Šiuo metu pareigūnai didžiulį dėmesį sutelkę į praėjusios savaitės pradžioje iš namų išėjusios ir negrįžusios šiaulietės paieškas. Manoma, kad Alzheimerio liga serganti moteris neprisimena, kur jos namai.
Namuose – tik išsikrovęs mobilusis telefonas
Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Asmenų paieškos skyriaus pareigūnai ieško dingusios be žinios 84 metų Stefanijos Abromavičienės, kuri lapkričio 3 dieną, apie 10 val. išėjo iš namų, esančių Šiauliuose, Dainų g. 30, ir dingo be žinios.
Dingusiosios sesuo Janina Adomavičienė „Šiaulių naujienoms“ pasakojo, kad savo seseriai skambindavo kasdien. Vis pasiteiraudavo, ar ši nepamiršo pavalgyti, išgerti vaistų. „Kai paskutinį kartą kalbėjome, aš jai pasakiau, kad antradienį atvažiuosiu, paprašiau, kad niekur neišeitų. Antradienio rytą atvažiuoju, atsirakinu duris, nes raktą turėjau – tuščia. Likęs tik jos išsikrovęs mobilusis telefonas. Paskambinau giminaičiams: seseriai, marčiai, sūnui. Jie dar pasvarstė, kad gal pas juos atvažiuos, ragino palaukti. Kadangi žinojome Stefanijos problemą dėl atminties, pagalvojome, kad gal pasiklydo, tai nutarėme iki 13 valandos laukti“, – pasakojo J. Adomavičienė.
Deja, jokių žinių nesulaukta. Laikas slinko vėžlio greičiu, todėl negalėdami ištverti nežinomybės, artimieji nuvažiavo iki dingusiosios namų ir patys pradėjo jos ieškoti.
Išmaišytas Beržynėlio parkas, Gegužių, Dainų gatvės, tačiau rezultatų jokių. Nebežinodami ko griebtis jau po pusvalandžio artimieji mobiliuoju telefonu rinko bendrąjį pagalbos numerį ir šaukėsi pagalbos.
Artimųjų viltis gęsta
Pastaruoju metu dingusioji šiaulietė gyveno viena. Pagalbos ranką jai telefonu ar apsilankydami ištiesdavo artimieji. „Ji kurį laiką gyveno pas sūnų, bet ten ji pradėjo nervintis, sakė, kad jai ten negerai ir su triukšmu išėjo. Tada Stefaniją sesuo prižiūrėjo, nes viena nuo kitos maždaug kilometro atstumu gyvena. Ir aš vis paskambindavau, atvažiuodavau. Ir vaistus jai atveždavome, ir pas gydytojus lydėdavome...“ – pasakojo J. Adomavičienė.
Dingusiosios sesuo teigė, kad paskutinėmis dienomis S. Abromavičienės sveikata pablogėjo – smarkiai sustreikavo atmintis. Ji tikino, kad taip pat buvo nutikę ir žiemą. Tada netoli namų klaidžiojančią moterį pastebėjo policijos pareigūnai. Paėmę iš šiaulietės mobilųjį telefoną jie paskambino seseriai ir informavo apie šį įvykį.
Deja, dabar jau daugiau kaip savaitė artimųjų telefonai tyli. Policijos pareigūnai neturi jokių žinių apie dingusiąją. „Stefanija neatsirado, kiek įtariame, kad ir nebeatsiras. Ji buvo labai korektiška, greitai eidavo namo, niekur neužsibūdavo...“ – netekę vilties kalbėjo dingusios artimieji, pridurdami, kad šiaulietės namuose nebėra 1000 litų ir asmens tapatybės kortelės, kurią ji galimai pasiėmė.
Artimieji taip pat informavo, kad S. Abromavičienė yra 155 cm ūgio, smulkaus kūno sudėjimo, žilais plaukais, nėra priekinio danties, dingimo dieną vilkėjo juodos spalvos pusilge striuke, mūvėjo tamsiai mėlynos spalvos kelnėmis, serga Alzheimerio liga, sunkiai orientuojasi aplinkoje.
Galimybių, jog atsimins adresą, nėra
Respublikinės Šiaulių ligoninės neurologas gydytojas Antanas Lukošaitis teigė, kad labai didelė tikimybė, jog dingusioji neprisimena, kur gyvena. „Taip dažnai ir būna, kad ligonis išeina iš namų, pats nebežino, kaip sugrįžti. O kelias minutes su juo pakalbėjęs, gali net neįtarti, kad jis serga Alzheimerio liga. Tik ilgiau pabendravęs suprasi, kad kažkas negerai su žmogaus atmintimi, orientacija. Tačiau pats ligonis negali pasakyti, kur jis gyvena. Jis nenurodys nei adreso, nieko. O kartais, slėpdamas savo ligą, gali pasakyti, kad gyvena ten ir ten ir neva pats pareis. Bet iš tikrųjų žmogus grįžti negali“, – sakė jis, pridurdamas, kad nėra jokių galimybių, kad atmintis prašviesėtų ir ligonė prisimintų, kur jos namai.
Neurologo teigimu, pačioje ligos pradžioje nėra nieko baisaus, jei sergantis žmogus gyvena vienas, be priežiūros. Esą gyvenimo įgūdžiai leidžia jam puikiai su viskuo susitvarkyti. „Kai pasidaro ryškesnė šios ligos stadija, tada žmogui darosi sunku pačiam save aptarnauti, sunku gyventi. Nors atrodo, rankas, kojas turi, lyg ir viskas gerai, bet atsiranda problemų – jis pamiršta pavalgyti, išgerti vaistus, išjungti dujinę viryklę ir pan. Taigi, kartais tokiam žmogui netgi darosi pavojinga gyventi be priežiūros“, – teigė A. Lukošaitis.
Nerimas tęsiasi ne vienerius metus
Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Viešųjų ryšių poskyrio viršininkas Artūras Šliavas „Šiaulių naujienoms“ vakar patvirtino, kad šiuo metu jokių žinių apie S. Abromavičienę nėra gauta. Esą susekti dingusiosios pėdsakus trukdo ir tai, kad moteris serga Alzheimerio liga.
A. Šliavo teigimu, šiuo metu be žinios yra dingę devyni Šiaulių miesto ir rajono gyventojai. Kai kurie dėl savo artimųjų nerimauja jau nuo 2008 metų.
Paklaustas, ar dažniau be žinios dingsta vyresnio amžiaus žmonės, Viešųjų ryšių poskyrio viršininkas teigia, kad ne. „Žinote, būna visaip. Gal tik labiau viešinami dingę vyresnio amžiaus žmonės“, – sakė jis.
Tiesa, kartais paaiškėja, kad dingusieji iš tiesų niekur nedingo. Kai kurie jų kur nors išvyksta ir apie tai nepraneša giminaičiams. Kai kurie vengia, kad jų nepersekiotų buvusios meilės. „Gali būti, kad koks vyras susirado kitą moterį ar atvirkščiai ir pasislapsto“, – teigė A. Šliavas.
Jolanta GRUBLIAUSKAITĖ