„Sulaukus daug klausimų apie tai, kokių daiktų reikia nuo aviakatastrofos nukentėjusiems žmonėms, informuojame, kad ŠIUO METU RENKAME TIK FINANSINĘ PARAMĄ ir jokių daiktų prašome nenešti.
Džiaugiamės ir esame dėkingi už didžiulį visuomenės norą prisidėti ne tik finansiškai, tačiau ir daiktais, bet šiuo metu jokių daiktų iš žmonių nerenkame. Nukentėjusieji vis dar gyvena viešbutyje, todėl pagrindinis poreikis kol kas tik drabužių, higienos priemonių ir medikamentų – visa tai gauname iš partnerių arba centralizuotai perkame už jūsų suaukotas lėšas.
Naudingiausia parama šiuo metu norintiems padėti – finansinė, kadangi pinigus pervesime tiesiai į nukentėjusių banko sąskaitas ir tokiu būdu žmonės galės patys nuspręsti, kokių priemonių, daiktų reikia labiausiai bei juos įsigyti. Jei reikės kitokios pagalbos, apie tai būtinai informuosime visuomenę, sekite naujienas.
Ačiū už jūsų gerumą ir supratingumą
Prisidėti galite:
Skiriant vienkartinę paramą čia: https://donate.redcrossredcrescent.org/.../~my-donation...
Pervedant pinigus mūsų puslapyje: https://redcross.lt/aukojimas/
Trumpuoju numeriu 1430 – auka 5 Eur
aukok.lt puslapyje paramą skirti galite čia: https://www.aukok.lt/.../Pagalba-nuo-lektuvo-katastrofos...
Pervedant pasirinktą sumą tiesiai į organizacijos banko sąskaitą: LT277044060000908211 (SEB Bankas), mokėjimo paskirtyje nurodant „nukentėjusiems nuo lėktuvo avarijos” mokėjimo paskirtį nurodyti – būtina
Jei reikia sutarties, rašyti el. p. [email protected]“, – rašoma Raudonojo Kryžiaus pranešime feisbuke.
Evakuoto namo gyventojai iki šiol negali atsigauti
Aviakatastrofą patyręs įmonės „DHL“ orlaivis tik stebuklo dėka neįsirėžė į jo sudužimo kelyje stovėjusį daugiabutį namą, kuriame tuo metu buvo 13 žmonių, tarp kurių – trys vaikai. Nelaimę iš labai arti matę gyventojai iki šiol sunkiai atsigauna po patirto siaubo, kai į jų namą trenkėsi degantis lėktuvo variklis ir kitos dalys.
Evakuoti gyventojai šiuo metu glaudžiasi viešbutyje, o Vilniaus savivaldybė jiems žada visokeriopą pagalbą.
Po krovininio lėktuvo aviakatastrofos, kurio sudužusios dalys rėžėsi į daugiabutį namą, jame tuo metu buvę žmonės iki šiol negali atsigauti po patirto sukrėtimo ir, galima sakyti, tiesioginio žvilgsnio mirčiai į akis.
„Toks jausmas, kad kažkas nugriuvo, moterims pasirodė, kad karas prasidėjo, bombos krenta“, – pasakoja evakuoto namo gyventojas Vladislavas.
„Jūs pagalvokite, aš miegu, sprogimas ir žiūriu, nuo stogo lekia ugnies kamuolys ir sprogsta šalia mano lango“, – sako namo gyventoja Jadvyga.
„Pamačiau lėktuvo variklį, žmona rėkia, kad čia bomba, sakau, kad ne bomba, mačiau kaip gelbėja pusbrolis vaikus per langą, bet aš kaip sustingau ir pasimečiau, nežinojau net, ką daryti“, – namo gyventojas Aleksandras pasakoja, ką teko išgyventi.
Evakavosi iš degančio namo
Beveik visi šio namo gyventojai dar buvo lovose, kai juos iš ten išvertė siaubingas garsas ir žemės drebėjimą primenantis smūgis.
