Vasario 11 d. Europos Parlamento plenarinio posėdžio metu vykusiuose debatuose su Europos Komisija svarstant azartinių lošimų internete klausimą europarlamentarė Radvilė Morkūnaitė teigė, esą būtina sukurti bendrą ES internetinių azartinių lošimų reguliavimo sistemą.
R. Morkūnaitė azartinius lošimus įvardijo kaip kompleksinę problemą, kuri, kaip ir kitos priklausomybės formos, sukelia rimtų socialinių pasekmių, dėl kurių kenčia ne tik pats lošėjas, bet ir visa visuomenė. O globaliam pasauly sparčiai plintant interneto prieigai, stipriai didėja nauja priklausomybės forma – priklausomybė nuo azartinių lošimų internete.
Pagal europarlamentarės pateiktą statistiką, per pastaruosius 14 m. azartinių lošimų rinka smarkiai išaugo. Kaip ir pati rinka, taip ir bendrosios įplaukos iš lošimų pasaulyje augs ir šiais metais turėtų sudaryti apie 18 mlrd. eurų.
„Kol nėra sukurta bendra ES internetinių azartinių lošimų reguliavimo sistema, šie skaičiai gali džiuginti tik internetinių azartinių lošimų verslo atstovus“,- teigė R. Morkūnaitė.
Europos Parlamento narė atkreipė dėmesį, kad nors Europos Teisingumo teismas ir yra pareiškęs, kad ir azartinių lošimų paslaugos turi naudotis judėjimo laisve ir kad valstybės narės turėtų šiuos klausimus reguliuoti pačios, atsižvelgdamos į savo vertybes bei tradicijas, visgi, pavyzdžiui, Lietuva yra tarp tų ES šalių, kuriose internetiniai lošimai yra uždrausti. Tokiu atveju, laisvas paslaugų judėjimas užtikrina galimybę lošti, turėti laisvą priėjimą prie internetinių lošimų kitoje šalyje ir, uždraudus lošimus visoje ES, vis tiek nebūsime apsaugoti nuo lošimų, vykdomų kitose pasaulio valstybėse.
„Todėl būtina sukurti bendrą ES internetinių azartinių lošimų reguliavimo sistemą, atsižvelgiant į rizikos grupių apsaugą, ypatingai atkreipiant dėmesį į nepilnamečių apsaugą, bei piniginių atsiskaitymų kontrolę“, - pabrėžė R. Morkūnaitė.
Anot europarlamentarės, bendra reguliavimo sistema reikalinga apsaugoti mūsų visuomenės sveikatą - tai nėra valstybių narių tradicijų ar papročių klausimas.
Kalbant apie nepilnamečių priklausomybę, R. Morkūnaitės įsitikinimu, reiktų kalbėti ne vien apie azartinius lošimus ar žaidimus, turinčius piniginę išraišką, bet ir apie internetinius žaidimus, dažnai esančius agresyvaus turinio ir turinčio neigiamos įtakos.
R. Morkūnaitė situaciją dėl ES internetinių azartinių lošimų palygino su dažnai svarstomu CO2 išmetimo klausimu, kadangi internetas irgi neturi sienų. „Jei turėsime skirtingas internetinių lošimų taisykles ir nuostatas – bus kaip ir su klimato kaitos problema - daug kalbų ir, deja, mažai rezultatų“, - baigdama sakė ji.