Ūkio ministerija regioninės žiniasklaidos atstovams vasario 22 d., penktadienį, surengė išplėstinę spaudos konferenciją, kurioje supažindino su šiuo metu visuomenei ypač aktualių energetinių projektų – naujos atominės elektrinės ir elektros jungčių su Lenkija bei Švedija – įgyvendinimo eiga, taip pat buvo atsakyta, kaip panaudota 2004-2006 m.
Europos Sąjungos struktūrinė parama Lietuvai, kurią administruoja Ūkio ministerija, ir kada bus paskelbti kvietimai teikti paraiškas dėl naujojo 2007-2013 m. periodo lėšų. Spaudos konferencijoje dalyvavo ūkio ministras Vytas Navickas, ministerijos sekretoriai Anicetas Ignotas ir Arūnas Keraminas. Nors žiniasklaidos atstovus labiausiai domino su „Leo Lt” susiję klausimai, buvo įdomu išgirsti ir apie Lietuvos elektrinę, kuriai numatomas didžiausias krūvis aprūpinant Lietuvą elektros energija uždarius Ignalinos atominę elektrinę.
Išeitis – naujas blokas
Jau anksčiau interviu, duotame žurnalui „Veidas” (2008 m. Nr.7), ūkio ministras Vytas Navickas, atsakydamas į klausimą apie elektros kainos pokyčius, kalbėjo, „kad elektros kainos didėjimas pirmiausia priklausys nuo Ignalinos AE uždarymo: tuomet didžiausias krūvis teks Elektrėnų elektrinei, kuri pagal savo pajėgumą gali kompensuoti Ignalinoje pagamintos elektros kiekį.
Elektrėnai Kainų komisijos prašė, kad jiems šiais metais būtų patvirtinta 37 centų už kilovatvalandę kaina. O atominės elektrinės kaina – 7,5 cento… Tai ir bus pagrindinis kainos kilimo veiksnys. Turime tik vieną galimybę mažinti kainas – statyti naują kombinuoto ciklo 400 MW elektrinę Elektrėnuose. Joje kuro sąnaudos kilovatvalandei pagaminti bus perpus mažesnės nei senojoje Elektrėnų elektrinėje.”
Elektrėnuose veikiančios elektrinės naujo bloko statyba numatyta Nacionalinėje energetikos strategijoje. Naujos dujų jėgainės paskirtis – aprūpinti šalį elektros energija uždarius Ignalinos atominės elektrinės antrąjį bloką 2009 metais. Modernizuota Lietuvos elektrinė bus pagrindinis energijos gamintojas, kol bus pastatyta nauja atominė jėgainė.
Aplinkosaugos projektai baigiami įgyvendinti
Ūkio ministerijos sekretorius A. Ignotas, paklaustas apie pasiruošimą Ignalinos atominės elektrinės uždarymui, papasakojo, kad vienas svarbiausių darbų, modernizuojant elektrinę Elektrėnuose, baigiamas įgyvendinti – modernizuota elektrinės šeštojo bloko valdymo sistema, daug padaryta įgyvendinant aplinkosaugos reikalavimus – pastatytas pirmas Lietuvoje dūmų valymo, pelenų ir sieros oksidų surinkimo įrenginys, kuris užtikrins ne didesnį kaip 3,5 proc. išmetamų sieros oksidų kiekį ir t. t.
„Įgyvendinus aplinkosaugos projektus, Elektrėnuose bus galima naudoti bet kokį „nešvarų” kurą, - sakė jis. - Jau dabar ieškoma, kas galėtų tiekti alternatyvų kurą, kad elektrinė nebūtų priklausoma tik nuo dujų. Vyksta derybos su kai kuriomis užsienio šalimis, atvežamos ir bandomos „blogo” kuro partijos. Tikrinama galimybė naudoti Mažeikių naftos perdirbimo gamyklos likutinį organinį kurą, kurį specialiai perdirbus būtų galima deginti, vyksta derybos, ruošiamos technologijos. Taip pat svarbu, kad Elektrėnai turėtų sukaupę bent mėnesiui tokio kuro atsargų, jog, nutrūkus pagrindinio kuro tiekimui, galėtų gaminti elektrą.”
Kitas svarbus klausimas – dujų tiekimo garantija
„Elektrėnai turi užsitikrinti dujų tiekimą, todėl deramasi su „Lietuvos dujomis”, kad 2010 m. būtų pakankamas dujų kiekis. Privatizuojant „Lietuvos dujas” su „Gazpromu” buvo sudaryta ilgalaikė sutartis, kurioje numatyti kiekiai, atitinkantys 2010-2012 m. poreikius, ir, atrodo, sudarydami sutartį juos buvome numatę teisingai, tačiau reikia pasinaudoti sutartyje esančia galimybe 2009 m. patikslinti dujų kiekius.
