Praėjusio šeštadienio naktį – apie 23.45 val. – oro uosto specialistai informavo tarnybas apie Vilniaus oro uoste aerodromo teritorijoje pastebėtą nedidelį ir nekontroliuojamą balioną, kuris su kroviniu nukrito oro uoste.
Apie rastą objektą su kroviniu buvo informuotos oro uosto specialiosios tarnybos, policija, ARO pareigūnai.
„Oro uostuose veikia tiek mūsų aviacijos saugumo specialistai, tiek patruliuoja kitų specialiųjų tarnybų atstovai. Nuolat stebime ne tik tai, kas vyksta aerodromo teritorijoje ar aplink ją, bet ir virš jos.
Gavus indikaciją apie galimą grėsmę aviacijai arba oro uosto operacijoms – įsijungia kompleksinis procesas, kurio metu informaciją gauna visos specialiosios tarnybos ir priimami atitinkami sprendimai, kad grėsmė būtų suvaldyta ir įtakos, pavyzdžiui, keleiviniams ar kitokiems skrydžiams nebūtų“, – sako Lietuvos oro uostų atstovas spaudai Tadas Vasiliauskas.
Nukritęs objektas buvo pašalintas, jį pareigūnai pasiėmė tolimesniam tyrimui.
Preliminariais duomenimis, krovinys buvo kontrabandinės cigaretės. Apie detalesnius kiekius ir svorius – galėtų pakomentuoti policijos pareigūnai. Įtakos oro uosto operacijoms ir skrydžiams dėl šio įvykio nebuvo.
Kasčiūnas: VSAT galėtų numušti sieną kertančius balionus, tai – ne oro gynybos reikalas
Krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas sako, kad pasieniečiams galėtų būti suteikti įgaliojimai numušti Lietuvos sieną iš Baltarusijos ar Rusijos kertančius kontrabandą gabenančius balionus.
Anot jo, kritinės infrastruktūros apsaugai jau šalies viduje galėtų veikti mobilios grupės, sudarytos iš Viešojo saugumo tarnybos pareigūnų.
„Mano požiūriu, pasieniečiai turėtų turėti teisę juos ore nušauti“, – žurnalistams pirmadienį sakė ministras.
„Kitas būdas, jeigu kalbame apie fizinės infrastruktūros apsaugą, (...) mano idėja, kurią esu iškėlęs, kad Viešojo saugumo tarnyba, kuriai pagal įstatymą ir yra priskirta kritinės infrastruktūros apsauga, (...) galėtų formuoti mobilias grupes, komandas Ukrainos nacionalinės saugumo gvardijos modeliu ir tos grupės galėtų turėti budėjimus prie kritinės infrastruktūros ir, fiksuojant tokius objektus, irgi turėti priemones, kaip kulkosvaidžius, kuriais galėtų būti tokie objektai neutralizuoti“, – kalbėjo L. Kasčiūnas.
Taip jis kalbėjo Vilniaus oro uosto aerodromo teritorijoje šeštadienio naktį nukritus balionui, atskridusiam, įtariama, iš Baltarusijos ir gabenusiam kontrabandines cigaretes.
Ministras tvirtino, kad numušinėti tokius balionus taikos metu turėtų būti ne kariuomenės užduotis, nes „tai yra iš esmės kovos su kontrabanda klausimas“.
Pasak jo, taikos metu kariuomenei naudoti ginklus yra „labai jautrus“ klausimas, o kol kas nėra indikacijų, kad balionais būtų gabenama kas nors pavojingiau nei cigarečių kontrabanda.
„Jeigu yra informacija, kad balionas neša ne cigarečių blokus, o neša sprogmenis ir yra tikrai akivaizdžių įrodymų, kad taip yra, tada, be jokios abejonės, kyla visai kitų sprendimų lygis. Tada taip, galėčiau įsivaizduoti (kad kariuomenė numuštų – BNS)“, – kalbėjo L. Kasčiūnas.
Vis tik ministras pabrėžė, kad dabartinė situacija yra „pilkoji zona“.
„Todėl ir turim ieškoti sprendinių, kaip taikos metu, turint įvairius incidentus, mes galim priimt sprendimus, sustiprint save, kad tokius atvejus neutralizuotume. Nes, jeigu mes kalbame apie kariuomenės naudojimą, tai reiškia, kad mes turim tada mobilizuotis, tai reiškia, kad mes turim išstatyti pajėgas pasienyje? Ir laukti ko? Kiek laiko ir ko laukti?“ – kalbėjo jis.
„Hibridą reikia, na, su juo kovoti kiek kitom priemonėm“, – pridūrė L. Kasčiūnas.
Savo ruožtu Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) vadas Rustamas Liubajevas sako, kad pasieniečiai neturi nei reikalingų ginklų, nei įstatymais suteiktų įgaliojimų numušti Lietuvos sieną oru neteisėtai kertančių objektų.
Pasak jo, pasieniečiai naudoja naudoja šturmo karabinus, neturinčius techninių galimybių numušti aukščiau ore skraidančių objektų.
Visgi VSAT vadas pabrėžė, kad jau kreipėsi į Vidaus reikalų ministeriją, jog ši inicijuotų įstatymų pokyčius, kurie leistų pasieniečiams naudoti šaunamąjį ginklą prieš žemai esantį neteisėtai valstybės sieną kirtusį objektą.
VSAT teigia per pastarąjį mėnesį fiksavusi apie 250 incidentų su tokio pobūdžio balionais.