Apie tai, kad Lietuvos parduotuvėse turi nesimatyti tabako gaminių, aktyviai valdžia pradėjo kalbėti prieš penkmetį. Tiesa, panašu, kad ši idėja pasiekė finišo tiesiąją. Jau dabar dalyje šalies prekybos vietų: degalinėse, parduotuvėse galima išvysti tokį vaizdą: prie kasų uždarytas spinteles ir nepermatomas vitrinas, už kurių sudėliotos cigaretės.
„Ant esamų baldų buvo primontuotos arba stumdomos durys, arba žaliuzės ir jau dabar tabako gaminiai yra dengiami, jeigu pirkėjas nori įsigyti tabako gaminį, jis gali paprašyti, kad asortimentas jam būtų parodomas, tada yra atidaroma atslenkama spinta, atidaromos žaliuzės, parodomas gaminys paduodamas ir vėl uždaroma. Visuomet tabako lentyna yra uždaryta“, – pasakoja „Iki“ atstovė Gintarė Kitovė.
Šiame prekybos centre mažesnės uždaros spintelės taip pat stovi ir šalia savitarnos kasų.
Kiti prekybos tinklai pasuko šiek tiek kitu keliu, ne tik durelėmis dengia cigaretes, bet ir naudoja tabako gaminių automatus. Gyventojas įprastoje kasoje nusipirkęs cigarečių, gauną čekį, kurį panaudojęs, pasiima norimas cigaretes.
„Žmogus apsipirkdamas savitarnos kasoje, skenuodamas visas prekes, pasirinkęs, kad jis nori įsigyti tabako gaminių, jis gauna apsimokėjęs savo pirkinius, gauna papildomą kvitą, kuriame yra brūkšninis kodas nuskenuoja „tabakomate“, kuris yra prie išėjimo ir taip gauna savo tabako gaminius“, – pasakoja „Rimi Lietuva“ atstovė Eglė Krasauskienė.
Kol vieni jau pasiruošė, kiti dar tik atnaujina baldus. Mat nauja tvarka įsigalioja nuo sausio pirmosios.
„Užsakytos durelės ir bus cigaretės uždengtos. Papildomai darbo bus daugiau, bet galbūt jaunimą atpratins, kuris dar nepradėjo“, – sako degalinės darbuotoja Ingrida.
Didins baudas
Visi tabako gaminiai, įskaitant ir elektronines cigaretes, bus slepiami ir prekybos centrų salelėse, laisvai apžiūrėti gaminius bus galima tik specializuotose tabako gaminių parduotuvėse, patalpų viduje.
„Mažinti matomumą, tuo pačiu ir prieinamumą, ypač jaunų žmonių. Tos priemonės nukreiptos į tą jaunąją kartą, kuri galėtų nematyti, neklausti tėvų, kas čia ir panašiai. Laiko pasiruošti visiems buvo pakankamai, tikimės, kad visi išgirdo tą žinią, verslas yra socialiai atsakingas ir tą vykdys“, – teigia Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento atstovas Darius Sadaunykas.
„Produktai prie kasos ir žmogaus akių lygyje yra išdėstomi neatsitiktinai, jie turi tam tikrą tikslą, kartais už tai net yra papildomai mokama, kad žmogus tuos produktus būtinai išeidamas ar ateidamas pamatytų ir kad nepamirštų nusipirkti“, – sako europarlamentaras Aurelijus Veryga.
Seimas šią savaitę padidino baudas už elektroninių cigarečių ar jų skysčių pardavimą, pirkimą ar perdavimą nepilnamečiams – taip siekiama sumažinti šių rūkalų prieinamumą.
Už elektroninių cigarečių ir jų skysčių nupirkimą, pardavimą nepilnamečiui, perdavimą grės didesnės baudos negu už paprastų rūkalų – už pažeidimus tektų sumokėti 580–820 eurų baudą.
Valdžia baus ir garinantį, rūkantį jaunimą. Jei nepilnametis nuo 16 metų rūkys cigaretes, kaitinamą tabaką ar tiesiog turės šių gaminių, jis gaus baudą iki 50 eurų.
Jei tą darys ne pirmą kartą, bauda augs iki 100 eurų. Baudos už elektronines cigaretes dvigubai didesnės. Negana to, visi tabako gaminiai, įskaitant ir elektronines priemones, iš nepilnamečių bus konfiskuojami.
Daugiau apie tai sužinokite aukščiau esančiame vaizdo įraše.
Užknisa tiek, kad norisi tvot kimščiu ekranan