Lietuvoje šią savaitę rengiamos pratybos, kurių metu bus tikrinamas Lietuvos pasirengimas užkirsti kelią masinio naikinimo ginklams (MNG) ar jų komponentams gabenti.
Kaip pranešė URM, tarptautinės orlaivio patikrinimo pratybos pagal Platinimo saugumo iniciatyvą (PSI, Proliferation Security Initiative) vyks ketvirtadienį ir penktadienį. Pratybose dalyvaus ar jas stebės daugiau kaip 20 valstybių atstovai.
Anot URM, pratybos suteiks progą įvertinti, kaip Lietuvos žinybos geba kartu su kitomis valstybėmis keistis informacija apie įtartiną pavojingų krovinių gabenimą, oro transportu gabenamo pavojingo krovinio sulaikymą, jo patikrinimą ir kenksmingumo pašalinimą.
Pratybos turėtų parodyti Lietuvos gebėjimus tinkamai atsiliepti į globalius masinio naikinimo ginklų ir susijusių komponentų ir jų gabenimo priemonių platinimo iššūkius.
Kitas svarbus pratybų tikslas - stiprinti regioninį bendradarbiavimą, siekiant bendrų kovos su MNG platinimu tikslų pagal Platinimo saugumo iniciatyvą. Todėl jose aktyviai dalyvaus Lenkijos, Latvijos ir Estijos pareigūnai. Jie kartu su Lietuvos atstovais patikrins egzistuojančius operatyvaus keitimosi informacija ir sprendimų priėmimo mechanizmus.
Tai pirmosios PSI pratybos Lietuvoje. Jos vyks Vilniuje ir Šiaulių kariniame aerodrome. Pratybas stebės daugiau kaip 20 valstybių atstovai. Renginyje dalyvaus kaimyninių ir Baltijos jūros regiono valstybių - Baltarusijos, Rusijos, Švedijos, Suomijos ir kitų - atstovai.
Siekiant skatinti paramą šiai iniciatyvai, pratybų stebėti pakviestos Pietryčių Europos ir Juodosios jūros regiono šalys. Savo atstovus planuoja atsiųsti ir aktyviausiųjų PSI šalių grupei priklausančios valstybės - JAV, Australija, Prancūzija, Japonija, Portugalija ir Ispanija.
2003 metais JAV prezidento George W.Busho (Džordžo Bušo) paskelbta Platinimo saugumo iniciatyva siekia konkrečiomis priemonėmis kovoti su neteisėtu masinio naikinimo ginklų platinimu ir susijusių technologijų tiekimu "piktavalėms šalims" ar teroristams.
Iniciatyva pabrėžia konkrečių veiksmų svarbą - iniciatyvą remiančios šalys yra pasirengusios sulaikyti ir perimti laivus, orlaivius ir antžeminio transporto priemones, įtariamas su masinio naikinimo ginklais susijusių krovinių gabenimu. Šiuo metu šią iniciatyvą remia daugiau kaip 80 valstybių.
PSI nėra tarptautinė organizacija ar konvencija. Platinimo saugumo iniciatyva - tai konkreti šios iniciatyvos principus palaikančių valstybių veikla ir bendradarbiavimas, paremtas atitinkamų Jungtinių Tautų rezoliucijų, tarptautinių sutarčių ir neplatinimo režimų nuostatomis.
Pastaruoju metu iniciatyvą remiančios nuostatos yra įtrauktos į JT Saugumo Tarybos rezoliucijas (pavyzdžiui, dėl sankcijų Šiaurės Korėjai) ir Europos Sąjungos Tarybos reglamentus.
Lietuva, laikydama kovą su masinio naikinimo ginklo platinimu vienu svarbiausių saugumo ir užsienio politikos tikslų, pabrėžia, kad PSI yra efektyvus atsakas į platinimo grėsmes.
Pratybų, kuriomis siekiama stiprinti nacionalinius kovos prieš MNG platinimą pajėgumus, organizavimas bei praktinio bendradarbiavimo su kitomis iniciatyvos šalimis plėtojimas yra svarbus PSI uždavinys.
Šias orlaivio perėmimo ir patikrinimo pratybas inicijavo Lietuvos užsienio reikalų ministerija, jas rengė apie dvidešimt Lietuvos institucijų ir įstaigų jungianti darbo grupė.