„Į aukštosios mokyklos pirmosios pakopos ir vientisąsias studijas konkurso būdu priimami asmenys, turintys ne žemesnį kaip vidurinį išsilavinimą, išlaikę valstybinius brandos egzaminus: lietuvių kalbos ir literatūros, matematikos ir paties stojančiojo laisvai pasirenkamą“, – rašoma pataisose.
Kaip žinia, matematikos VBE šiuo metu privalomas visiems abiturientams, kurie stoja į bet kurias valstybės finansuojamas studijų vietas universitetuose ar kolegijose. Išlyga taikoma menų krypties studijoms.
Aukštasis mokslas neturėtų būti perkamas
Anot buvusio Vilniaus universiteto rektoriaus A. Žukausko, taip bandoma užtikrinti, kad aukštasis mokslas nebebūtų tik prekė, kurią gali įpirkti visai nesimokę moksleiviai.
„Aš manau, kad studijų vietų tikrai pakaks tiems, kurie išlaikė matematikos egzaminą. Jų reikia mažinti, dabar yra per daug. Jeigu mes įvedame [privalomą matematikos VBE] ir valstybės nefinansuojamiems, tai tikrai užteks tų išlaikiusiųjų užimti protingą skaičių studijų vietų ir universitetuose, ir kolegijose“, – tvirtino komiteto pirmininkas.
Jis piktinasi, kad dabar dalis abiturientų gali „pinigais atsipirkti nuo matematikos egzamino“.
„Pinigais atsiperkama į valstybės nefinansuojamas vietas. Tai tie vaikai ir demotyvuojami – tai kam man mokytis, čia sunku mokytis, reikia įtempti smegenų vingius. Kam šitą daryti, jeigu tėveliai sumokės juokingą kainą – 1,5 tūkst. eurų per metus, daugeliui tai juokinga suma“, – piktinosi A. Žukauskas.
Jo manymu, įvedus privalomą matematikos VBE visiems, moksleiviai arba pasitemps matematikoje, arba rinksis profesinį mokslą.
„Kai kurios kolegijos beveik 100 proc. užpildytos mokančiais už savo neraštingumą. Negali šito būti, baikim šitą. O profesiniai centrai stokoja mokinių“, – pastebėjo Seimo narys.
Siūloma, kad pataisos įsigaliotų nuo 2023 m. rugpjūčio 31 dienos.