Pasak medikės brolio Artūro Šilinsko, šeima siekia bent po mirties atskleisti tiesą.
„Sesers, dukters nieks mūsų šeimai nebesugrąžins. Bet mums svarbu, kad nepagrįstai mesti kaltinimai buvo paneigti. Sesuo buvo iš darbo atleista neturint tam jokio pagrindo, vien siekiant ją sugniuždyti, nes tai buvo žmogus neabejingas neteisybei, griežtas pažeidimams. Ji buvo rūpestinga, atsakinga medikė, nepaprasto altruizmo pavyzdys, kiekvieną pacientą gydydavo taip, lyg tai būtų artimasis.
O situacija darbe privedė prie tokių tragiškų pasekmių. Mes kovosime ir toliau, nes sesuo Šiaulių ligoninėje iš vadovų patyrė mobingą, diskriminacinį elgesį. Darome tai ir dėl jos atminimo, ir dėl visos medikų bendruomenės, kad tokios situacijos nesikartotų ateityje“, – sakė šviesaus atminimo L. Šilinskytės brolis.
Velionės brolis itin šiltai atsiliepė ir dėkojo tai gausiai medikų bendruomenės daliai, kuri po sesers mirties suteikė šeimai daug palaikymo, rašoma pranešime spaudai.
Pirmąsyk sprendimas dėl atleidimo priimtas po mirties
Komisija išanalizavusi pateiktą medžiagą priėmė sprendimą, kad medikės atleidimas dėl neva šiurkštaus pažeidimo neturėjo teisinio ar faktinio pagrindo. Komisija pripažino, kad jokio dokumentų klastojimo, kuriuo Šiaulių ligoninė kaltino medikę, nebuvo. Komisija nurodė medikės atleidimo priežastimi laikyti Darbo ginčų komisijos sprendimą.
Nukentėjusiai pusei atstovaujantys advokatai iš profesinės bendrijos „Averus“ akcentavo, kad ši byla yra išskirtinė ir šalies mastu.
„Ši byla, mano žiniomis, yra pirmoji šalies istorijoje, kai neteisėto atleidimo iš darbo faktas pripažintas po medikės mirties. Kol kas tai yra vienintelis toks atvejis Lietuvoje. Net ir po mirties išlieka svarbus šios aplinkybės pripažinimas, kadangi tai turi įtakos ne tik jaunos gydytojos reputacijai, jos artimiesiems, bet ir visai medikų bendruomenei, jis rodo, kad jų interesai yra ginami“, – sakė advokatas Marius Barisevičius.
Atleisti nebuvo pagrindo
Darbo teisės ekspertė advokatė Jurgita Venckutė pažymėjo, kad Darbo ginčų komisija atidžiai išanalizavo darbdavio, t. y. Šiaulių ligoninės, atliktą tyrimą ir dokumentus. Komisija įvertino, kad darbo sutarties nutraukimui nebuvo reikalingų prielaidų.
„Darbdavys šiuo atveju neįdėjo pastangų deramai ištirti situacijos, neatliko išsamaus tyrimo ir padarė ydingą išvadą dėl neva šiurkštaus pažeidimo darbe. Paaiškėjo, kad ligoninėje stigo sistemos ir organizacinės struktūros, o elgesys su minėta darbuotoja buvo diskriminacinis ir šališkas“, – akcentavo J. Venckutė.
Sprendimas dar gali būti skundžiamas. Medikės šeima žada kovoti toliau, Prokuratūroje yra pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl privedimo prie savižudybės.
Sprendimas dar neįsigaliojo
Kaip portalui tv3.lt patvirtino Šiaulių darbo ginčų komisijos pirmininkas Mantas Leščiauskas, toks sprendimas išties buvo priimtas, bet jis yra neįsigaliojęs.
„Byla buvo išnagrinėta ir iš nustatytų aplinkybių, kiek jas per posėdį išsiaiškinome, komisija tokį sprendimą priėmė, kad atleidimas buvo neteisėtas. Taigi iš dalies ieškovo prašymas buvo patenkintas. Šis mūsų sprendimas dar nėra įsigaliojęs, per mėnesį jis galimai bus prašomas išnagrinėti teisme, dar yra nepraėjęs mėnuo apskundimui“, – sakė jis.
Paklaustas, kiek realu, kad teisme gali būti priimti atitinkamus asmenis, jų turimą prisiimti atsakomybę, liečiantys sprendimai, M. Leščiauskas teigė, kad kol kas labai sunku kažką prognozuoti.
„Labai sunkiu įvertinti, labai priklauso nuo pačios įstaigos, kieno tie veiksmai buvo atlikti ar neatlikti“, – komentavo jis.
Savižudybės aplinkybes aiškinasi ir teisėsauga
„Ji buvo atleista iš darbo dėl šiurkštaus darbo pareigų pažeidimo, tačiau Darbo ginčų komisija nustatė, kad jos atlikti veiksmai nelaikytini šiurkščiu darbo pareigų pažeidimu, dėl to atleidimas iš darbo laikomas neteisėtu“, – BNS ketvirtadienį sakė Valstybinės darbo inspekcijos atstovė Jolanta Bielskienė.
Jos teigimu, sprendimas priimtas spalio 14 dieną.
Anesteziologijos ir intensyvios terapijos centre nuo 2014 metų rugpjūčio dirbusi anesteziologė-reanimatologė nusižudė gegužės pradžioje – netrukus po to, kai buvo atleista iš darbo.
Gydymo įstaigos atstovai teigė, kad jauna medikė buvo atleista dėl šiurkštaus pažeidimo.
Po medikės savižudybės atlikus tarnybinį tyrimą, sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys iš Respublikinės Šiaulių ligoninės direktoriaus pareigų atšaukė tuometinį vadovą Remigijų Mažeiką.
Sprendimas priimtas, kai gegužę sudaryta komisija dėl galimo darbo pareigų pažeidimo tyrimo pateikė ministrui savo išvadas, jog ligoninės vadovas tinkamai nekontroliavo vidinių procesų, neužtikrino nediskriminacinės darbo aplinkos, neužkirto kelio nesaugiam psichosocialiniam klimatui formuotis ir toleravo šią situaciją.
Respublikinėje Šiaulių ligoninėje dirbusios jaunos medikės savižudybės aplinkybes aiškinasi ir teisėsauga. Anot žiniasklaidos, nelaimė galėjo įvykti dėl mobingo darbo vietoje.