Tiek rengiant paraiškas, tiek vėliau įgyvendinat jose išsikeltus tikslus savivaldybėms padės, jas konsultuos „Tūkstantmečio mokyklų akademijos“ ekspertai. Pirmuosius „Tūkstantmečio mokyklų“ projektus tikimasi pradėti įgyvendinti jau ateinančių metų rudenį, rašoma Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos pranešime.
Švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė sako, kad ši programa apima visą švietimo bendruomenę. Prie jos rengimo prisidėjo mokytojai, mokslininkai ir socialiniai partneriai.
„Turėjome daugybę susitikimų, diskusijų, kūrybinių dirbtuvių. Visi bendrai norime, kad Lietuvos vaikai turėtų galimybes mokytis šiuolaikiškose ir atvirose mokyklose, gauti kokybišką išsilavinimą, lankytis visavertėse neformalaus švietimo veiklose, gauti tinkamą švietimo pagalbą, eksperimentuoti laboratorijose. Visai nesvarbu, kokio dydžio mieste ar kaime jie gyvena. Be to, programoje dalyvaujančių mokyklų infrastruktūros pakeitimais ir intelektiniais resursais galės naudotis ne vienos mokyklos bendruomenės nariai, bet ir kitų savivaldybėje esančių mokyklų mokiniai ir mokytojai“, – sako švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė.
„Tūkstantmečio mokyklų“ programos tikslas – iki 2030 metų nuosekliai atnaujinti visas Lietuvos mokyklas, kad jos taptų atviros vaikų įvairovei bei jų poreikiams, visi vaikai turėtų lygiavertes sąlygas mokytis. Programa siekiama mažinti mokinių pasiekimų atotrūkį ir kiekvienoje savivaldybėje sukurti kokybiškas ugdymosi sąlygas. Įgyvendinant programą bus bendradarbiaujama su savivaldybėmis ir kartu ieškoma individualių, konkrečiai vietovei pritaikytų sprendimų.
Programos biudžetas – 210 mln. eurų
Įtrauktis, STEAM, kultūrinis ugdymas bei lyderystė – tai keturios pagrindinės „Tūkstantmečio mokyklų“ programos kryptys. Programos finansavimas bus skirtas mokytojų ir vadovų kompetencijoms stiprinti, ugdymo infrastruktūrai tobulinti, o ypatingas dėmesys skiriamas įtraukiojo ugdymo sąlygoms kurti ir stiprinti, kad mokyklose sėkmingai galėtų mokytis įvairių poreikių turintys vaikai.
Programoje galės dalyvauti visos Lietuvos savivaldybės. Savivaldybių komandos rengs pažangos planą, kuriame atsispindės visos savivaldybės švietimo kokybės stiprinimas, bus nurodytos programoje tiesiogiai dalyvausiančios mokyklos. Tai gali būti pradinės, progimnazijos, pagrindinės mokyklos ar gimnazijos. Svarbu, kad jos nevykdytų mokinių atrankos. O jų dalyvavimas programoje turėtų aiškų teigiamą poveikį ir kitų mokyklų mokiniams bei mokytojams.
„Tūkstantmečio mokyklų“ programos biudžetas – 210 mln. eurų. Šios lėšos skiriamos iš Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo plano (RRF) 2021–2026 metų laikotarpiui. Konkreti parama savivaldybei priklausys nuo jos pažangos plano vertės ir mokinių skaičiaus savivaldybėje.
Pirmasis programos etapas bus įgyvendintas iki 2025 m., antrasis – iki 2030 m. Planuojama, kad pirmuoju etapu diegti „Tūkstantmečio mokyklų“ programą pradės ne mažiau kaip 80 procentų šalies savivaldybių. Gruodžio mėnesį bus pateiktas detalus programos aprašas. Savivaldybes konsultuos „Tūkstantmečio mokyklų akademijos“ ekspertai, ši patariamoji taryba veiks iki pat projektų įgyvendinimo pabaigos.