„Labai didelis trenksmas buvo, per langą pažiūrėjau, o ten viskas dega, ilgai negalvodamas supratau, kad greičiausiai lėktuvas, kad tiek liepsnų“, – pasakoja Vitalijus.
Iš lovos pakilęs Vitalijus prieš savo akis pamatė ugnies kamuolius. Vyras pabandė atidaryti degančio buto duris, tačiau jos neatsidarė:
„Išgelbėjo, kad gesintuvas buvo namuose, nes atidarius ir išlaužus duris viskas degė atvira liepsna, grynai duris išspyriau. Padariau sau taką per liepsnas ir iššokau“.
Išbėgę į lauką žmonės išvydo katastrofiškus ir tik kino filmuose matytus vaizdus. Sudužusio orlaivio dalis ir liepsnojantį variklį:
„Viskas degė, variklis pas kaimynus buvo, mano teritorijoje nuolaužos, aliumininis korpusas“, – sako Vitalijus.
„Išėjau į lauką, o ten žiūriu, variklis nuo lėktuvo guli. Priėjau prie variklio, o ten pusė sienos nėra“, – pasakoja Vladislavas.
Ponia Jadvyga gyvena bute, kuris nukentėjo labiausiai. Atskriejusios lėktuvo dalys smogė į jų buto išorinę sieną ir ją išvertė.
„Viena dalis skriejo į vieną pusę, kita – į mano pusę, kaimyno automobilį apsuko, o nuo to karščio tujos pradėjo degti, pagalvokite. Nuo karščio išdužo mano langai“, – pasakoja Jadvyga.
Lėktuvo sudužimą iš arti išvydusių žmonių galvose buvo vienintelė mintis – kuo skubiau evakuotis iš ugnies pragaru virtusios gyvenamosios vietos ir šios teritorijos.
„Aš užėjau į mamos kambarį, žiūriu, pas ja atvira liepsna viskas dega, užuolaidą patraukiau, o ten gumulai tokie, kaip degalai kažkokie krenta, nesuprantu, viskas dega absoliučiai“, – sako evakuoto namo gyventoja Olga.
Tačiau prasibrauti per degančias lėktuvo detales buvo sudėtinga.
„Guli detalė, variklis nuo lėktuvo, sprogimai vyko už namo, kur mes negalėjom pasižiūrėti. Ir tie sprogimai, nes ten sprogdavo ir sprogdavo kažkas“, – teigia Olga.
Gyventojai gavo laikiną pastogę
Žirnių gatvėje esančio namo gyventojai tik dabar suvokia, kad tik laimingo atsitiktinumo dėka liko sveiki ir nesužaloti, nes jei lėktuvas būtų rėžęsis į namą, šiandien jie čia nestovėtų ir nekalbėtų.
„Ugniagesiai pasakė, kad gimėte antrą kartą, šiaip – neturėjote išgyventi“, – sako Vitalijus.
Sudužusio orlaivio suniokotas namas šiuo metu netinkamas gyventi, todėl Vilniaus miesto valdžia trylikai žmonių parūpino laikiną pastogę.
„Ši katastrofa baigėsi geriausiu būdu, kaip galėjo baigtis. Neturime daugiau aukų, neturime daugiau sužeistų ir žuvusiųjų ant žemės. Šiuo atveju nelaimė buvo labai arti, nes lėktuvas krito į gyvenamojo namo kiemą, savo sparnu kliudė, kaip suprantam, vieno namo dalį“, – komentuoja Vilniaus miesto meras Valdas Benkunskas.
V. Benkunskas žada visokeriopą pagalbą, kol vyks šios neeilinės nelaimės tyrimas ir namo remonto darbai.
Dūžtantis orlaivis pabiro plačioje, kone 300 metrų teritorijoje, todėl neatmetama, kad artimiausiu metu į savivaldybę kreipsis daugiau nuo krentančių lėktuvo dalių nukentėjusių pastatų savininkų.