Vilniaus miesto nuotekos pradės skleisti malonų kvapą - be jokių stebuklų. Tik grynojo mokslo ir savivaldybės dėka.
Vilniaus miesto nuotekų valykloje sėkmingai įdiegta nemalonius kvapus utilizuojanti technologija – kvapų užkarda, kuri sumažina valykloje susidarančius kvapus, o taip pat ir aplinkinių rajonų gyventojų nepatogumus. Nuotekų valykloje esančią dumblo iškrovimo ir kompostavimo aikšteles juosianti kvapų užkarda neleidžia plisti nemaloniam kvapui. Tai JAV sukurta kvapų neutralizavimo sistema, atitinkanti visus aplinkosauginius reikalavimus ir nekenksminga žmogaus sveikatai.
Kvapų absorbatorius – tai preparatas, kurio sudėtyje yra specialiai parinktų eterinių aliejų (iš spygliuočių). Kvapų užkarda susidaro atmosferoje purškiant mikroskopinius vandens lašelius, kurių kiekviename yra daugybė biologinio preparato dalelių. Ore pakibę mikroskopiniai lašeliai sugeria dvokias daleles ir jas blokuoja. Nemalonaus kvapo dalelės virsta bekvapiais, nenuodingais, natūraliai suyrančiais produktais. Šios medžiagos neturi nuodijančio poveikio nei žmonėms, nei gyvūnams, nei augalams. Be to, jos greitai suyra natūralioje aplinkoje.
„Pernai uždarius Karijotiškių sąvartyną, kur buvo gabenamas miesto dumblas, o naujajam Kazokiškių sąvartynui atsisakius šį priimti, dumblas pradėtas kompostuoti nuotekų valykloje, todėl pasklido nemalonūs kvapai. Dabar įdiegtos priemonės, tikimės, kad ženkliai pagerins esamą būklę“, – teigė „Vilniaus vandenų“ generalinis direktorius Bronius Miežutavičius.
Vilniaus miesto nuotekų valykloje per parą vidutiniškai išvaloma apie 115 tūkst. kub. m nuotekų, susidaro iki 250 tonų nusausinto dumblo, kurio per metus susikaupia apie 90 tūkst. tonų. Didžioji dalis dumblo išvežama į laukus ir naudojamas kaip trąša.
Artimiausiu metu bendrovė „Vilniaus vandenys“ įgyvendins projektą ,,Dumblo apdorojimo įrenginiai Vilniaus nuotekų valykloje“ – bus modernizuojama visa dumblo utilizavimo sistema. Įgyvendinus projektą, dumblo kiekis turėtų sumažėti beveik perpus, be to, pūdant dumblą iš gaunamo metano atsirastų papildomi energetiniai resursai elektros energijos gamybai ar patalpų šildymui. Šis projektas bus įgyvendintas pasitelkus ES Sanglaudos fondo lėšas ir turėtų galutinai išspręsti galutinai išspręsti dumblo utilizavimo problemas.
Didžiausia vandens tiekimo ir nuotekų šalinimo bendrovė Lietuvoje, UAB „Vilniaus vandenys“, eksploatuoja Vilniaus miesto, Šalčininkų, Švenčionių bei Vilniaus rajonų vandentiekio ir nuotekų tinklus, tiekia ES laboratorijose patikrintą vandenį.
Kvapų naikinimo procesai:
1. preparato dalelės absorbuoja dvokiančias daleles, ir šios ištirpsta preparato lašeliuose
2. nemalonus kvapas panaikinamas susijungus dvoko medžiagų ir preparato molekulėms į „antagonistines“ poras – preparato molekulės išardo dvokiųjų medžiagų molekules.
Pagal Vilniaus miesto savivaldybės informaciją