• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Seimo Etikos ir procedūrų komisija (EPK) trečiadienį priėmė sprendimą, jog televizijos laidos žurnalistus į Lietuvos nacionalinį operos ir baleto teatrą (LNOBT) atsivedę konservatoriai Aurelija Stancikienė bei Kazimieras Uoka nusižengė Seimo statutui.

REKLAMA
REKLAMA

Rengėjų išvadoje siūlyta parlamentarus, nusprendusius savarankiškai su žurnalistais aiškintis, ar skaidriai panaudotos lėšos LNOBT renovacijai, pripažinti viršijusiais įgaliojimus, tačiau balsų priimti šiai nuostatai neužteko. Komisija, konstatavusi, jog atlikdami parlamentinę kontrolę parlamentarai nesilaikė Seimo statuto, apsiribojo rekomendacija jam nenusižengti.

REKLAMA

Nors Seimo statutas numato Seimo nario teisę lankytis įmonėse, įstaigose ir organizacijose jo veiklos klausimais ir reikalauti, kad jam pateiktų reikiamą informaciją, tačiau nuostatose, apibrėžiančiose parlamentinę kontrolę, pažymima, jog ją atlieka parlamentiniai komitetai.

Etikos sargams užkliuvo tai, kad į LNOBT parlamentarai susiruošė be atitinkamų komitetų ar komisijų įgaliojimų, drauge pasiėmė žurnalistus, ir savo išvadas po apsilankymo teatre paskelbė ne atitinkamoms institucijoms, o žiniasklaidai.

REKLAMA
REKLAMA

Parlamentarų elgesys užkliuvo tiek valdantiesiems, tiek opozicijos atstovams komisijoje.

„Parlamentarai pasielgė netinkamai, savo darbą betarpiškai susiedami su žurnalistiniu tyrimu“, - komisijos posėdyje sakė valdančiosios Tautos prisikėlimo partijos frakcijos atstovas Mantas Varaška.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak opozicinės Darbo partijos frakcijos atstovo Mečislovo Zasčiurinsko, jei Seimo nariai ir turėjo įtarimų apie pažeidimus, turėjo kreiptis į Valstybės kontrolę, o ne „iš karto skelbti pranešimus“.

Opoziciniam valstiečių liaudininkų atstovui Konstantui Rameliui užkliuvo tai, kad verdiktas, esą atliekant LNOBT renovacijos darbus „nuplaukė“ 7 mln. litų, buvo paskelbtas ne atlikus auditą, o, parlamentaro manymu, tik paviršutiniškai susipažinus su dokumentais.

REKLAMA

„Jūsų pareiškimas, kad trūksta septynių ar devynių milijonų, pusvalandį pavarčius dokumentus, yra įgaliojimų viršijimas“, - sakė K.Ramelis.

Konservatriams kliuvo ir nuo jų pačių frakcijos atstovės komisijoje Vidos Marijos Čigriejienės: „Jūs viršijot kompetencijas - jei būtų įgaliojęs Audito komitetas, Antikorupcijos komisija, mes čia jūsų nesvarstytumėm, bet jūs pasišaukėt R.Grinevičiūtę ir pasinaudojot žurnalistika“.

REKLAMA

Į komisiją, prašydamas įvertinti parlamentarų elgesį, kreipėsi teisėsaugos akiratyje dėl lėšų panaudojimo atsidūrusio LNOBT vadovas Gintautas Kėvišas.

LNOBT vadovą papiktino tai, jog Seimo nariai konservatoriai A.Stancikienė bei K.Uoka, lydimi LNK televizijos laidos „Paskutinė instancija“, į teatrą aiškintis, kur panaudoti 36 mln. litų, skirti teatro rekonstrukcijai, atėjo iš anksto neįspėję, tad teatro darbuotojai nebuvo pasirengę pateikti jiems rūpimos informacijos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

LNOBT vadovą nustebino ir tai, jog lėšų švaistymą, anot jo, parlamentarai nustatė „iš akies“. „36 mln. litų darbo apimčiai išsiaiškint, jei iš tiesų buvo noras įsigilinti, turėjo būti pateikti klausimai, gauti dokumentai, kad būtų vietoj kvalifikuoti žmonės, pateiktų atsakymus. Turiu įtarimą, kad pagrindinis tikslas buvo ne išsiaiškinti renovacijos eigą. Atvirai pasakius, per dvi valandas ir neįmanoma išsiaiškint darbų apimties“, - komisijos posėdyje praėjusią savaitę sakė G.Kėvišas.

REKLAMA

Tuo metu Seimo narė A.Stancikienė tvirtino, jog parlamentarų apsilankymo tikslas - užtikrinti Konstitucijoje numatytą teisę nekliudomai gauti ir skleisti informaciją.

Komisijos nariams užkliuvo tai, jog laidos, kuriai parlamentarė padėjo patekti į teatrą, vedėja Rūta Grinevičiūtė - jos visuomeninė padėjėja, taip pat tai, jog, nors raštą kultūros ministrui, prašydama leidimo apsilankyti LNOBT, A.Stancikienė pasirašė kaip Antikorupcijos komisijos narė, komisija įgaliojimo domėtis minėtu klausimu parlamentarei nesuteikė.

REKLAMA

LNOBT dėl lėšų renovacijai galimai neskaidraus naudojimo atsidūrė prokurorų ir Valstybės kontrolės akiratyje. Sausį Valstybės kontrolė pranešė, kad Kultūros ministerijos prašymu liepą ketina atlikti LNOBT auditą.

Teatro vadovo G.Kėvišo veikla domisi ir prokurorai, atliekantys ikiteisminį tyrimą dėl galimo stambaus masto turto švaistymo. Vilniaus apygardos prokuratūra sausį susidomėjo teatro scenos renovacija, kuriai pagal sutartis numatyta beveik 80 mln. litų. Šiuo metu tyrimą perėmė Generalinė prokuratūra.

Kaip jau skelbta, dėl šios G.Kėvišo vadovaujamo teatro scenos renovacijos prokurorai tyrimą pradėjo gavę skundą, kad darbai finansuojami neskaidriai. Esą žiūrovo akiai pasikeitimai beveik nematomi, nes atnaujinti tik viršutiniai ir apatiniai scenos mechanizmai. Tam jau skirta beveik 36 mln. litų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų