Kadaise carinėje Rusijoje išgarsėjusi, sovietmečiu klestėjusi ir prieš keletą metų žlugusi Šiaulių odos pramonė paliko ekologinių bombų. Odos milžinų „Šiaulių stumbro“ ir “Elnio“ vietoje įsikūrusios įmonės paveldėjo teršalų pripildytus valymo įrenginius. “Šiaulių stumbre“ teršalų bomba “išminuota“, tačiau “Elnio“ teritorijoje vienas dumblo sėsdintuvas dar veikia.
Nukenksmino pirkėjai
Vietoje „Šiaulių stumbro“ besikurianti UAB “Tilžė LT“ likvidavo valymo įrenginius — pirminius pavojingų nuotėkų sėsdintuvus. Nuodingas dumblas išvežtas į Aukštrakių odos pramonės atliekų sąvartyną. Pasenusios odos gamyboje naudojamos cheminės medžiagos išvežtos saugoti į UAB “Toksika“.
„Už įrenginių išvalymą ir cheminių medžiagų išvežimą mokėjome šimtus tūkstančių, — skaičiavo “Tilžė LT“ direktorius Darijus Trusevičius. — Mes valymo įrenginių teritorija nesinaudosime, tačiau ji priklausė “Šiaulių stumbrui“ — teko tvarkyti.“
Odos atliekose aptinkama daugybė pavojingų cheminių medžiagų. Viena pavojingiausių — trivalentis chromas.
„Tokias atliekas draudžiama pilti į aplinką ar miesto nuotėkų tinklus, — sako Šiaulių regiono Aplinkos apsaugos departamento Šiaulių miesto agentūros vedėjas Alvydas Kairys. — Specialiomis cheminėmis medžiagomis “surišami“ dumble esantys pavojingieji elementai. Į odos atliekų sąvartyną keliauja tik chemiškai nukenksmintas dumblas.“
Dar veikia vienas sėsdintuvas
„Elnio“ valymo įrenginius prieš porą metų paveldėjo odos pramonės mohikanai UAB “TDL oda“. Dėl mažų gamybos apimčių dalį valymo įrenginių teko išvalyti ir uždaryti. “Tai mums kainavo keliolika tūkstančių litų, — komentavo įmonės direktorius Algimantas Kačiuška. — Ir tai ne paskutinės investicijos.“
Šiais metais įmonė aplinkosaugininkams įsipareigojo modernizuoti valymo įrenginius. Dalį lėšų skirs Lietuvos aplinkos apsaugos investicijų fondas.
Prie radialinių buvusio „Elnio“ sėsdintuvų prieiti paprasta — teritorija neaptverta ir nesaugoma. Vienas sėsdintuvas išvalytas ir jau porą metų neveikia. Antrąjį “TDL oda“ naudoja iki šiol.
Gretimo mikrorajono gyventojai karštomis vasaros dienomis dažnai kentėdavo smarvę. Šiaulių savivaldybės Aplinkos skyriaus vedėjas Romaldas Šemeta tvirtina, kad šiemet smarvės bus mažiau.
„Smarvės šaltiniai oficialiai buvo du: “Elnio“ valymo įrenginiai ir fekalinės kanalizacijos siurblinė. Vienas šaltinis sutvarkytas, — teigė vedėjas. — “Šiaulių vandenims“ priklausančioje fekalinės kanalizacijos siurblinėje įrengti oro filtrai.“
Yra vilties, kad UAB „TDL oda“ su visais odos pramonės kvapais išsikels. Direktoriaus A. Kačiuškos žiniomis, jei Šiaulių industrinio parko idėja nežlugs kaip odos pramonė, įmonės iškeliaus į užmiestį: “Tai galėtų nutikti po septynerių ar aštuonerių metų“.
Alvydas Januševičius
"Šiaulių kraštas"