• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nesibaigiančios diskusijos apie gimdymą namuose darosi panašios į absurdo teatrą. Neseniai keturios Lietuvos pilietės kreipėsi į Europos Žmogaus Teisių Teismą dėl mūsų šalyje neužtikrinamų žmogaus teisių, susijusių su gimdymu. Šalyje atliekamos kratos namuose gimdžiusių moterų namuose. Daugelį tokia arši kova stebina, juolab kad namuose gimdyti ryžtasi vos 1–2 proc. moterų.

REKLAMA
REKLAMA

Dviprasmybė įstatymuose

Nieko keista, kad dėl gimdymo namuose nesutaria nei medikai su natūralizmo šalininkais, nei tėvai. Jau pačiuose įstatymuose trūksta aiškumo. Lietuvos Respublikos įstatymai nedraudžia gimdyti namuose – tai susiję su žmogaus galimybe apsispręsti ir jo teise į privatumą. Tačiau teisės gimdyti namie įgyvendinimas lieka už įstatymo ribų, todėl ne gimdymo stacionare gimdančioms šeimoms negali būti suteikta kvalifikuota medikų pagalba. Jiems namuose padedantys gydytojai ir akušeriai priversti pažeisti įstatymus, dirbti nelegaliai. Dėl tokios dviprasmybės labiausiai nukenčia patys rizikuoti ir gimdyti namuose nusprendę jauni tėvai, nes ant jų pečių gula visa atsakomybė. „Apmaudu, kai deklaruojama žmogaus laisvė, teisės ir galimybės rinktis, o iš tikrųjų tų galimybių nėra. Norėčiau gimdyti širdžiai mieloje aplinkoje ir saugiai, tačiau tai neįmanoma. Teks važiuoti į ligoninę, nors net šiurpas krečia apie tai pagalvojus. Vis tik bijau rizikuoti“, – prisipažino vaikelio besilaukianti Rugilė J. iš Vilniaus.

REKLAMA

Šiurpina tėvų ir senelių pasakojimai

Ši diskusija domina daugelį vyresnių moterų. Dažna jų galėtų papasakoti nemalonią su gimdymu ligoninėje susijusią istoriją. Tiesa, prieš keletą dešimtmečių sąlygos ir taisyklės ligoninėse taip pat buvo visiškai kitokios nei dabar. „Tais laikais niekas aplink tave nešokinėdavo. Atvažiavai, pagimdei ir išvažiavai. Vyrai negalėjo nei dalyvauti gimdyme, nei kartu būti palatoje. Gerai atsimenu, kaip saviškiui mojuodavau pro langą, nes tik taip galėjome bendrauti. Savo pirmagimę pagimdžiau pati, dėl gimdančių moterų gausos tuo momentu šalia manęs nebuvo nei gydytojo, nei akušerės, o aš nelabai ir supratau, kad kūdikis jau gimė. Į gimdyklą paskubomis įbėgusi akušerė net suklykė. Kūdikį paėmė, o mane su visa lova išstūmė į šaltą koridorių ir paliko“, – prisiminimais dalijosi 72-ejų Danutė K. Kiek labiau pasisekė prieš tris dešimtmečius Vilniuje gimdžiusiai Jolantai D. Gimdymo metu šalia jos buvo gydytojas, tačiau po gimdymo ji lygiai taip pat buvo išstumta į vėsų ligoninės koridorių. „Iki šiol atsimenu, kaip tada šalta buvo, o ant manęs – tik lengva antklodė“, – pasakojo moteris. Nepaisant visų nepatogumų, daugeliui šių moterų gimdyti namuose pasišovusių jaunų moterų norai nesuprantami. „Juk šiandien ligoninėse galima pasiimti vienutę, džiaugtis vyro ir artimųjų draugija, iš anksto viską aptarti su gydytoju. Be to, ligoninė juk nėra viešbutis“, – svarstė Jolanta D.

REKLAMA
REKLAMA

Teisė rinktis

Nors medikai sutartinai tvirtina, kad gimdyti namuose nesaugu, Lietuvoje, kaip ir kitose šalyse, turėtų būti palikta galimybė rinktis. „Vienintelė išeitis, kaip gimdymą namuose padaryti tikrai saugų, – leisti dalyvauti medikams. Tačiau visa tai turi būti numatyta teisės aktuose“, – įsitikinusi du vaikučius auginanti Viktorija S. Juk gimdyti namuose moterys turi teisę kaimyninėje Lenkijoje, Latvijoje, Estijoje, kitose Europos šalyse. Latvijoje gimdymas ne gydymo įstaigoje įteisintas 2006 m. Prie akušerių pagalbos namuose įteisinimo šioje šalyje prisidėjo ir užsienio ekspertų pastabos Latvijai stojant į ES.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sveikatos apsaugos ministerijos atstovai įsitikinę, kad ne tik pacientas, bet ir valstybė turi teisę spręsti, kokiu būdu teikti paslaugas gimdyvėms, – svarbu, kad paslaugos apskritai būtų suteiktos. Šiuo metu nesirengiama keisti galiojančių teisės aktų ir reglamentų. Jei taip būtų daroma, tektų labai apgalvoti akušerių ir gimdyti namuose pasirengusių moterų atsakomybės ribas, planuoti, ar reikės prie gimdyvių namų siųsti budinčias medikų brigadas, jei būtų komplikacijų. Esą gimdymams namuose valstybė nepasirengusi ir finansiškai – neturi reikiamų lėšų keisti dabartinę sistemą.

Pagal ES teisę akušeriai turi teisę teikti paslaugas dirbdami pagal darbo sutartis ligoninėse ar kitose sveikatos priežiūros įstaigose – užtikrinama, kad akušeriai, turintys profesinę kvalifikaciją, gali savarankiškai priimti gimdymus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų