Naujas aukštas postas policijoje – iš „aukščiau“ rekomenduotas gudrus ėjimas ar uždelstas patyrusio policininko kovingumo įvertinimas? Toks klausimas kirba Kalvarijos kriminalistų, 2009 metais paskelbusių kovą nesąžiningiems, „nešvariems“ kolegoms (net ir savo vadams), šalininkų galvose.
Vienas kandidatas
Marijampolėje gyvenantis policijos komisaras Dainius Gaižauskas (36 m.), Lietuvoje išgarsėjęs kaip prieš korumpuotus pareigūnus sukilusių Kalvarijos kriminalistų vedlys, pradėjo eiti naujas aukštas pareigas Marijampolės apskrities vyriausiajame policijos komisariate (AVPK). Laimėjęs atrankos konkursą (beje, jame jis buvo vienintelis kandidatas, atitikęs pretendentams iškeltus reikalavimus), dabar D. Gaižauskas yra Marijampolės AVPK Imuniteto poskyrio viršininkas.
Devyniolika metų policijoje dirbantis pareigūnas ir kilo karjeros laiptais, ir buvo priverstas leistis, tačiau dabar jis pats teigia, kad jokių gudrių taktikų, klastingų rokiruočių, skiriant jį į aukštą postą, neįžvelgia – pats laimėjo paskelbtą konkursą, ir tiek.
Patikėtas aukštas postas paneigė pastaraisiais metais D. Gaižauską įtikinėjusių žmonių prognozes, kad jam, esą skandalistui, policijos sistemoje „jau uždaryti karjeros laiptai“, kaip ir kitiems šešiems Kalvarijos kriminalistams, nepabūgusiems mesti kaltinimus savo vadams.
Valys sistemą
Imuniteto poskyrio Marijampolės AVPK iki šiol dar nebuvo, ir apskritai Imuniteto valdyba, Lietuvos policijos departamento padalinys, kuriam pavaldus minėtas poskyris, yra dar labai jauna – įkurta tik praėjusių metų vasarą.
Pagrindinis Imuniteto valdybos tikslas – apsaugoti pačius policijos darbuotojus, kad jiems nebūtų daromas joks neteisėtas poveikis atliekant pareigas, taip pat tirti galimus policijos darbuotojų tarnybinius pažeidimus ir nusikaltimus. Padalinys vykdo ir operatyvinę veiklą, atlieka ikiteisminius tyrimus. Didelis dėmesys skiriamas korupcijos prevencijai bei korupcijos priežasčių šalinimui, taip pat korupcijos rizikos nustatymui bei jos mažinimui.
Vidaus reikalų ministro Raimundo Palaičio teigimu, jis iš Imuniteto tarnybos pareigūnų tikisi didelio efektyvumo. „Policijos sistemoje pareigūnai paprastai turi dideles galimybes „paslysti“ ir mažą tikimybę būti sugauti, todėl tokio padalinio atsiradimas labai sveikintinas, – sakė ministras. – Turėtų sumažėti ir neblaivių policininkų, visokių perėjūnų, paklydėlių – sistema turi valytis“.
Imuniteto valdybos Marijampolės poskyryje D. Gaižauskas, kuriam patikėti poskyrio kūrimosi žingsniai, kol kas darbuojasi vienas, o vėliau bus priimti dar trys pareigūnai. Jų veiklos teritorija – Marijampolė, Kalvarija, Kazlų Rūda, Vilkaviškis, Šakiai ir Jurbarkas. Čia bus ieškoma nusikalsti linkusių ar jau nusikaltusių kolegų.
Laukia atomazgos
Galima sakyti, kad D. Gaižauskas, sėdęs į naują kėdę, tik tęs jau pradėtą savo veiklą – toliau skelbs karą tiems policijos pareigūnams (kokias pareigas jie beužimtų), kurie linkę „nematyti“ nusikaltimų ar net patys juos daryti, ieškoti landų apeinant įstatymus, gelbėti nusikalstančius bičiulius ar giminaičius, dangstyti nusikaltimą darančius kolegas.
Kad D. Gaižauskas – už švarią policijos pareigūno sąžinę ir nepriekaištingą pareigūno priesaikos vykdymą, jis visada teigė dirbdamas Kalvarijos policijoje, kai 2009-aisiais kartu su savo šešiais kolegomis kriminalistais, iki šiol ten pat ir dirbančiais, nenutylėjo apie, visų šių „sukilėlių“ teigimu, nusikalstamus tuomečio Marijampolės AVPK viršininko pavaduotojo ir visos apskrities kriminalistų vado ilgamečio pareigūno Edvardo Bukotos poelgius bei aukštesnių policijos vadovų „stručio poziciją“ apkaltinto E. Bukotos atžvilgiu.
Minėtiems kriminalistams kainavo daug laiko, pastangų ir nervų, teko kasdien dirbti įsitempus ir esant tarsi po padidinamuoju stiklu, kol 2010-ųjų vasarą Generalinė prokuratūra, paraginta teismo, galiausiai pradėjo ikiteisminį tyrimą pagal Kalvarijos kriminalistų mestus kaltinimus E. Bukotai. Tyrimą dėl valstybinio miško medžių vagystės, piktnaudžiavimo tarnyba ir tarnybos pareigų neatlikimo buvo pavesta atlikti Klaipėdos apygardos prokuratūros pareigūnams.
Šie nustatė, kad 2009 metų kovo 5–11 dienomis keli asmenys, tarp kurių buvo ir E. Bukota, neturėdami tam leidimo, iškirto dalį Kalvarijos girininkijos miško, iš jo paruošė per 20 kubinių metrų medienos, kurią pasisavino. Dėl to Kalvarijos girininkijai padaryta 3000 litų žala.
Įtarimai šioje byloje buvo pateikti iš viso penkiems asmenims. Bylą jau baigė nagrinėti Lazdijų rajono apylinkės teismas – beliko sulaukti, kokį sprendimą savo kaltės taip ir nepripažinusiems teisiamiesiems kovo 1-ąją paskelbs teisėjas Ramūnas Šarka.
Išklibino postus
Beje, E. Bukota, įsilingavus minėtam skandalui, iš tarnybos policijoje išėjo pats – į tarnybinę pensiją. Netrukus jis Marijampolėje įsidarbino administracijos direktoriumi statybų bendrovėje „Statybos ritmas“.
Kalvarijos kriminalistų sukeltas skandalas atnešė ir kitą „netektį“: 2011-ųjų kovą iš Marijampolės AVPK viršininko pareigų buvo „išstumtas“ ir ilgametis šios įstaigos vadovas Kęstutis Kalinauskas, kriminalistų apkaltintas E. Bukotos dangstymu, – jis buvo pasiųstas laikinai vadovauti Trakų policijai, o po penkių mėnesių paskirtas eiti Lietuvos viešosios policijos rinktinės „Vytis“ vado pareigas – į Marijampolę nebegrįš. Marijampolės AVPK iki šiol neturi nuolatinio vadovo – išėjus K. Kalinauskui, laikinai vadovauja jau antras žmogus. Kaip tik dabar jau paskelbta atranka į šį postą.
Tik faktai:
D. Gaižauskas policijoje dirba nuo 1993 metų – pradėjo nuo žemiausios grandies tyrėjo pareigų, vėliau kilo karjeros laiptais.
2004-aisiais, būdamas Kalvarijos policijos komisariato viršininko pavaduotoju, keletą metų dalyvavo taikos palaikymo misijoje, savanoriškai tarnaudamas tuo metu neramiame Balkanų regione – Kosove.
2011-ųjų sausį D. Gaižauskas, prieš tai dalyvavęs atrankoje į aukštesnes pareigas, bet nelaimėjęs, pradėjo dirbti vėl pačios žemiausios grandies policijos tyrėju Kalvarijos policijoje, nes jo turėtas viršininko pavaduotojo etatas buvo panaikintas, kaip ir daugelyje kitų mažų Lietuvos rajonų policijos įstaigų.
Lietuvos pareigūnų profsąjungos aktyvistai D. Gaižausko krytį karjeroje (net šešiomis pakopomis žemiau) vadino susidorojimu su aukštiems pareigūnams kelią perėjusiu patyrusiu, išsilavinusiu policininku.
2011-ųjų rugsėjį D. Gaižauskas vėl buvo paskirtas į aukštesnes pareigas kaimyninio Vilkaviškio policijoje – buvo Kriminalinės policijos skyriaus vyriausiasis tyrėjas (operatyvinių darbuotojų vadovas), kol atsirado galimybė sugrįžti į Marijampolę.
Irena ZUBRICKIENĖ