• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nuo atliekų verslo gyventojai ginsis ir šakėmis

Gy­ven­to­jų kant­ry­bė trū­ko

Edita KARKLELIENĖ

Šiaulių regioninis buitinių atliekų sąvartynas, pavojingų atliekų sąvartynas, valymo įrenginiai, pavojingų atliekų deginimo įrenginys, odos pramonės atliekos. Prie šios „puokštės“ dedamas dar vienas „žiedas“ – atliekų rūšiavimo įrenginys. Prieš įmonę, kuri nori jį statyti, artimiausios gyvenvietės žmonės ruošia šakes.

REKLAMA
REKLAMA

Gyventojų kantrybė trūko

„Šūdas ir smarvė – tokią kaimynystę dabar turi kažkada pirmaujančiu ūkiu buvę Bridai. Lietuva jau žino, kad Bridai yra ant šiukšlyno kranto“, – emocingai kalbėjo Bridų gyventoja susitikime su akcinės bendrovės „Specializuotas transportas“ atstovais. Jie pristatė atliekų rūšiavimo linijos poveikio aplinkai ataskaitą.

REKLAMA

Projektų vadovo Petro Žaltausko dėstomi argumentai, kad įrengta linija būtų naudinga ir ekologiniu, ir ekonominiu požiūriu, gyventojus tik suerzino.

Bridų žmonės pasisakė darysiantys viską, kad minėta linija nebūtų įrengta vos už trijų kilometrų nuo jų gyvenvietės esančio Aukštrakių sąvartyno pašonėje. Motyvas – tarša.

REKLAMA
REKLAMA

„Jau dabar ramiais vakarais jaučiama nuo Aukštrakių sąvartyno sklindanti smarvė, baisu langą atsidaryti“, – tikino kaimo gyventojas.

Žmonės sakė netikintys, kad privatininkai galvos apie kaimo gyventojų interesus.

Sąvartynai mažina turto vertę

Anot bridiškių, lyg grybai po lietaus gyvenvietės pašonėje dygstantys sąvartynai ne tik menkina gyvenvietės prestižą, bet ir žemės, sodybų vertę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Žmonės, tarpininkaujant susirinkime dalyvavusiam Šiaulių kaimiškosios seniūnijos seniūnui Jonui Obrikui, su prieštaraujančiais raštais žada kreiptis į Šiaulių rajono savivaldybę, Aplinkos ministeriją. Galbūt bus reikalaujama nepriklausomų ekspertų, kurie įvertintų statyti planuojamo objekto veiklos poveikį.

REKLAMA

Svarstys apie kompensaciją

AB „Specializuotas transportas“ projektų vadovas P. Žaltauskas užtikrino, kad bendrovė atsižvelgs į Bridų kaimo bendruomenės pretenzijas ir galvos, kaip kompensuoti nuspėjamus nepatogumus. Galbūt kompensacija būtų keliasdešimties kaimo žmonių įdarbinimas, o gal kaimo šalikelę apsodins medžiais.

REKLAMA

Į gyventojų pretenziją dėl galimo dvoko P. Žaltauskas atsakė, kad visa veikla, pradedant nuo atliekų priėmimo, saugojimo iki jų apdorojimo, vyktų uždarose patalpose.

„Vienintelis dalykas poveikio aplinkai vertinimo ataskaitoje įvardijamas kaip taršos šaltinis – tai gamtinių dujų katilas, kuris būtų naudojamas ne gamybai, o buitinėms reikmėms“, – susirinkusiesiems sakė bendrovės atstovas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Renkasi būti arčiau šiukšlių

Po susirinkimo P. Žaltauskas sakė, kad rūšiavimo įrenginių užduotis – apdoroti atliekas, kurias dar kartą galima būtų panaudoti, pavyzdžiui, gauti kietąjį kurą, atskirti biologiškai skaidžias ar kompostuoti tinkamas atliekas, taip pat sutvarkyti eksploatuoti netinkamas transporto priemones.

REKLAMA

„Liaudiškai tariant, iš vienos mašinos atliekų, jas išrūšiavus, tik apie 20 procentų nukeliautų į Aukštrakių sąvartyno kaupą. Visa kita – perdirbti“, – sakė projektų vadovas.

– Kodėl pasirinkta vieta – greta gyvenvietės?

– Norime būti ekonominiu požiūriu geriausiai parinktose vietose – kad visiems būtų patogu privažiuoti.

REKLAMA

Planuojamas objektas – ne šalia gyvenvietės, o prie dabar veikiančio Aukštrakių nepavojingų atliekų sąvartyno, kuris nuo Bridų nutolęs 3,2 kilometro.

Jokios įtakos Bridų gyventojams naujieji atliekų rūšiavimo įrenginiai neturėtų, nes būsimos įmonės teritorija patenka į Aukštrakių sąvartyno sanitarinę apsaugos zoną ir sudaro vieną bendrą sanitarinę apsaugos zoną. Mūsų planuojama ūkinė veikla patektų į bendrą sąvartyno veiklą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gali būti mažojo erelio rėksnio plotai

Paklaustas, kodėl reikėjo pristatyti poveikio aplinkai ataskaitą, jei teigiama, kad poveikio aplinkai nebus, P. Žaltauskas atsakė, kad dėl mažojo erelio rėksnio.

„Mūsų planuojamoje teritorijoje yra galimi mažojo erelio rėksnio plotai. Jis yra saugomas paukštis“, – paaiškino bendrovės atstovas.

REKLAMA

Jei įrenginius bus leista statyti, atliekos galėtų būti apdorojamos nuo 2014 metų.

Ataskaitą vertina Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamentas.

Jeigu neramu, gali kreiptis

Šiaulių visuomenės sveikatos centro direktoriaus pavaduotoja Janina Tamošiūnienė patvirtino, kad, derinant visas veiklas Aukštrakiuose, viskas vyksta pagal įstatymą: atliekami vertinimai ne tik poveikio aplinkai, bet ir visuomenės sveikatai, įvertinamas netgi atstumas iki artimiausios sodybos.

REKLAMA

„Jei veiklą leidžiama vykdyti, tikiu, kad gyventojams jokios grėsmės nėra“, – sakė J. Tamošiūnienė.

Ji pripažino, kad pasitaiko atvejų, kad pradėjus veiklą pažeidžiami technologiniai procesai.

„Pavyzdys – „Toksikos“ pavojingų atliekų deginimo įrenginys, kurio valstybinė komisija nepriėmė, nes laboratoriniai tyrimai neatitinka reikalavimų“, – sakė specialistė.

Žmonės, jei jiems neramu dėl esamo ar būsimo objekto kenksmingumo, oro taršos ir panašių dalykų, gali kreiptis į Visuomenės sveikatos centrą. Jo iniciatyva būtų sudaryta komisija nusiskundimams tirti.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų