Apie tai, ar Lietuvai reikia į privalomą tarnybą šaukti ne tik vyrus, bet ir moteris, naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ diskutavo Lietuvos Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Giedrimas Jeglinskas ir Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionys demokratai narys Arvydas Pocius.
Vakar teigėte, kad ateityje yra privalomąją karinę tarnybą bus šaukiamos ir merginos, kad tai yra neišvengiama. Kodėl reikalingas visuotinis vyrų ir moterų šaukimas Lietuvoje?
G. Jeglinskas: Čia turbūt yra du atskiri klausimai. Mano nuomone, visuotinis šaukimas ne tik sukuria rezervines kariuomenės pajėgas ir galiausiai iš tų šauktinių žmonės tampa profesionaliais kariais, bet yra ir visuomeninė nauda. Kiekvienas jaunuolis, ar mergina, ar vaikinas, atėjęs į tarnybą, po metų ar dvejų išeina labiau pasitikintis savimi, žinantis ko nori, žinantis savo gyvenimo tikslus, galintis geriau įsilieti į visuomenę, į visuomenės gynybą.
Jeigu bus reikalas ir jie vėliau bus pašaukti tarnauti, jie irgi tai galės atlikti žymiai efektyviau. Manau, kad tai yra ir mūsų pilietinės visuomenės auginimo elementas, ir kariuomenės rezervo plėtros esmė. Aišku, norime, kad šaukimą praėję kariai būtų iš tikrųjų parengti ir galėtų grįžti į kariuomenę atėjus dienai „X“.
Kada būsime pasirengę privalomai šaukti ir moteris?
G. Jeglinskas: Mano esmė buvo užduoti šitą klausimą vykdančiosioms institucijoms, Krašto apsaugos ministerijai ir kariuomenei, kad mes turėtume nepamiršti, jog kokybė yra svarbu, vis dėlto karys yra šerdis mūsų kariuomenės. Turėsime ir tankus, ir visokias ginkluotes, sąjungininkus čia, bet galiausiai tai yra karys, tas žmogus, kuris yra mūšio lauke, ir norime juos turėti geriausiai parengtus.
Jeigu mūsų tikslas dabar yra divizija 2030 m. aš noriu, Lietuva nori, kad ta divizija būtų pilnai parengta. Tam reikalingas profesionalus rengimas, jis turi būti ilgesnis, žymiai platesnis, dabar yra 4 tūkst. [šauktinių] per metus, jeigu kalbam apie visuotinį šaukimą, turėtų būti 7–8 tūkst. Manau, kad tie tikslai, visuotinis šaukimas ir divizijos kūrimas, neturėtų būti atskirti, tai yra vis dėl to bendras tikslas, nes tie kariai papildys diviziją ir mes norime geriausių karių, kokius tik galime gauti.
Ar įsivaizduotumėt, kad kartu su divizija 2030 m. matytume ir merginas?
G. Jeglinskas: Apie divizijos parengimą iki 2030 m. čia yra atskiras klausimas, apie kurio ambicingumą galėtume kalbėti ilgai, ar tai yra įmanoma, ar neįmanoma, 2030 m. yra ganėtinai netoli. Mes neturėtume priešinti šių tikslų, manau, kad visuotinis šaukimas ir merginų įtraukimas padeda visai visuomenei, tie metai ar dveji, praleisti kariuomenėje. Čia jau kariuomenės reikalas sukurti tokį karių tvarkaraštį, kad metus ar dvejus atidirbę ir išėję būtų paklausūs ir darbo, ir universiteto rinkoje ir bendrai yra geresni piliečiai. Manau, kad iki 2030 m. pradėti visuotinį šaukimą būtų visai geras tikslas.
Kalbama apie privalomosios tarnybos ilginimą iki 2 metų, ką jūs galvojate, ar tas laikas būtų naudingas, ar visgi to nereikėtų, nes kai kurie jau pradeda lyginti su sovietiniais laikais?
A. Pocius: Tai yra diskusinis klausimas: ko mes siekiame. Dabartiniu metu ir dabartinėje geopolitinėje situacijoje, kai vyksta karas Ukrainoje ir matome, kad ukrainiečiai turi problemų su rezervu, nelabai nori rezervistai eiti į tarnybą, pakeisti kolegas, kurie jau ilgai yra fronto linijoje. Dabartiniu metu trumpesnio laikotapio sumanymas yra, kad kuo daugiau piliečių bent jau bazinį karinį rengimą gautų, kad turėtume kuo didesnį mobilizacinį rezervą.
Jeigu karys tarnaus 2 metus, jis yra užėmęs vietą tų 4, kuriuos galbūt kviesime po pusės metų. Čia yra ta artimetika, kurią turime susidėlioti, ar šitam laikmečiui mums reikia 4 minimaliai paruoštų karių su baziniu kariniu išsilavinimu, ar vieną, kuris yra beveik profesionalas. Čia yra laikmečio klausimas. <…>
Gal jau yra kažkokių ekspertinių vertinimų?
G. Jeglinskas: <…> Visiškai sutinku dėl to skaičiavimo: ar norime trumpiau parengtų, bet daugiau, ar norime geriau parengtų ir jų mažiau. Mano klausimas – ar yra dar kitas kelias, ko reikia, kad paruoštume gerai parengtus karius, bet jų daugiau. Faktas – resursai, infrastruktūra, instruktoriai. Kitas dalykas: jeigu tikrai ateina diena „X“ ir mūsų divizija yra užpildyta mažiau parengtais kariais, kokio efektyvumo ta divizija yra? <...>
Mes galime pasakyti, kad turime diviziją ir pažymėti varnele, paimsim iš rezervo, šauktinius, kad ir neparengtus, profesionalus. Ar tai iš tikrųjų yra ta divizija, kuri sugebės gintis. Manau, kad Lietuvai reikia karinių pajėgų, kurios sugebėtų gintis, dėl to aš visą laiką esu už kokybę. <...>
Reikia teikti didžiulį dėmesį tam, kad investicijos būtų ne tik į pėstininkų kovos mašinas, bet ir į žmogų. Mes ne Rusija, mes neugdome patrankų mėsos, mes galim konkuruoti tik kokybe. Ieškokime tų būdų, kaip sukurti ginkluotąsias pajėgas, kurios sugebėtų atgrasyti, o tai reiškia, kad sugebėtų gintis, o norint gintis, reikia išgyventi ir tai yra patirties klausimas, kuris užtrunka laiko.
Visą pokalbį rasite straipsnio pradžioje.