Panevėžio pataisos namų nuteistoji nusižudė likus dviem savaitėm iki išėjimo į laisvę.
Panevėžio pataisos namai, kuriuose šiuo metu bausmę atlieka 249 nuteistosios, išgyvena netektį. Sekmadienio vakarą pasikorė jų likimo draugė. Merginai tebuvo 21-eri.
Kalėjimo vaikas
Evelinos Užpolytės kūnas rastas kybantis rūkomajame. Teigiama, kad mergina, prieš tai susipykusi su artimiausia drauge kaline, nuo kitų nuteistųjų pasišalino vos kelioms minutėms. Įkandin jos į rūkomąjį sugužėjusios moterys E.Užpolytę rado mirusią. Bandymai atlikti dirbtinį kvėpavimą buvo nesėkmingi. Skubiai iškviestiems medikams teliko konstatuoti merginos mirtį. Panevėžio pataisos namų direktorius Edvardas Norvaišas LŽ papasakojo skaudžią mirusios merginos gyvenimo istoriją. Evelina gimė ir pirmuosius gyvenimo metus praleido Panevėžio pataisos namuose - ją pagimdė kalinė motina.
Išėjusi iš įkalinimo įstaigos, ši moteris savo dukterį paliko valstybės globai. Evelina užaugo ir pagrindinę mokyklą baigė vienuose iš sostinės vaikų namų. Turima žinių, kad išėjusi iš šių namų ji draugavo su vaikinu. Jokių įrašų apie merginos gyvenamąją vietą, darbovietes nepateikiama. Manoma, kad ji buvo ir benamė, ir bedarbė. Be viso to, Evelina buvo ir narkomanė. Dar žinoma, kad mergina turėjo brolį, tačiau su juo nebendravo. Jos turėtuose dokumentuose figūravo ir tėvas, tačiau dabar jis miręs.
Iki laisvės - dvi savaitės
Pasak E.Norvaišo, E.Užpolytė buvo nuteista už vagystę, atlikti bausmės į Panevėžį ją atsiuntė Vilniaus teisėjai. Tai buvo antrasis jos teistumas. Pirmąsyk mergina buvo teisiama 2006-aisiais, tačiau tuomet į įkalinimo įstaigą nepateko - buvo nuteista lygtinai. Panevėžio pataisos namuose mergina buvo apgyvendinta šių metų pradžioje, o lygtinis paleidimas iš bausmės vietos buvo nusimatytas rugpjūčio 25-ąją. Deja, likus dviem savaitėms iki šios datos, E.Užpolytė pasitraukė iš gyvenimo. Direktoriaus teigimu, nusižudžiusi mergina buvo ūmaus, nesuvaldomo charakterio, karštakošė ir dėl to kėlė nemenkų rūpesčių prižiūrėtojams ir įstaigos administracijai.
Ji buvo tirta psichiatrų, tačiau nustatyta, kad jai specialaus medikamentinio gydymo nereikia, pakanka psichologo konsultacijų. Be to, jai buvo skirtas sustiprintas stebėjimas. Pataisos namų psichologė Eveliną konsultuodavo dažnai. Tvirtinama, kad pastaruoju metu jos elgesys krypo į gerą ir buvo pradėta svarstyti, gal sustiprintos stebėsenos merginai nebereikia.
Susipyko su drauge
Ilgametė pataisos namų patirtis įrodė, kad čia patekusios moterys ieško artimo, tad neretai dvi kalinės susiporuoja, tampa tarsi šeima. Pasak E.Norvaišo, taip buvo ir Evelinos atveju: ji susiporavo su aštuoneriais metais vyresne nuteistąja. Žinoma ir tai, kad moterys neseniai susipyko, atsisakė artimų santykių, dėl to Evelina pasijuto atstumta bei išduota. Taip pat žinoma, kad draugei ji rašė ilgus laiškus, kuriuose užsimindavo apie savižudybę. Esama duomenų, kad Panevėžio moterų kolonijoje Evelina kelis kartus bandė žudytis, tačiau tam kaskart būdavo sukliudoma. E.Užpolytės mirtis sukrėtė pataisos namus. Dalis nuteistųjų dėl jos mirties kaltina buvusią draugę. E.Norvaišas tikina bijantis nuteistųjų išpuolių, todėl Evelinos draugė šiuo metu yra izoliuota.
Nežinia, kas laidos
Kalinės savižudybė iškėlė dar vieną problemą - kol kas nežinoma, kas ir kur ją laidos. E.Norvaišo teigimu, jis, Panevėžio pataisos namams vadovaujantis penktus metus, su kalinės savižudybe susiduria pirmą kartą. Jo žiniomis, anksčiau įvykus panašiam atvejui Panevėžio savivaldybė laidotuvėms skirdavo pinigų, ceremonija rūpindavosi įkalinimo įstaiga. Šiuo atveju pataisos namų vadovas pageidautų, kad E.Užpolytės laidojimu, kaip ir priklauso, rūpintųsi Panevėžio miesto savivaldybė.
Daiva BARONIENĖ