Kaip vėliau buvo pranešta, popiežius Pranciškus mirė nuo insulto, sukėlusio komą ir negrįžtamą širdies ir kraujotakos nepakankamumą, sakoma pirmadienį Vatikano paskelbtame mirties liudijime. Tiesa, savo testamente jis užsiminė apie lietuvį R. Makricką.
R. Makrickas gimė 1972 m. Biržuose. Kunigu įšventintas 1996 m. Panevėžio vyskupijoje, vėliau gilino teologines žinias Italijoje, kur Romos Popiežiškajame Grigaliaus universitete apsigynė Bažnyčios istorijos daktaro laipsnį.
Kunigas 2006 m. pradėjo dirbti Šventojo Sosto diplomatinėje tarnyboje.
Nuo 2019 m. R. Makrickas buvo paskirtas į Šventojo Sosto valstybės sekretoriatą Vatikane. 2021 m. gruodžio 15 d. popiežius Pranciškus paskyrė jį Popiežiškosios Švenčiausiosios Mergelės Marijos Didžiosios bazilikos nepaprastuoju komisaru.
Lietuvoje – penktasis kardinolas
2024 metų spalio 6 dieną popiežius Pranciškus paskelbė, jog skiria 21 naują kardinolą. Tarp jų buvo ir R. Makrickas, Švč. M. Marijos Didžiosios Bazilikos arkikunigas koadjutorius. Į kardinolus R. Makrickas buvo pakeltas gruodžio mėnesį, Vatikane, kai buvo minima Švč. Mergelės Marijos nekalto prasidėjimo iškilmė. Jis yra penktasis kardinolas Lietuvoje.
2024 metų gruodžio 7 dieną arkivyskupas Rolandas Makrickas buvo įtrauktas į Kardinolų kolegiją ir tapo pirmuoju lietuviu, pasiekusiu šį aukštą Vatikano postą. Konsistorija, kurios metu jis tapo kardinolu, vyko Šv. Petro bazilikoje, vadovaujant dar tuo metu gyvam popiežiui Pranciškui.
R. Makricko turėjo tam tikrą ryšį su popiežiumi Pranciškumi. Pats Šventasis Tėvas paskyrė jį ne tik kardinolu, bet ir Šv. Eustachijaus bazilikos diakonu – tai titulinė Romos bažnyčia, kurią gauna kiekvienas naujai paskirtas kardinolas.
Interviu su Makricku
R. Makrickas anksčiau naujienų portalui tv3.lt papasakojo apie savo, kaip kardinolo, pagrindinius darbus ir įsipareigojimus.
„Mano pagrindinis darbas ir įsipareigojimas yra Švč. Mergelės Marijos Didžiosios bazilika Romoje. Pagal tradiciją kardinolams iš įvairių šalių, kurie yra skiriami į kardinolų kolegiją (jų dabar yra 252), simboliškai kaip titulo bažnyčia yra paskiriama viena iš Romos bažnyčių.
Kadangi pagal seną tradiciją, kurios laikosi Bažnyčia, kiekvienam kardinolui bažnyčia paskiriama kaip ženklas, kad tas kardinolas yra Romos kunigijos dalis, nes Romos kunigija renka popiežių, o popiežius pirmiausia yra Romos vyskupas, tik po to eina visos kitos jo pareigos.
Tas titulinės bažnyčios Romoje paskyrimas yra simbolinis, bet kartu išreiškiantis seną tradiciją ir išryškinantis tai, kad kardinolai yra pakviesti būti popiežiaus rinkėjais. Jų ryšys su Roma yra išreiškiamas nors simboliškai, bet per šių bažnyčių paskyrimą. Tačiau realiai nei valdyme, nei kituose reikaluose kardinolai savo titulinėse bažnyčiose nedalyvauja, tik gali būti pakviečiami vienoms ar kitoms liturginėms šventėms“, – kalbėjo jis.
Kaip jam pavyko pasiekti kardinolo titulą
„Šie kardinolų paskyrimai nėra kažkoks pasiekimas, tai popiežiaus tiesioginis sprendimas. Popiežius apsisprendžia paskirti vieną ar kitą dvasininką šioms pareigoms. Kaip matome, ypač paskutiniai skyrimai, nėra vien tik jaunesnių kardinolų, kurie gali dalyvauti konsistorijoje, o vėliau konklavoje, bet ir vyresnio amžiaus (virš 80 m.), kad įvertintų jų atliktą tarnystę Bažnyčioje.
Popiežius laisvai skiria šiuos titulus. Man sunku pasakyti, kodėl jis pasirinko būtent mane, bet tam tikras ženklas jau buvo, kai mane paskyrė šios bazilikos arkikunigu koadjutoriumi, nes pagal tradiciją kiekvienos popiežinės bazilikos arkikunigas yra kardinolas.
Ši tradicija galėjo būti šiek tiek pakeista, bet popiežius apsisprendė būtent taip. O Šventąjį Tėvą pažįstu nuo tų laikų, kai pradėjau dirbti valstybės sekretoriate, nuo 2019 m. rugpjūčio mėnesio. Buvo įvairių darbinių klausimų, kuriuos teko spręsti, dalintis informacija, sprendimais, tad galiu sakyti, kad popiežius mane asmeniškai pažįsta. Bet galite įsivaizduoti, kad popiežius pažįsta didžiąją dalį, jeigu ne visus, pasaulio vyskupus, todėl jo sprendimas yra visiškai asmeninis pasirinkimas“, – papasakojo R. Makrickas.
Popiežiaus laidotuvės vyks šeštadienį
Naujienų portalas tv3.lt primena, kad popiežiaus Pranciškaus laidotuvės vyks šeštadienį 10 val. vietos (11 val. Lietuvos) laiku aikštėje priešais Šv. Petro baziliką. Karstas vėliau bus nugabentas į Romos Didžiąją Švč. Marijos baziliką, kur popiežius bus palaidotas.

Tikimasi, kad į Romą suplūs pasaulio lyderiai ir tikintieji iš visos planetos, jog galėtų dalyvauti ceremonijoje ir atiduoti pagarbą pasaulio katalikų lyderiui.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!