Antradienį popiet vyko žinomo mediko A. Stankaus laidotuvės. Profesoriaus gyvybę dar praėjusią savaitę pasiglemžė COVID-19.
Pranešta, kad virusu užsikrėtė ir jo žmona bei dukra. Kaip pasakoja šeimai artimi asmenys, visi trys artimieji nebuvo pasiskiepiję ir visi buvo patekę į reanimaciją.
Kaip žinoma, profesoriaus žmona neseniai iš reanimacijos buvo perkelta gydyti į kitą skyrių, jos būklė pagerėjo, tačiau A. Stankaus dukra už gyvybę vis dar kovoja reanimacijoje.
Prisimena kaip puikų specialistą
Klaipėdos universiteto Medicinos technologijų katedros vedėjas prof. dr. A. Martinkėnas A. Stankų pažinojo ne vienerius metus. Jie buvo ilgamečiai kolegos, vienas su kitu gerai sutarė.
Kaip pasakoja A. Martinkėnas, su A. Stankumi kartu dirbti pradėjo dar prieš daugiau nei keturias dešimtis metų. Nuo 1980 m. jie kartu dirbo dabartiniame Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Palangos institute, kuris tada dar buvo Kauno medicinos instituto Širdies ir kraujagyslių fiziologijos ir patologijos mokslinio tyrimo instituto Palangos filialas.
Tuo metu, kai jųdviejų keliai susitiko, A. Stankus buvo Neurologijos laboratorijos vedėjas, o A. Martinkėnas dirbo kitoje laboratorijoje. Vėliau jis dirbo ir pas A. Stankų.
„Daug bendravome, daug kalbėjome. Jis buvo labai geras gydytojas, encefalografijos žinovas, širdies ritmo žinovas. Labai domėjosi įvairiais matematiniais modeliais, žinojo sudėtingus matematikos analizės modelius, signalų analizę, registravimus ir begalę fiziologinių duomenų registravimo technologijų“, – prisiminimais su tv3.lt dalijasi A. Martinkėnas.
A. Stankus taip pat dėstė, dirbo ir Klaipėdos universitete. Čia, kaip prisimena A. Martinkėnas, A. Stankus 2004 m. įkūrė Biofizikos katedrą, iki 2010 m. buvo šios katedros vedėjas. Pasak A. Martinkėno, profesorius nupirko tuo metu pirmas Lietuvoje virtualios techninės ir programinės įrangos sistemas.
Nuo 2010 m. Biofizikos katedrai vadovauti atėjo pats A. Martinkėnas, mat, kaip prisimena, kolega A. Stankus nemėgo biurokratinių reikalų, o labiau mėgo kurti bei dirbti su studentais.
A. Martinkėnas sako, kad profesorius buvo studentų itin mylimas, jis visad turėjo daug idėjų, jomis dalinosi su studentais, taip pat aktyviai užsiėmė moksline veikla.
„Studentai jį labai mylėjo. Niekad nepykdavo, neužsidegdavo. Studentai, žiūriu, bedirbant ir truputį paerzina jį, bet jis visad buvo ramus, besišypsantis. Labai buvo reiklus sau, visiems, pas jį nebuvo materialinių paskatų. Visad sakydavo – kam tau didesnis atlyginimas, kur jį dėsi? Sakau: man irgi nereikia. Buvo toks, šiltas ir geras žmogus“, – su šypsena prisimena A. Martinkėnas.
Neatviravo, kodėl nesiskiepija
Paskutinį kartą ilgamečiai bendražygiai buvo susitikę šią vasarą Palangoje. Nors profesorius ilgai gyveno Palangoje, prieš mirtį grįžo į Kauną, kur gyveno jaunystėje. Vasarą Palangoje minėtas miesto grąžinimo Lietuvai šimtmetis, į šventę buvo atvykęs ir A. Stankus.
