Apeliacinis teismas penktadienį paliko galioti nuosprendį, kuriuo buvęs Seimo narys, lietuviško šaunamojo ginklo "Vytis" kūrėjas Algirdas Petrusevičius nuteistas kalėti už neteisėtą disponavimą ginklais, dideliu kiekiu šaudmenų ir sprogmenų.
69 metų A.Petrusevičius pernai lapkričio 10 dieną paskelbtu Kauno apygardos teismo nuosprendžiu yra nuteistas kalėti realia ketverių metų laisvės atėmimo bausme. Kartu su juo nuteistas ir 43 metų Vigirdas Dudutis.
Po Apeliacinio teismo nutarties nuosprendis šioje byloje įsiteisėjo, todėl gali būti pradėtas vykdyti ir abu nuteistieji realiomis laisvės atėmimo bausmės gali pakliūti už grotų. Kaip buvęs Seimo narys A.Petrusevičius patektų į Vilniuje esančius pataisos namus, kuriuose bausmę atlieka prasikaltę buvę valdžios atstovai.
Nuospendį per tris mėnesius dar galima apskųsti Aukščiausiajam Teismui. Pateikus prašymą, jis gali sustabdyti nuosprendžio vykdymą ir nesiųsti nuteistojo už grotų, kol byloje nebus padėtas taškas.
"Apeliacinio teismo ištirti ir įvertinti įrodymai leidžia daryti išvadą, jog A. Petrusevičius nebuvo provokuojamas daryti nusikaltimus, kaip jis teigė teisme. Priešingai - jis pats aktyviai siūlė pirkti šaunamuosius ginklus šioje byloje liudijusiam asmeniui ir derėjosi dėl kainos", - rašoma teismo sprendime.
Apeliacinės instancijos teismas konstatavo, jog A.Petrusevičius žinojo, kad ginklai gali būti panaudoti nusikalstamoms veikoms daryti.
Apeliacinio teismo kolegija taip pat pabrėžė, jog parinkdamas nuteistajam bausmę, pirmosios instancijos teismas atsižvelgė į A. Petrusevičiaus skunde nurodytas aplinkybes ir į tai, jog jis charakterizuojamas teigiamai. Todėl jam buvo paskirta minimali bausmė.
Teisėjai paaiškino, kad skirti švelnesnę negu numato įstatymas bausmę, kaip prašo A.Petrusevičius, yra teismo teisė, o ne pareiga, ir tai turi būti daroma laikantis tam tikrų procesiniuose įstatymuose numatytų pagrindų. Šiuo konkrečiu atveju teismas tokių pagrindų nenustatė.
Pasak teismo pranešimo spaudai, nei A.Petrusevičius, nei kartu su tokia pat laisvės atėmimo bausme nuteistas V.Dudutis savo skunduose nenurodė jokių išimtinių aplinkybių, kuriomis remiantis būtų galima teigti, jog jiems paskirtos minimalios bausmės yra aiškiai prieštaraujančios teisingumo principui ir skirti jiems švelnesnes negu numato įstatymai bausmes. Todėl apeliacinis teismas paliko galioti pirmosios instancijos teismo sprendimą.
Apeliacinio teismo nuomone, pirmosios instancijos teismas, atsižvelgė į tai, jog V.Dudutis yra charakterizuojamas teigiamai, ir skyrė jam minimalią bausmę.
Iš A.Petrusevičiaus valstybės naudai nuosprendžiu yra priteista 500 litų.
A.Petrusevičius apeliaciniame skunde prašė Kauno apygardos teismo nuosprendį pakeisti ir skirti jam bausmę, nesusijusią su laisvės atėmimu. Buvęs Seimo narys teigė, kad pirmosios instancijos teismo išvados neatitinka bylos aplinkybių, o apeliantas, ilgą laiką laikydamas ginklus ir šaudmenis, nepadarė jokios žalos visuomenei, nes tai buvo jo profesija, darbas ir hobis. Taip pat A.Petrusevičius teigė, jog Kauno apygardos teismas neatsižvelgė į jo nuopelnus valstybei.
V. Dudutis prašė atsižvelgti į nusikaltimo padarymo aplinkybes, motyvus, tikslus, laikmetį, jo darbo pobūdį, asmenybę. Anot jo, Kauno apygardos teismas neįvertino fakto, jog visi jo dispozicijoje buvę ginklai, šaudmenys ir sprogmenys buvo įgyti kaip mokomosios priemonės, jis kūrė Vytauto Didžiojo jėgerių bataliono mokomąją bazę, ketino steigti ir muziejų.
A.Petrusevičius buvo vienas iš kariuomenės kūrėjų savanorių, pokario Lietuvos laisvės kovų dalyvis, Vyčio kryžiaus kavalierius. Klausyti Apeliacinio teismo nutarties kartu su atvyko didelis būrys jį palaikančių žmonių. Sprendimas nekeisti nuosprendžio juos labai nuliūdino.
Prieš tapdamas parlamentaru, A.Petrusevičius dirbo Krašto apsaugos departamento "Vytis" ginklų baro viršininku. Po Nepriklausomybės atkūrimo jis prisidėjo konstruojant ir gaminant pistoletus kulkosvaidžius "Vytis 1", "Vytis 2" ir "Vytis 3" bei įvairių modifikacijų granatas.
Dar vienam šioje byloje kaltintam kauniečiui, 73-ejų Jonui Miškiniui, už ginklo dalių laikymą skirta vienerių metų laisvės atėmimo bausmė, jos vykdymas atidėtas.
Nuteistasis J.Miškinis ir Generalinė prokuratūra nuosprendžio neskundė.
Bylą tyręs ir valstybinį kaltinimą teisme palaikęs Generalinės prokuratūros prokuroras Aidas Mažeika BNS yra sakęs, kad prokuratūrą Kauno apygardos teismo nuosprendis tenkina, teismas skyrė bausmes, kurių buvo prašoma, todėl apeliacinis skundas nepaduotas.
Trys nuteisti kauniečiai Valstybės saugumo departamento pareigūnų buvo sulaikyti 2006-ųjų pradžioje, kai per kratas jų namuose buvo rasti dideli kiekiai nelegaliai laikytų šaunamųjų ginklų, šovinių ir sprogmenų.
Bylos nagrinėjimo metu kaltinamieji savo kaltės neneigė. Už neteisėtą disponavimą šaunamaisiais ginklais Baudžiamajame kodekse numatyta nuo 4 iki 8 metų nelaisvės.
1997 metų lapkritį, jam būnant Seimo nariu, A.Petrusevičiaus namuose Kaune teisėtvarkos pareigūnai atliko kratą, per kurią buvo rastas teisėtai įsigytas vardinis pistoletas "SIG-Sauer" bei dvi apkabos šovinių, taip pat 90 šovinių pistoletui "Walter", kurį parlamentaras irgi įsigijęs legaliai. Krata atlikta po anoniminio skambučio. Policija tąkart grąžino rastus ginklus ir atsiprašė.
1996-2000 m. kadencijos Seime A.Petrusevičius priklausė Tėvynės sąjungos (Lietuvos konservatorių) frakcijai, buvo Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto nariu.
1953-56 m. A.Petrusevičius buvo Kauno pogrindžio organizacijos "Geležinis vilkas" vado pavaduotojas. 1956 m. jis buvo suimtas ir kalėjo Mordovijos, Ozerlago, Vladimiro lageriuose. Į Lietuvą grįžo 1968 m.
1996 metų gegužę jis buvo išrinktas Lietuvos kariuomenės kūrėjų savanorių sąjungos pirmininku.