• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nuo Laisvės šauklio R. Kalantos žūties prabėgo 38 metai

Šiandien sukanka 38 metai, kai, protestuodamas prieš sovietinę okupaciją, apsiliejęs kūną benzinu susidegino devyniolikmetis kaunietis Romas Kalanta.

REKLAMA
REKLAMA

Penktadienio vidurdienį greta Kauno valstybinio muzikinio sodelio, kur 1972 m. gegužės 14 d. žuvo Laisvės šauklys R. Kalanta, įvyks minėjimas.

REKLAMA

Jame dalyvaus Kauno miesto savivaldybės bei Kauno apskrities viršininko administracijos atstovai, eseistas, prozininkas, bardas Edmundas Janušaitis, VDU "Rasos" gimnazijos folkloro ansamblis "Lygaudė".

Po minėjimo jo dalyviai aplankys R. Kalantos kapą Romainių kapinėse.

Pagerbiant kovotojo už nepriklausomą Lietuvą atminimą, miesto savivaldybės Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos "Vitebsko" padalinyje atidaryta spaudinių paroda "Romas Kalanta - auka Laisvei".

REKLAMA
REKLAMA

Balsas.lt primena, R. Kalanta tapo kovos už laisvę ir pasipriešinimo sinonimu, o to laikmečio įvykiai Kaune sukėlė LKP ir KGB pareigūnų sumišimą – Tarybų Sąjungoje tai buvo pirmas toks incidentas. Gegužės 18 d. rengtas laidotuves KGB privertė dviem valandomis paankstinti, kad žmonės nespėtų susirinkti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tada link R. Kalantos namų Panerių gatvėje traukusi jaunimo minia plūstelėjo į Laisvės alėją. KGB ataskaitų duomenimis, per abi dienas į gatves išėjo per 3 tūkst. demonstrantų. Jiems malšinti sutelkta per 7 tūkst. draugovininkų, milicininkų, kareivių. Protesto akcijos dalyviai buvo gaudomi, nukerpami plikai, tardomi, mušami, atimami jų dokumentai, aktyvesnieji – įkalinami. Kai kurie buvo išvežti ir paleisti už kelių dešimčių kilometrų.

REKLAMA

Masinės demonstracijos, smurtas ir areštai truko dvi dienas, neramumai nuslopinti tik gegužės 19 d. Buvo suimti 402 asmenys, 33 iš suimtųjų patraukti administracinėn atsakomybėn, šešių laukė baudžiamosios bylos, kalėjimas.

Pagrindiniai eitynių organizatoriai nuteisiami ne kaip politinių riaušių rengėjai, bet kaip chuliganai ir „asocialūs elementai“ – taip buvo dangstoma „kova su hipiais“ – per patį sovietmetinės stagnacijos suvešėjimą kiekvienas hipių gyvenimo būdą dievinąs džinsuotas, plačiakelnis, ilgaplaukis jaunuolis avansu buvo vadinamas santvarkos priešu. Demonstracijose dalyvavo ir aplinkinių miestų bei miestelių jaunimas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų