Nuo šių metų ir už nedidelio kiekio narkotinių medžiagų laikymą pradėta taikyti tik baudžiamoji atsakomybė. Lietuvos policijos duomenimis, šiemet užregistruotos 856 nusikalstamos veikos, susijusios su disponavimu narkotinėmis medžiagomis.
Tačiau rudenį „žolės“ mėgėjams uždėtas dar griežtesnis apynasris – spalio pradžioje prezidentė Dalia Grybauskaitė pasirašė Baudžiamojo kodekso pataisas, kuriomis uždrausta atidėti laisvės atėmimo bausmės vykdymą už sunkius nusikaltimus.
Vadinasi, ir dėl nedidelio kanapių kiekio asmuo gali atsidurti už grotų nuo dvejų iki aštuonerių metų. Įdomu tai, kad pataisų motyvas buvo kova su korupcija, tačiau į sunkių nusikaltimų kategoriją pateko ir smulkūs narkotikų platintojai.
Siūlo ištaisyti logines įstatymo spragas
Iki šiol nedidelius kiekius narkotikų platinusiems asmenims įstatymuose numatytas laisvės atėmimas nuo dvejų iki aštuonerių metų, tačiau dažniausiai teismai skirdavo lygtinį laisvės atėmimą. Pasak Vilniaus administracinio teismo teisėjo A. Cinino, senoji praktika irgi buvo savotiškai nelogiška, tačiau naujoji – protu nesuvokiama.
„Tuomet teismas bent jau galėjo tuos nelogiškumus atitaisyti atidėdamas bausmės vykdymą. Dabar teismas, aš prognozuoju, kad kanapių rūkoriams taikys įstatymų išimtis. Bet ko vertas įstatymas, kurio niekada negalima taikyti, nes jis prieštarauja protingumo kriterijams“, - tv3.lt kalbėjo A. Cininas.
Teisėjas pabrėžia, kad dėl šių pakeitimų kilęs triukšmas nė iš tolo nesusijęs su narkotinių medžiagų legalizavimu, svarbiausia – sąžiningos bausmės.
„Šneka apie tai, jog bausmės būtų proporcingos, kad tas, kuris turi vieną gramą kanapių, nebūtų teisiamas ir baudžiamas, kaip tas, kuris turi kilogramą heroino. Reikia tik nedidelių pakeitimų įstatyme, kad tos bausmės būtų logiškos. Tik tiek. Tuos nelogiškumus keliais sakiniais galima ištaisyti tam, kad žmonės gautų adekvačias ir teisingas bausmes“, - tvirtino pašnekovas.
Pikta A. Cininui ir dėl to, kad naujoji tvarka numato, kad net kartelį paslydęs, paeksperimentuoti nusprendęs jaunuolis atsidurtų už grotų, o tai jam sugriautų gyvenimą.
„Stigma yra ne tik įkišimas, bet kokia bausmė, bet ir bet koks įrašas apie žmogaus teisimą. Aš manau, kad 90 proc. paauglių tai yra pati didžiausia stigma apskritai. Ir tai jau pakankamai gadina gyvenimą ir jo karjerą dėl vieno žingsnio, kurį jis padarė ir gal niekada nekartos. Čia yra stigma. O apie brutalumus, kurie vyksta laisvės atėmimo vietose aš net ir nebekalbu“, - kalbėjo A. Cininas.
Svarbu šviesti ir leisti pasitaisyti
Įstatymo pataisomis stebisi ir kanapių entuziastai. Štai Žaliojo žiedo draugijos narys bei produkcija iš kanapių sostinėje prekiaujantis Andrius Osadčis teigia, kad laisvės atėmimas už nedidelį kiekį narkotikų – per griežta bausmė už nusikaltimą, kuris neturi aukų.
„Ne visai sąmoningai elgiamės, vertinant blaiviu protu, vertinant žalos ir aukos nebuvimą. Baudžiame žmogų už tariamą nusikaltimą, kuriame nėra realios žalos ir realios aukos. Baudžiame labai griežta bausme, kuri iš esmės reiškia, kad nuo to momento žmogui gyvenimas apsisunkina ir viskas, jam užsidaro visi keliai – tai nėra teisinga. Žmogiškumo prasme tai nėra teisinga, tai nėra pasverta ir tai neatitinka sąmoningo požiūrio į žmogų, kaip į asmenį, kuris gali klysti“, - tv3.lt kalbėjo A. Osadčis.
Pasak A. Osadčio, baudimas nėra geriausias kelias, žymiai svarbiau šviesti, suteikti galimybę keistis ir pasitaisyti.
„Aš manau, kad į tai reikia investuoti ir apie tai reikia kabėti, nes tabu šiuolaikiniame pasaulyje nėra. Kaip mes benorėtume, jų nebėra ir mes privalome šį klausimą analizuoti. Jį reikia spręsti, bet spręsti sąmoningai ir drąsiai“, - siūlė A. Osadčis.