Vilkaviškio rajone gyvenantis Saulius prieš du mėnesius grįžo iš užsienio, kur uždarbiavo. Vyras darbavosi ne vienoje užsienio šalyje, bet apsisprendė visam laikui grįžti į Lietuvą pas šeimą.
Tik niekas vyro išskėstomis rankomis Vilkaviškyje nelaukė – Saulius neranda darbo ir sako, kad Vilkaviškyje jo tiesiog nėra. Vyras sutiktų dirbti ir už minimalią algą, kad tik parneštų pinigų šeimai.
„Labai sunku rasti tą darbą Vilkaviškyje. Dabar stoviu darbo biržoje – grūdai, lentpjuvė. Nugaros skausmai, negaliu naktinėse pamainose dirbti, bet reikia važiuoti dirbti, nes reikia šeimą išlaikyti“, – kalbėjo Saulius.
Šiuo metu Vilkaviškio rajonas Lietuvoje patenka į mažiausius atlyginimus gaunančių savivaldybių dešimtuką. Vidutinis atlyginimas į rankas čia siekia 1073 eurus į rankas. Iki šalies vidurkio trūksta 260 eurų, o iki Vilniaus beveik puspenkto šimto eurų.
Yra regionų, kur situacija dar blogesnė. Prasčiausioje vietoje Zarasai, kur žmonės per mėnesį vidutiniškai uždirba 981 eurą į rankas. Antroje vietoje nuo galo rikiuojasi Molėtų rajonas su 1040 eurų mėnesine alga. Po to eina Lazdijų ir Šalčininkų rajonai.
Daugiausiai uždirba vilniečiai
Storiausiomis piniginėmis gali pasigirti vilniečiai, kur vidutinis atlyginimas kiek didesnis nei 1500 eurų į rankas, toliau rikiuojasi Kaunas, sąraše trečiąja vieta gali džiaugtis Kauno rajonas, po jo – Klaipėdos miesto savivaldybė.
„Vilniaus regionas, kuris yra flagmanas, lyderis visoje Lietuvoje, išlaiko labai spartų atlyginimų augimo pulsą. Besivejančiuose regionuose atlyginimai turėtų augti sparčiau negu vidurkis, sparčiau nei tie flagmanai ir lyderiai. Kai kuriuose to proceso nėra“, – teigė Šiaulių banko grupės ekonomistė Indrė Genytė-Pikčienė.
„Regionų problema yra tame, kad ten dominuoja pramonė, kuri šiuo metu Lietuvoje generuoja mažesnį produktyvumą ir mažesnę pridėtinę vertę vienam darbuotojui, lyginant su paslaugų sektoriumi, kadangi ten tiesiog dominuoja įmonės, kurios gauna kontraktinius užsakymus iš vakarų ir tuos užsakymus atlieka su pakankamai nedidele marža, tuo metu, kai Vilniuje dominuoja paslaugų bendrovės“, – papildė „Citadele“ ekonomistas Aleksandras Izgorodinas.
Valstybės duomenų agentūra reguliariai lygina atlyginimų atotrūkį tarp Vilniaus regiono ir likusios Lietuvos. Matuojant eurais į rankas, praraja per tris mėnesius prasiplėtė. Praėjusių metų pabaigoje Vilniaus kraštą ir visą likusią Lietuvą vidutiniškai skyrė 218 eurų per mėnesį į rankas, o šių metų pradžioje jau 235 eurai.
Visą reportažą žiūrėkite straipsnio pradžioje.