Sostinėje įsikūrusi sporto prekių parduotuvė jau ruošiasi atidarymui. Žiemos rūbų, avalynės kolekcijas keičia vasaros prekės.
Šiuo metu Lietuvoje gali veikti tik tos ne maisto prekių parduotuvės, kurių prekybos plotas neviršija 300 kvadratinių metrų, o patalpos turi atskirą įėjimą iš lauko. Vyriausybei patariantys sveikatos ekspertai nori verslui leisti daugiau – siūlo Vyriausybei nebeskirstyti parduotuvių į dideles ir mažas. Duris atvertų visus, į kurias patekti galima iš lauko.
„Jeigu priimtų rytoj sprendimą, mes jau būtumėm kokį šeštadienį pasiruošę pilnai dirbti, penktadienį, šeštadienį. Pradėsime dirbti su maksimaliais saugumo reikalavimais, su tais, kuriuos nustatys ekspertai. Tikrai mūsų visi darbuotojai pasidarys testus. Prieš grįždami į darbo vietas“, – sako „Sportland“ vadovas Juras Vėželis.
„Tai yra pasiūlymai Vyriausybei. Kokį sprendimą Vyriausybė priims, nuo kada tai taikyti, tai čia yra jos teisė šitą padaryti“, – pasakoja sveikatos ekspertų tarybos narys Vaidotas Grigas.
Sveikatos ekspertų idėja leistų atsidaryti ir pačioms stambiausioms atskirus įėjimus turinčioms buitinės technikos, baldų, statybinių medžiagų ir kitų prekių parduotuvėms. Štai, ką mano gyventojai:
„Vinių reikia man, laikau bites, man reikia pakalti rėmelius. Tokių dalykų.“
„Pagrinde vaikams visko reikia, išaugo besėdėdami namuose.“
„Akumuliatoriaus reikia mašinai, kadangi dabar privažiuoti nėra galimybės, tai stovi.“
„Naują drabužį svarbiausia, batą kokį, ką nors rastumėme.“
„Čia kada pravėrė, tai matau lauke eilės stovi. Aš taip praeinu ir galvoju, ko jums čia staiga tiek prireikė.“
Verslas tikisi greito Vyriausybės sprendimo, tačiau kada valdžia gilinis į ekspertų pasiūlymas, dar neaišku.
„Ekspertų įžvalgos yra aiškios, rekomendacijos yra aiškios. Aš manau, tikrai bus galima svarstyti ir tikriausiai bus svarstoma. Mano pačios pozicija, kad tikrai dabar šiuo metu galima kalbėti apie parduotuvių atidarymą, kurios turi atskirus įėjimus“, – teigia vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė.
Atsidaryti negalėtų tik tos parduotuvės, kurios neturi atskiro ėjimo iš lauko, didžioje dalis jų prekybos ir pramogų centruose.
„Mes galėsime atidaryti šiuo metu jau su lauko įėjimais tik ketvirtadalį savo parduotuvių. Trys ketvirtadaliai dar liks uždaryti“, – kalbėjo J. Vėželis.
„Ekspertų taryba vakar svarstė toliau pratęsti diskusijas tiems prekybos centrams, kurie yra iš vidaus, didieji prekybos centrai, kur atskiros parduotuvės yra iš vidaus įeinamos“, – sako V. Grigas.
Prekybos ir pramogų centruose esančioms parduotuvėms dar teks palaukti. Ateityje prekybos centruose neva norima atsisakyti nebūtinų paslaugų, patogumų, kurie skatina pirkėjus patalpose praleisti daugiau laiko.
„Labai aiškiai turi būti nustatyta atsakomybė, kas gi atsako už tai, kad tuose centruose, kas bus atsakingas, kad ten būtų valdomi srautai. Turėtų gal ir dar griežtesni, būti reikalavimai, nes plotų erdvės yra didžiulės. Gal turėtų būti atsisakoma skatinamųjų dalykų viduje, suoliukai, WIFI, maisto prekyba, kad žmonės ten nepoilsiautų, o atliktų tikslinį veiksmą apsipirktų“, – pasakoja Lietuvos verslo konfederacijos prezidentas Andrius Romanovskis.
„Pasiūlymai yra dėl suoliukų patraukimo, dėl viešo WIFI išjungimo, kad žmonės būtų konkrečiai, organizuoti, organizuotųsi savo laiką, ateiti, nusipirkti tai ko reikia“, – teigia J. Vėželis.
Tarp sveikatos ekspertų siūlymų ir noras eliminuoti medžiagines kaukes ir skydelius: leisti parduotuvėje vaikščioti tik su medicinine kauke ar respiratoriumi.
„Dėl medicininių kaukių yra moksliškai įrodyta, kad jos tikrai apsaugo. Medicininės kaukės nėra brangios“, – kalbėjo V. Grigas.
„Su skydeliais arba šalikais apsivynioję žmonės, sutikime, kad tai nėra ta adekvati apsauga, kurios tikimąsi“, – sako A. Romanovskis.
Nors sveikatos ekspertai kasdien bando prognozuoti ateitį: su kokiais karantino ribojimais Lietuva sutiks Velykas, dar neaišku.
„Dėl Velykų, tai ir pakankamai ankstyvus laiko tarpas, nes mes nežinome iki Velykų, nežinome, kokių siurprizų pateiks atmaina, britiškoji atmaina kaip matome, kas vyksta pas kaimynus ir vertinant epidemiologinę situaciją kol kas sprendimų jokių yra nepriimta“, – pasakoja V. Grigas.
Prezidentas valdžią ragina atsakingai įvertinti esamą situaciją ir ribojimų nelaisvinti per anksti.
„Verslo apribojimai, mūsų gyvenimo apribojimai gali būti mažinami tik tai tuo atveju, jeigu nekils nė menkiausio papildomo pavojaus mūsų žmonių sveikatai. Tai yra labai paprasta ir nediskutuotina tiesa“, – teigia Prezidentas Gitanas Nausėda.
Sveikatos ekspertų taryba šiandien taip pat pritarė idėjai, kad profilaktinis COVID-19 testavimas veikti vėl pradedančiam verslui turėtų būti privalomas.