimtumas įvairia veikla, darbuotojų atlyginimai“, - sako Užsieniečių registracijos centro Pabradėje vado pavaduotojas Aleksandras Kislovas.
Paprastai skaičiuojant, dabar 78 migrantų išlaikymas kainuoja 1404 eurus per dieną ir daugiau nei 126 tūkst. eurų per tris mėnesius, jei pabėgėlių procedūra baigiama laiku. Verta paminėti, kad kiekvieną sprendimą užsienietis gali apskųsti, tokiu būdu pratęsdamas savo gyvenimą Lietuvoje.
Tad 710 migrantų išlaikymas Lietuvai kainuotų 12780 eurų per dieną ir 1,15 mln. eurų per tris mėnesiams.
Tiesa, verta paminėti, kad tai tik apytiksliai skaičiavimai, nes dėl tvarkos pažeidimų pašalpa migrantui gali būti ir neskiriama.
Gluminantys kainų skirtumai
Leidimą gyventi šalyje gavę migrantai iš Užsieniečių registracijos centro Pabradėje perkeliami į Pabėgėlių priėmimo centrą Rukloje, kur prasideda jų integracija į visuomenę, savivaldybes – jie mokomi kalbos. Centre šiuo metu gyvena apie 50 tokių atvykėlių. Pasak A. Kislovo, pabėgėlio statusą gauna ypatingai mažai asmenų - daugumai suteikiamas tik laikinas leidimas gyventi Lietuvoje.
Įdomu tai, kad šioje įstaigoje pašalpos dydis gerokai skiriasi.
„Maistui ir smulkioms išlaidoms kiekvienas pabėgėlis gauna apie 72 eurus, bet kiek jis kainuoja apskritai, yra labai sudėtinga įvertinti“, - teigia Pabėgėlių priėmimo centro direktorius Robertas Mikulėnas.
Jei Lietuva vis dėlto apsispręstų priimti 710 užsienio piliečių, kol kas nėra aišku, kuriame centre jie būtų apgyvendinti. A.Kislovo nuomone, greičiausiai būtų pasirinkta Rukla, suteikiant užsieniečiams atitinkamą statusą. Priklausomai nuo to kistų ir jų išlaikymo kaina. Imant minėtą vienos dienos pašalpą, suma išaugtų iki daugiau kaip 51 tūkst. eurų dienai ir viršytų 4,6 mln. eurų sumą trims mėnesiams.
Tačiau Lietuva nebus pajėgi priimti tokio kiekio pabėgėlių.
„Siūlomas priimti užsieniečių skaičius viršytų 400 procentų dabartinį, tokiam iššūkiui valstybė tikrai nėra pasiruošusi“, - pasakoja Užsieniečių registracijos centro Pabradėje vado pavaduotojas.
Skaičiuojama, kad Lietuva geriausiu atveju galėtų priglausti nuo 30 iki 40 žmonių.
Tv3.lt. primena, kad Europos Komisija prašo valstybių narių per dvejus metus priimti 20 tūkst. Sirijos pabėgėlių ir paskirstyti dar apie 40 tūkst. į Italiją ir Graikiją plūstančių prieglobsčio prašytojų.