„Prie Palangos tilto jį sutikau, pašnekėjome gana ilgokai. Paklausiau, kodėl nesiskiepija. Sakau, vis tiek, juk pats daktaras. Sako: čia nieko tokio, čia panašu į gripą, kažkas gal truputį stipriau. Taip sušnekėjo, žinojau, kad tai jo nuostata, nei jo perkalbėsi, nei kažką. To ir nereikia“, – prisimena A. Martinkėnas.
Nuostaba, pasak A. Martinkėno dėl profesoriaus sprendimo nesiskiepyti, kilo daug kam.
„Stebimės, kad toks labai protingas, išmintingas žmogus taip nepasiskiepijo“, – teigia A. Martinkėnas.
A. Stankus apie savo sveikatos būklę nekalbėjo, niekam nebuvo sakęs, kad turėtų kokių nors susirgimų, dėl kurių negalėtų skiepytis.
„Jis lyg atrodė sveikas. Mes jį kvietėme paskaitų padėstyti į Klaipėdą, sakom, atvažiuok, padarysime ciklą per savaitę, kad padėstytų, jis įdomiai visad dėstydavo, studentams labai patikdavo. Bet jis sako: negaliu ilgai sėdėti autobuse, su stuburu, sako, turiu problemų. Ir mašinoje, sako, negaliu ilgai sėdėti. Ką darysi…“ – atsidūsta A. Martinkėnas.
Dukra vis dar reanimacijoje
Vos profesoriui mirus iš karto buvo pranešta, kad koronavirusu užsikrėtė ir A. Stankaus žmona bei dukra. Abi jos taip pat buvo gydytos reanimacijoje. Kaip sako A. Martinkėnas, profesoriaus žmona iš reanimacijos jau perkelta kitur, jos būklė kiek pagerėjo, tačiau dukra vis dar serga sunkiai.
Pasak A. Martinkėno, A. Stankaus dukra taip pat yra medikė, A. Martinkėnas pasakoja, kad buvo jos daktaro disertacijos gynimo oponentas, tad ir su ja sutaria gerai. Neseniai A. Martinkėnas sakė skambinęs A. Stankaus dukrai, jie persimetė keliais žodžiais, mat ir dukra tuo metu jau sirgo.
„Sekmadienį paskambinau, klausiau, ar ji buvo pasiskiepijusi, ar ne. Jai parašiau žinutę, bet ji neatsakė, po to paskambinau, ji gana sunkiai kalbėjo. Nesupratau, ar ji pasakė, kad buvo, ar nebuvo, nenorėjau kamuoti, supratau, kad sunku kalbėti“, – pasakoja A. Martinkėnas.
Tačiau iš kitų artimųjų jis sužinojo, kad ir profesoriaus dukra nebuvo pasiskiepijusi.
„Taip suprantu, kad šeima gerbė jo nuomonę, palaikė jį“, – sako A. Martinkėnas.
A. Stankų kolega įvardija kaip šeimos atramą, mat profesorius stipriai padėjo savo vaikams.
Už gyvybę kovojo keletą savaičių
Apie A. Stankaus mirtį šeštadienį pranešė portalas vakarinepalanga.lt. Šią liūdną žinią „Vakarinei Palangai“ pranešė Stankų šeimos draugė Valentina B. Ji žurnalistams pasakojo, kad A. Stankus susirgo prieš keletą savaičių, o pastarąsias dvi buvo gydomas Kauno klinikose, kur jį bandyta gelbėti reanimacijos skyriuje.
Toje pačioje ligoninėje šiuo metu gydomos ir A. Stankaus sutuoktinė, dvejais metais vyresnė Valentina, bei dukra Andžela. Kaip pasakojo šeimos draugė, pirmoji ligos simptomus pajuto mediko sutuoktinė, po kurio laiko blogai pasijuto ir A.Stankus. Jie abu kurį laiką gydėsi namuose, nors jautėsi gana blogai.
Norėdama padėti tėvams ir gelbėti juos, iš Vilniaus į Palangą atvyko jų dukra, taip pat medikė. Begelbėdama tėvus moteris užsikrėtė pati ir dabar taip pat gydoma Kauno klinikų reanimacijos skyriuje, kur buvo ir abu jos tėvai.