Ypač svarbu garantuoti dujų tiekimą seniesiems elektrinės įrenginiams, kurie bus kūrenami tik dujomis, - kalbėjo A. Ignotas. - Kai galutinai paaiškės situacija dėl 400 MW bloko statybos Elektrėnuose, reikės patikslinti ir papildomus dujų kiekius (prie organinio kuro), kurie, pirminiais skaičiavimais, sudarytų apie 500-600 milijonų kubų. Taip pat reikia priskaičiuoti rezervines dujų atsargas.”
Savikainą lemia darbo režimas
Elektros kaina yra rimta Lietuvos elektrinės problema. Arčiausiai esančių šiluminių Kauno ir Vilniaus elektrinių gaminamos energijos savikaina yra 24 centai už kilovatvalandę, o Elektrėnų – 29 centai, todėl paklausėme ministerijos sekretoriaus Aniceto Ignoto, ką jis mano apie Elektrėnų elektrinės galimybes konkuruoti su pigesnę energiją gaminančiomis šiomis elektrinėmis.
„Lietuvos elektrinė dabar dirba rezerviniu režimu, t. y. ne visu pajėgumu. Kai 150 MW galios blokas dirba 60-70 MW režimu, jis kaip ir automobilio variklis sunaudoja daug energijos, o pagamina nedaug, štai dėl ko išauga savikaina. Bet kai atsiranda galimybė blokus paleisti visa galia, santykinės gamybos sąnaudos mažėja, taigi mažėja ir energijos savikaina. Juk išlaikyti elektrinę, kai ji dirba 7-8 proc. savo galios, daug kainuoja…
Uždarius Ignalinos atominę elektrinę, Lietuvos elektrinė turėtų dirbti apie 1000 MW pajėgumu, tada ir skaičiai bus visiškai kitokie. Jei neklystu, prieš naujuosius metus buvo sustojusi atominė elektrinė, tuomet Elektrėnų elektrinė įjungė visus 6 blokus ir pasiekė 1000 MW. Beje, tada paaiškėjo ir dar vienas dalykas – iki tol buvo kalbama, kad esant netikėtai būtinybei ši elektrinė nesugebės dirbti, kas nors sulūš, suges ir t. t., bet nieko panašaus neatsitiko, elektrinė ėmė dirbti visu pajėgumu ir kompensavo elektros energijos trūkumą.”
Belieka pridurti, kad tuo metu Elektrėnai ne tik kompensavo neveikiančios atominės elektrinės energijos deficitą, bet ir išgelbėjo valstybės elektros energijos ūkį, kadangi visa žadėta elektros energija iš Rusijos Lietuvos nepasiekė, o Kruonio HAE jau buvo pardavusi elektrą Baltarusijai.
Specialisto komentaras
Naujas blokas nepajėgs kompensuoti uždaromos IAE galios. Naujo bloko galia – 400 MW, o uždaromos elektrinės – 1300 MW. Elektros vartojimas auga po 7 proc. per metus. Jei mūsų ekonomika ir toliau taip augs (o to visiems norisi), po 10 metų reikės dvigubai didesnio gamybos pajėgumo. Todėl turės dirbti ir modernizuoti 300 MW Lietuvos elektrinės blokai. Juolab kad 2 blokai turi dūmų valymo įrengimus ir galės deginti skystą kurą, taip sumažindami priklausomybę nuo Rusijos.
Ministro minėti 37 ct/kWh – tai kaina, kai jėgainė dirba pačiu neekonomiškiausiu minimaliu režimu. Jei dujos daugiau nebrangtų, modernizuoto 300 MW energetinio bloko gaminamos elektros energijos savikaina būtų apie 27 ct/kWh, o naujo 400 MW bloko – apie 19 ct/kWh. Bet kokiu atveju, net jei IAE ir nebūtų uždaryta, elektros energijos gamybos kaina didės. Bet gyventojai jau dabar moka už 1 kilovatvalandę 33 ct, nors, kaip minėjo ministras, IAE gaminamos elektros energijos kaina yra apie 7,5 ct/kWh. Vadinasi, rezervų galima surasti peržiūrint perdavimo ir paskirstymo tarifus.
Pigios kogeneracinių elektrinių elektros (Vilniaus, Kauno) yra tik tiek, kiek yra kartu gaminamos šilumos vartotojų. Centralizuotos šilumos vartojimas Lietuvoje ne tik nedidėja, bet dar ir mažėja. Taigi tos „pigios” elektros kiekis yra labai ribotas ir jis tikrai nepatenkins visų Lietuvos poreikių. Todėl Lietuvos elektrinė ir nesiruošia konkuruoti šiame segmente. Lietuvos elektrinė konkuruos su importu, tam tikra prasme bus „filtras”, kad Lietuvoje nebūtų pardavinėjama elektra, kurios kaina bus didesnė nei gaminamos Lietuvos elektrinėje.
Gintaras Markevičius