Bylos duomenimis, Tomas neteisėtai siuntėsi psichotropinę medžiagą, neturėdamas tikslo jos parduoti ar kitaip platinti. Paauglys iš ikiteisminio tyrimo metu nenustatytų asmenų, esančių Jungtinėje Karalystėje, neteisėtai užsisakė psichotropinės medžiagos.
Vaikinas nė neketino slapstytis. Jis nurodė savo vardą, pavardę ir adresą Lietuvoje, kur gyvena. Vis dėlto, ši siunta su psichotropine medžiaga patikrinimo metu buvo sulaikyta Vilniaus teritorinės muitinės pareigūnų.
Kaltės nesipurtė
Teisme Tomas savo kaltę pripažino visiškai. Jis pasakojo, kad 2020 m. pergyveno sunkų laikotarpį, nes išsiskyrė su mergina, su kuria siejo stiprus emocinis ryšys.
Jautėsi įskaudintas ir pažemintas, neteko ramybės, ieškojo pagalbos pas mamą, pas draugus, bet niekas nepadėjo. Negalėdamas ištverti psichologinės įtampos, nusprendė išbandyti marichuaną, kad bent kiek palengvintų savo būklę.
Nenorėjo rūkomo narkotiko, todėl ieškojo marichuanos produktų, pagamintų kaip saldainiai. Savo namuose, naudodamasis asmeniniu kompiuteriu, rado tokį produktą tamsiajam internete.
Parduotuvės aplinka buvo anglų kalba, susikūrė joje laikiną, savaimę susinaikinančią paskyrą, užpildė anketą, kur nurodė gavėjo savo adresą, vardą ir pavardę. Gavo nuorodą, pagal kuria nuėjęs sumokėjo už pirkinį bitkoinais sumą, ekvivalentišką 30 eurų.
Viskas vyko automatizuotai ir anonimiškai, tiesiogiai su pardavėju nebendravo. Toliau laukė siuntinio. Nesulaukęs, pagalvojo, kad buvo apgautas ir apie siuntinį pamiršo. Iš kokios šalies turėjo ateiti siuntinys, nesidomėjo, nes tai buvo nesvarbu.
Vaikinas teigė, kad gailisi dėl to. Jis suprato, kad padarė kvailystę. Taip pasielgė iš nevilties dėl tuo stiprių emocinių pergyvenimų. Jis buvo skaitęs, kad kanapių („žolės“) vartojimas ramina ir yra ne toks kenksmingas kaip alkoholis.
Taip pat buvo perskaitęs, kad „žolę“ geriausia užsakyti saldainių pavidale, be to bijojo ją rūkyti, nes nėra bandęs. Nusprendė užsisakyti „žolės“ guminukų pavidalu. Tomas pridūrė, kad žino, jog „žolės“ vartojimas Lietuvoje draudžiamas.
Motinos liudijimas
Paauglio motina teisme pasakojo, kad yra išsituokusi ir gyvena dviese su sūnumi, turi pedagoginį išsilavinimą, dirba Lietuvos kurčių ir neprigirdinčiųjų ugdymo centre.
Apie šį įvykį žino tiek, kad praeitais metais, iš ryto atėjo iš muitinės žmonės ir pareiškė sūnui kaltinimus, apieškojo namus. Vėliau sūnus papasakojo, kad jis internetu užsisakinėjo saldainius su kanapėmis.
Motina pasakojo, kad stengėsi, jog sūnus nuo mažumės būtų užimtas. Būdamas darželyje lankė pramoginius šokius, beisbolą, dainavimą, futbolą, yra baigęs muzikos mokyklą, fortepijoną, mokėsi groti ir gitara.
Nuo 13-14 metų labai susidomėjo sveika gyvensena, nes pats mokykloje patyrė patyčias, kadangi buvo apkūnus ir dėl to pradėjo sportuoti, sveikai gyventi. Atostogos ir savaitgalius visada praleisdavo labai aktyviai ir visada kartu.
Yra apkeliavę daug šalių, visada eidavo į žygius. Atstojo sūnui ir tėtį, ir mamą, juos sieja ypatingas ryšys, kuriuo retas gali pasigirti. Tas ryšys liko artimas iki šiol.
„Kai sūnui sukako 5 metai, išsiskyrėme su jo tėvu, nes jis vartojo alkoholį. Nenorėjau, kad vaikas augtų tokioje aplinkoje. Pati esu kategoriškai prieš alkoholį, psichotropines medžiagas. 16 metų sūnus susipažino su mergina, atbėgo, pasipasakojo, kad pirmą kartą pajautė tokį stiprų jausmą. Labai džiaugiausi kartu su sūnumi. Jie pradėjo draugauti.
Labai dažnai ta mergaitė būdavo pas sūnų namuose, jie gamindavosi valgyti, montuodavo filmukus, ruošė atidaryti savo tinklalapį. Tuo metu sūnus neturėjo patirties kaip bendrauti su mergina, todėl klausdavo, kaip jam elgtis, dalijosi savo jausmais“, – teisme nuoširdžiais prisiminimais dalijosi vaiko motina.
Tačiau po pusmečio ta situacija pradėjo blogėti. Sūnus pasidarė piktas, susierzinęs. Vis klausdavo, kas nutiko, tačiau jis nenorėdavo kalbėtis. Buvo labai neramu, suprato, kad nutiko kažkas negero.
Pasirodo, kad sūnus sužinojo, jog jo mergina jį apgaudinėjo ir jis niekaip negalėjo suprasti, kodėl taip vyksta. Sūnus bandė sau padėti, kalbėjosi su draugais, su mama, bet niekas nepadėjo. Būdavo atveju, kai jis stipriai apsikabindavo ir rėkdavo, sakydavo, kad toks skausmas viduje, nežino ką daryti.
Psichologė patarė įsigyti globotinį šunį. Kartu su sūnum prieglaudoje išsirinko šunį. Tai buvo senas 13 metų šuo. Sūnus tapo ramesnis, atlėgo. Atrodė, kad jau kažkas tvarkosi, tačiau sūnaus buvusi mergina per draugus jį juodino, jis tai sužinodavo ir vėl atkrisdavo.
Suėjus 18 metų, sūnus susipažino su mergina, tapo linksmesnis, labai atsakingai žiūri į mokslą, papildomai lanko lietuvių kalbos ir matematikos pamokas. Yra labai užsiėmęs. Planuoja studijuoti dietologiją.
Jis savanoriavo, kai reikėjo padėti Ukrainai. Mama mano, kad turį teigiamą įtaką savo sūnui, yra jam autoritetas. Yra laiminga, kad turi tokį vaiką ir gali būti tinkama laiduotoja.
Teismo verdiktas
Teismas nusprendė Tomą atleisti nuo baudžiamosios atsakomybės, perduodant motinai pagal laidavimą be užstato. Laidavimo terminas – 1 metai.
Taip baudžiamoji byla buvo nutraukta. Jau pilnamečiu tapęs Tomas įpareigotas visą laidavimo laikotarpį tęsti mokslą arba dirbti.