Spaudos konferencijoje dalyvauja: Prof. dr. Renaldas Čiužas, Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento direktorius, Darius Didžgalvis, UAB “Inovatyvių procesų sprendimai” (dirbkblaivus.lt) direktorius ir dr. Daumantas Stumbrys, VDU Demografinių tyrimų centro ir Sociologijos katedros lektorius.
Daugiau neblaivių darbuotojų
„Inovatyvių sprendimų“ direktoriaus Dariaus Didžgalvio teigimu, ai buvo pradėtos testuoti įmonės, pastebėtas įspūdingas skaičius – vidutiniškai tris kartus daugiau ateina neblaivių darbuotojų.
„Atrodo, kad tas skaičius, 0,75 proc. per dieną nelabai didelis, bet jį išvertus per visą Lietuvos dirbančiųjų skaičių gaunasi gan įspūdingi skaičiai. Vadinasi, į dieną ateina apie 10 tūkst. neblaivių darbuotojų Lietuvoje ir tai yra pakankamai iškalbinga“, – sako jis.
Geroji žinia yra ta, kad nuolat testuojant užtenka 60 dienų, kad dvigubai sumažėtų į darbą ateinančių neblaivių darbuotojų.
„Jeigu pažiūrėtume į ilgalaikę statistika, tai per tris metus sumažėjo 4.5 karto neblaivių darbuotojų. Ateinančių į darbo vietą. Ir tai yra pakankamai didelis kritimas. Ir po tokių veiksmų galime sakyti, kad 80 proc. darbuotojų tampa sveikesniais“, – teigia ekspertas.
Tendencijos išlieka vyrų tarpe
Gyvenimas parodė, kad dirbti su viena problema, anot specialistų, neužtenka. Gyvenant karantino sąlygomis galvoti tik apie karantiną neišeina.
„Pasžiūrėjus į statistika matosi, kad dalis įmonių perėjo į kitą režimą – nustojo testuoti darbuotojų blaivumą arba perėjo iš reguliarių į atsitiktinius testus. Ir matosi, kad tie įpročiai šiek tiek grįžta“, – teigia D. Didžgalvis.
Jis primena, kad šis pereinamasis laikotarpis yra labai svarbus, nes darbuotojams grįžtant į darbo vietas reikia atstatyti senus įpročius. Taip pat ir dėl to, kad yra vasaros laikotarpis.
Pateiktais duomenimis, vasarą 50 proc. padidėja neblaivių darbuotojų.
Neblaivių daugiau pastebima vyrų tarpe
Neblaivių vyrų darbo vietose pastebima daugiau, tačiau tik trečdaliu rečiau moterys aptinkamos neblaivios.
„Negalime sakyti, kad tai egzistuoja, tik vyrų tarpe. Jeigu vyrų 0.25 proc. kasdien ateina neblaivių, tai moterų – 0,16 proc“, – sako D. Didžgalvis.
Moterų atvejų nepamatė ženklesnio pasiskirstymo amžiaus bėgyje. Visose amžiaus grupėse vienodai aptinkama neblaivių darbuotojų moterų tarpe.Vyrų tarpe išaiškėjo tendencija, kad problematiškiausia grupė – 40-ečiai.
Ištyrė skirtingus sektorius
Tyrimas parodė ir kuriuose sektoriuose daugiausia pastebima neblaivių asmenų. Statistikos viršūnėje – žemės ūkis, miškininkystė.
„Ir čia reikėtų pasakyti, kad tai susiję su keliais dalykais. Iš vienos pusės, tai susiję su žmonių išsilavinimu, iš kitos pusės – su žmonių socialine padėtimi. Galbūt šiek tiek yra susiję ir su gyvenamąja vieta“, – teigia ekspertas.
VDU Demografinių tyrimų centro ir Sociologijos katedros lektorius Daumantas Stumbrys pastebi, kad mažesni rodikliai yra tuose sektoriuose, kur alkoholio vartojimo tikrinimas yra labiau paplitęs.
Antra vieta dalinasi – gamyba ir statyba.
Džiugiausia žinia, anot ekspertų – transporto sektorius – jame rečiausiai pastebimi neblaivūs darbuotojai.
„Ir mes čia kėlėme klausimus, nes dėl išsilavinimo, gyvenamosios vietos čia tikrai nėra labai išsiskirianti grupė. Tačiau transporto sektoriuje yra išsidėlioję seni įpročiai, kad vairuojant girtam galima ir teises prarasti. Taip pat daugelį metų transporto sektorius yra įsipareigojęs atlikti patikras“, – atsižvelgia specialistas.
Visgi Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento direktorius Renaldas Čiužas išskiria, kad pernai metais padidėjo eismo įvykių su neblaiviais vairuotojais – 26 proc.
Pasakė, kuriomis dienomis aptinkama dažniausiai
Fiksuojama, kad pirmadieniais beveik dvigubai daugiau žmonių ateina neblaivių į darbą.
D. Stumbrys išskiria, kad ir pošventinės dienos yra tos dienos, kuriomis dažniau aptinkama neblaivių asmenų: „Ir mirtingumo tyrimas rodo, kad pirmadieniais daugiau žmonių miršta nuo alkoholio vartojimo susijusių priežasčių“.
Pastovus alkoholio vartojimo tyrimas, pasak D. Stumbrio, priverčia keisti žmonių alkoholio vartojimo įpročius ir dėl to šeimos laimi.
„Mes turime ne tik teigiamą efektą darbdaviui, bet ir aplinkiniams žmonėms, kurie susiduria su žmonėmis, kurie nesaikingai ar neatsakingai tą alkoholį vartoja“, – sako jis.