Praėjusią savaitę „skanavome“ mišrainės su keliolika priedų, žymimų „E“ raide. Maisto veterinarijos specialistai pastebi, kad vartotojai vis dar retai skaito etiketes ant perkamų maisto produktų. Bandydami tai paneigti toliau dairomės po prekybos centro lentynas, skaitome etiketes ir žiūrime, kokių dar cheminių „skanumynų“ mūsų skrandžiams siūlo gerieji prekybininkai.
Citrinų rūgštelė - iš pelėsio
Kas bendro tarp pelėsio ir majonezo, kuriuo, pavyzdžiui, gardiname namuose pagamintas mišraines? Kad atsakytumėte į klausimą, nereikia laukti, kol majonezas pripelės. Antai Latvijoje pagal „Rimi“ užsakymą pagamintame to paties pavadinimo majoneze randame septynis ingredientus, paženklintus „E“ raide. Kai kurie „E“ tikrai nežada nieko blogo, pavyzdžiui E260, kuriuo žymima paprasta acto rūgštis, kurią naudojame marinuodami agurkėlius ir kitas daržoves. O štai E330 - jau įdomesnis dalykėlis. Visi žinome citrinų rūgštį, kuri žymima jau minėtais skaičiais, tačiau neskubėkime džiaugtis. Pasirodo, maisto gamintojai naudoja ne šiaip sau iš citrinos išspaustas sulteles, o rūgštelę, išgautą iš ... pelėsio. Teigiama, kad alerginių reakcijų kyla retai, tačiau prie vis dėlto kaip neigiama pasekmė minimos alergijos bei astma.
E211 (natrio benzoatas) jau buvome radę „Rimi“ pagamintoje mišrainėje. Kaip jau minėta, šis „skanumynas“ išgaunamas iš tirpiklio, o neigiamų pasekmių sąrašas gana ilgas: alergija, astma, hiperaktyvumas, vėžiniai susirgimai, mutageniškumas.
Kitas „Rimi“ užsakymu Latvijoje pagamintas majonezas „Provansas“. Skamba „ale prancūziškai“ ir skaniai. O sudėtyje esantys „E“ žada dujų kaupimąsi pilve, vidurių pūtimą, alergiją, astmą. Rasime ir jau minėtojo E211.
Bulvė – bet ne paprasta
Labai dažnai neturime laiko po darbo sukiotis virtuvėje, todėl gelbsti pusfabrikačiai. Kadangi jau užsukome į „Rimi“ parduotuvę, imame į rankas geltonos spalvos gardžiai atrodančius bulvinius pirštelius. Bulvę jau tikriausiai neįmanoma sugadinti, bet pagardinti prekybininkai randa būdų. Apetitą keliančią geltoną spalvą suteikia E100 - kurkuminas, E251 - natrio nitritas, aptinkamas ir daržovėse, tačiau teigiama, kad kaitinant arba patekę į skrandį virsta į nitritus (E250). Alergija, astma migrena - pasekmės. E160B - mums žada alergiją, astmą.
O gal mėgstate daržovių salotas su krevetėmis? O kas salotose be krevečių? Randame septynis „E“, iš kurių net keturi gali sukelti astmą arba alergiją.
Dar nežinote, kas yra E150D? Ogi sulfitinė amoniakinė karamelė. Skanu? Tik virškinimas nuo jos gali sutrikti. Bet tai dar nieko lyginant su kitais malonumais, tokiais kaip smegenų pakitimai, alergija, astma, migrena, vėžiniai susirgimai, nutukimas. Tai mums „linki“ E621 - mononario glutomatas. Apie E211 - jau skaitėte. Ir šios „gėrybės“ yra daržovių mišrainėje su krevetėmis.
Fosfatai, dažikliai ir atliekos
Gal dar neragavote pikantiškų salotų? Prašome - apie dešimtį „E“. Apžvelgsime „įdomesnius“ priedus. Pavyzdžiui, girdėjote ką nors apie E341? Tai fosforo rūgšties kalcio druskos. Skelbiama, kad pramoniniu būdu šis chemikalas gaminamas iš fosforo rūgšties, kuri išgaunama iš fosfatų, iškasamų Jungtinėse Amerikos Valstijose. Tad ar nuostabu, kad gali kilti arba paūmėti tokios ligos kaip alergija, astma?
Apie E211, E251 - jau skaitėte. To gero yra ir šioje mišrainėje, kaip ir rūgštelės, gaunamos iš pelėsio. O kodėl mišrainė taip skaniai atrodo? Gražiai nudažyta - dažiklis E160B. Šis išgaunamas ne cheminėmis reakcijomis, o iš daržinės urilijos medžio sėklų. Neauginote tokios? Nepaisant, kad produktas natūralus, galimos neigiamos pasekmės - alergija ir astma.
Žinoma, ne viskas baisu, kas pažymėta raide „E“. Pavyzdžiui, E509 - natūrali druska. Arba E334 - vyno rūgštis. Tik gaminimo procesas nelabai skaniai atrodo. Ji pramoniniu būdu gaminama iš vyno gamybinių atliekų.
Šią savaitę pratęsime ekskursiją po kitus prekybos centrus ir pasidomėsime, nuo ko gi mes tunkame.
Skanaus!
.............
Rašinys parengtas remiantis viešai publikuojama informacija apie maisto produktų sudėtį ir maisto priedų poveikį žmogaus organizmui.