Kas yra neskraidymo zona ir kodėl tai svarbu? Jei kokiame nors regione paskelbiama neskraidymo zona, ten lėktuvai, civiliai ir kariniai, skraidyti negali. Neskraidymo zona gali būti naudojama apsaugoti jautrias teritorijas, tarkime, tokias, kaip karališkieji rūmai, dideli susibūrimai, sporto renginiai.
Visgi nepaisant to, kad Rusija bombarduoja gyvenamuosius rajonus ir naikina miestus neskraidymo zona, vargu ar bus įvesta. Ir štai kodėl.
Karo metu neskraidymo zonos draudžia kariniams lėktuvams skristi virš tam tikros teritorijos, neskraidymo zona saugo nuo antpuolių iš oro. Tiesa, tą zoną reikia užtikrinti karinėmis priemonėmis, ją saugoti ir kontroliuoti. Tai gali būti atliekama žvalgybos priemonėmis, lėktuvais, naudojama priešlėktuvinė gynyba. Viskas tam, kad jokie lėktuvai negalėtų skraidyti virš zonos, kuri yra paskelbta neskraidymo.
Neskraidymo zonos paskelbimas virs Ukrainos reikštų, kad NATO karinės pajėgos turėtų užtikrinti rusų karinių lėktuvų neskraidymą virš Ukrainos. Kitais žodžiais tariant, juos numušti vos pamačius, kad šie kerta Ukrainos oro erdvę.
Neskraidymo zona nėra teorinis pareiškimas, tai tiesioginis įsijungimas į kovos veiksmus, šiuo atveju NATO pasakiusi, kad tai yra neskraidymo zona įsipareigotų ją ginti, tai yra – kariauti su Rusija. Tai, pasak karinių ekspertų, itin rimtas sprendimas, kurį turi priimti NATO.
Neskraidymo zonos paskelbimas yra lygiavertis karo paskelbimui, pareiškimui, kad numušinėsime visus priešo lektuvus virš tos zonos. Tiesa, balsų apie tai, kad tokios zonos virš Ukrainos reikia – daugėja.
Štai Didžiosios Britanijos parlamento gynybos komiteto vadovas Tobias Ellwood, įsitikinęs, kad dalinės arba visiškos neskraidymo zonos virš Ukrainos išties reikia, nes šalyje vykdomi karo nusikaltimai, bombarduojami civilių namai. Visgi NATO generalinis sekretorius Jens Stoltenberg sako, kad NATO neturi intensijų kištis į karą Ukrainoje nei ant žemės, nei ore.
Britai taip pat nepadės šioje srityje, tai pareiškė Didžiosios Britanijos gynybos sekretorius Ben Wallace, nes tai, pasak jo, galėtų sukelti „karą visoje Europoje“.
Kalbėdamas BBC radijui jis pareiškė:“ Aš nesukelsiu karo Europoje, bet aš padėsiu ukrainiečiams ginti savo gatves su viskuo, ką mes galime jiems suteikti“, – kalbėjo B. Wallace.
JAV atmetė galimybę užtikrinti neskraidymo zoną virš Ukrainos dėl tų pačių priežasčių.
Konflikto eskalavimo iki europinio lygio karo nenorima dar ir todėl, kad Rusija turi visą branduolinį arsenalą, kuriuo nebijo pamojuoti.
Kur buvo neskraidymo zonos?
Po pirmojo Golfo įlankos karo 1991 metais JAV ir koalicinės pajėgos įsteigė dvi neskraidymo zonas Irake tam, kad apsaugotų tam tikras etninės ir religinės grupes nuo etninio valymo. Tai buvo padaryta su Jungtinių Tautų pritarimu.
1992 metais, Balkanų karo metu Jungtinės Tautos išleido rezoliuciją, kuri draudė neleistus karinius skrydžius virs Bosnijos oro erdvės.
Jungtinių Tautų Saugumo taryba taip pat patvirtino neskraidymo zoną virs Libijos. Tai vyko 2011 metais intervencijos į Libiją metu. Bosnijoje ir Libijoje neskraidymo zoną garantavo NATO pajėgos.