Apie tai šį trečiadienį pranešė Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) atstovai. Plačiau apie tai specialiai surengtoje spaudos konferencijoje papasakojo Kauno apygardos prokuratūros vyriausiasis prokuroras Darius Valkavičius ir FNTT Kauno apygardos valdybos viršininkas Rolandas Urbonas.
„Galime patvirtinti, kad Kauno apygardos prokuratūra organizuoja šį tyrimą. Šiandien nustatyta, kad žala valstybei yra apie 1 mln. 100 tūkst. eurų. Prokuroras kreipėsi į teismą dėl 4 asmenų suėmimo.
Kratos buvo atliktos įvairiose Lietuvos miestuose. Yra pakankamai duomenų, kad galėtume kalbėti apie mokesčių slėpimo schemą. Šiuo metu yra areštuota turto, kurio vertė apie 2 mln. eurų. Tiek nekilnojamojo turto, tiek banko sąskaita, kurioje yra apie 400 tūkst. eurų“, – sakė D. Valkavičius.
R. Urbonas pridūrė, kad daugiau kaip milijoną eurų mokesčių, taikant sukčiavimo schemą, nuslėpti pavyko per trumpą laiką – rudenį ir žiemą.
„Nusikaltimo organizatorius teisėsaugai gerai žinomas. Jis mėgavosi prabangiu gyvenimu. Vairavo 2020 m. „Mercedes“ automobilį, kurio vertė nuo 80 tūkst. iki 150 tūkst. eurų. Jo žmona taip pat vairavo 2017 m. „Range Rover“. Įtarimai pareikšti 5 asmenims. Sukčiavimo schema sukurta perkant ir parduodant aliejų bei dyzeliną.“
Suėmimų keturiems iš 5 įtariamųjų buvo prašoma nuo 2 iki 3 mėnesių. D. Valkavičius patvirtino, kad įtarimai pareikšti tiek dėl sukčiavimo stambiu mastu, tiek dėl apgaulingo dokumentų tvarkymo:
„Veikdami organizuotoje grupėje jie išvengė mokesčių mokėjimo valstybei. Tenka apgailestauti, kad tokios schemos veikia ir bandoma išvengti sumokėti mokesčius, kurie priklauso. Kiekvienas organizuotos grupės narys turėjo savo vaidmenį. Buvo kuriamos įmonės, galimai ir fiktyvios, klastojami dokumentai.“
Nuslėpė per milijoną
FNTT duomenimis, per pastaruosius septynis mėnesius bendrininkų grupė, įtariama, siekdama sumažinti Lietuvoje registruotai energetikos bendrovei, prekiaujančiai naftos produktais, privalomą mokėti pardavimo pridėtinės vertės ir akcizo mokesčius, siekiančius per 1,1 mln. eurų, galėjo vykdyti nusikalstamą schemą – imitavo aliejaus pirkimo ir pardavimo sandorius tarp penkių Lietuvos bei užsienio bendrovių, kurios, tyrimo duomenimis, jokios veiklos nevykdo.
Iš viso tyrimo metu 85 pareigūnai iš FNTT padalinių, policijos bei Viešojo saugumo tarnybos atliko per 30 kratų Kaune, Klaipėdoje ir Vilniuje, paėmė įvairių tyrimui reikšmingų daiktų ir dokumentų.
Tyrimo metu taip pat apribotas įmonių bei fizinių asmenų turtas, galimam civiliniam ieškiniui užtikrinti.
Pasak tarnybos, įtarimai pateikti ir, kaip manoma, šios veiklos organizatoriui, anksčiau jau 13 kartų teistam už finansinius nusikaltimus. BNS žiniomis, tai – Mindaugas Žalimas.
FNTT teigimu, įtariamas sukčiavimo schemos organizatorius dėl panašių nusikaltimų teisėsaugai yra žinomas nuo 1994 metų. Anksčiau jis ne kartą teistas už stambaus masto sukčiavimą pridėtinės vertės mokesčiu prekiaujant degalais, metalu, mediena, statybinėmis medžiagomis ir dėl to ne vienus metus praleidęs įkalinimo įstaigose.
Pastaraisiais metais, anot FNTT, nusikalstamos veikos darytos prekiaujant naftos produktais.
„Teismas, priimdamas apkaltinamuosius nuosprendžius, jau 2011 metais konstatavo, kad analogiškų nusikaltimų darymas yra tapęs neatsiejamu įtariamojo gyvenimo būdu bei pragyvenimo šaltiniu. Šiuo metu FNTT atlieka dar tris ikiteisminius tyrimus dėl sunkių nusikaltimų valstybės finansų sistemai, susijusius su šiuo asmeniu, dar kelios bylos nagrinėjamos teismuose“, – rašoma tarnybos pranešime.
Portalas kauno.diena.lt 2017 metais rašė, kad M. Žalimas už sukčiavimą panaudojant suklastotas sąskaitas faktūras ir 53 tūkst. eurų PVM pasisavinimą Akmenės apylinkės teisme buvo nuteistas lygtine ketverių metų laisvės atėmimo bausme.
Anot portalo, M. Žalimui tai buvo jau tryliktasis apkaltinamasis nuosprendis – 2011 metais Klaipėdos apylinkės teismas jį už sukčiavimą, dokumentų klastojimą, neteisėtą juridinio asmens veiklą ir pasikėsinimą padaryti neteisėtą veiką nuteisė 11 metų ir šešių mėnesių laisvės atėmimo bausme bei įpareigojo sumokėti valstybei beveik 2 mln. eurų, kuriuos jis pasisavino nesumokėdamas PVM.
Vėliau šią bausmę penkeriais metais sutrumpino Lietuvos apeliacinis teismas, tad į laisvę M. Žalimas grįžo 2016 metais.
R. Stonys yra Kauno termofikacijos elektrinės (KTE) savininkas, anksčiau jis kontroliavo bendrovę „Dujotekana“, ji buvo viena didžiausių Rusijos koncerno „Gazprom“ dujų importuotojų Lietuvoje.
Žurnalo TOP duomenimis, R. Stonio turto vertė 2019 metais siekė 70 mln. eurų.