„Ji labai silpna“, – kūkčiodama „Vakarinei Palangai“ pasakojo šeimos draugė, kurios vardas taip pat Valentina.
Palangiškė priminė, kokia šviesi asmenybė buvo A. Stankus. Tik geruoju jį mini ir „Vakarinės Palangos“ redakcija – būdamas Palangos miesto tarybos nariu jis daug dėmesio skirdavo vietos laikraščiui, padėdavo ne tik surasti atsakymus rengiant vieną ar kitą publikaciją, bet ir rūpinosi, kad redakcija turėtų savo patalpas.
Kaip rašo „Vakarinė Palanga“, A. Stankus buvo tas žmogus, į kurį galėjai kreiptis visais aktualiais klausimais, ir jis būtinai padėdavo spręsti problemas.
Užsikrėtė Palangoje?
Pranešama, kad nei A.Stankus, nei jo sutuoktinė nebuvo pasiskiepiję.
„Reikia skiepytis, būtinai reikia skiepytis. Paskatinkite žmones, kad jie pasikliautų medicina ir mokslu bei skiepytųsi. Dabar toks didelis vakcinų pasirinkimas… Matote, kas darosi, ta Delta atmaina kaip šienauja žmones…
Kai man kas nors pradeda pasakoti, kaip jiems trūksta pinigų, kaip norėtų nusipirkti to ar ano, aš jiems atsakau, kad dabar ne apie tai reikia galvoti, reikia džiaugtis, kad esame gyvi, ir saugotis bei saugoti kitus“, – nuolat šluostydama ašaras redakcijai kalbėjo moteris.
Anot jos, abu palangiškiai niekur nebuvo išvykę iš miesto, tad virusą pasigavo kažkur Palangoje.
„Ir Palangoje virusas „vaikšto“ visur. Valentina dažnai eidavo į turgų, nuolatos susitikinėdavo su draugėmis, kažkur ir užsikrėtė“, – pasakojo šeimos draugė.
Mirė 79-erių
Gydytojas, dėstytojas, politikas ir visuomenininkas A. Stankus gimė 1942 m. gegužės 22 d. Vaikystę ir jaunystę praleido Sibire, kur buvo ištremti jo tėvai. Būtent todėl Albinas lietuviškai kalbėjo su juntamu rusišku akcentu.
1966 m. jis baigė tuometį Kauno medicinos institutą, 1968 m. studijavo Vilniaus universitete, tobulinosi neurologijos moksluose. Nuo 1966 iki 1970 m. buvo Klaipėdos respublikinės ligoninės nervų ligų skyriaus gydytojas.
Mokslinę veiklą pradėjo 1969 m., dirbo Kauno medicinos instituto Širdies ir kraujagyslių fiziologijos ir patologijos mokslinio tyrimo instituto Palangos filiale (dabar LSMU Neuromokslų instituto Palangos klinika), kurio mokslo – tyrimo bazę kūrė nuo pat pradžios. 1985–1987 m. buvo Klaipėdos fakultetų Pedagogikos ir psichologijos katedros docentas.
1985–1990 m. bendradarbiavo su Maskvos medicinos ir biologinių problemų mokslinio tyrimo institutu ruošdamas širdies ir kraujagyslių sistemos kompiuterinės diagnostikos metodus, kurie buvo taikomi identifikuojant kosmonautų ir jūreivių funkcinę būseną.
A. Stankus buvo Kaipėdos universiteto dėstytojas, profesorius, jam priklauso ir nemažai išradimų. A.Stankus buvo Sąjūdžio Palangos skyriaus vienas iš įkūrėjų ir narys. 1991 m. buvo išrinktas į pirmąją Palangos miesto deputatų tarybą, vėliau net penkias kadencijas buvo Palangos miesto savivaldybės tarybos narys.
A. Stankui buvo 79-eri.