Jevgenijus Bardauskas, LRT Televizijos Naujienų tarnyba, LRT.lt
Norvegijos lėšomis Lietuvoje modernizuojama bausmių vykdymo sistema. Įkalinimo įstaigose bus diegiamos naujos apsaugos priemonės, perkamos elektroninės apyrankės, o keturiuose didžiuosiuose Lietuvos miestuose atsiras atvirosios kolonijos, kuriose gyvens kaliniai.
Daugiau kaip 30 milijonų litų bus skirta kelioms Lietuvos įkalinimo įstaigoms. Daugiausia – Pravieniškių pataisos namams, praneša LRT televizijos naujienų tarnyba. Atgyvenusią perimetro apsaugą pakeis elektroninė, bus įrengta per keturis šimtus kamerų tipo patalpų. Už Norvegijos finansinę paramą iš Vilniaus ketinama iškelti Laisvės atėmimo vietų ligoninę.
Atsiras sektorius, skirtas priklausomybės turintiems nuteistiesiems. Planuojama pirkti elektronines apyrankes, kad būtų galima stebėti į laisvę lygtinai išėjusius kalinius. Naujausia priemonė – atvirosios kolonijos. Jos bus steigiamos keturiuose Lietuvos miestuose ir čia gyventų asmenys, nekeliantys didelio pavojaus visuomenei.
„Jie galės, jie privalės įsidarbinti, turės dirbti ar mokytis ir gyvens tuose namuose savarankiškai, bet minimaliai prižiūrimi kalėjimo administracijos“, – sako Kalėjimų departamento direktorius Artūras Norkevičius.
Teisingumo ministro Juozo Bernatonio nuomone, Lietuvoje jau seniai laikas kurti modernią bausmių vykdymo sistemą. Esą mūsų šalis ES pirmauja pagal kalinčiųjų skaičių, nors nusikalstamumo lygis ir nėra didžiausias. Tai, pasak ministro, rodo, jog Lietuvoje įstatymai per griežti ir reikia keisti Baudžiamąjį kodeksą – dažniau taikyti lygtinį paleidimą žmonėms padariusiems nesunkius nusikaltimus ar prasižengusiems pirmą kartą.
„Svarbiau lygtinio paleidimo realizavimas, medicinos sistemos įdiegimas ir panašiai. Nes nemanau, kad artimiausiu metu Lietuva turės tiek lėšų, kad galėtų sudaryti savo kaliniams tokias sąlygas kaip Norvegija“, – sako J. Bernatonis.
Dabartiniai kalėjimai – sovietmečio palikimas, teigia ministras. Jis žada, kad per ateinančius ketverius metus toliau nuo miestų turėti iškilti 4 naujos įkalinimo įstaigos. Jas statys privačios kompanijos. Po mėnesio turėtų paaiškėti ir pirmoji laimėtoja.
„Iki vasaros, tikiuosi, bus priimti vyriausybės sprendimai dėl tardymo izoliatoriaus statybos Vilniaus mieste, iškeliant iš Lukiškių. Blogiausia situacija po Lukiškių yra Šiauliuose, todėl dėl Šiaulių kalėjimo turėtų būti priimti analogiški sprendimai“, – sako J. Bernatonis.
Skaičiuojama, kad įkalinimo įstaigų statyba kainuos per 600 milijonų litų. Valstybė privačioms kompanijoms ketina išsimokėti per 25 metus.