Ne vienerius metus kraštotyrininkų puoselėtas rašytojos Petronėlės Orintaitės muziejus buvusioje Keturnaujienos (Šakių raj.) pradinėje mokykloje išnyks, nes nuo rugsėjo neliko pačios mokyklos, praneša „Lietuvos žinios“.
Sumaniusieji aplankyti į įvairius kelionių maršrutus įtrauktą garsios Zanavykijos rašytojos P.Orintaitės muziejų vasarą ar jau prasidėjus rudeniui veltui klebeno užrakintas jo duris. Muziejus buvo įkurtas Keturnaujienos pradinės mokyklos pastato antrame aukšte. Vasaros pradžioje mokykla atsisveikino su paskutiniais savo mokiniais, o netrukus atsisveikins su muziejumi. Ne vieną šimtą eksponatų savo globon perims Lietuvos nacionalinis muziejus (LNM).
Vakar popietę į Keturnaujienos kaimą atvažiavę LNM ir Šakių rajono savivaldybės administracijos Kultūros ir turizmo skyriaus specialistai svarstė, kuriuos eksponatus perkelti į naują ekspozicijos vietą LNM priklausančiame Kudirkos Naumiesčio V.Kudirkos muziejuje. Likusieji eksponatai keliaus į saugyklas.
„Panaikinus mokyklą Keturnaujienoje, nėra prasmės čia išlaikyti nors ir nedidelį muziejų. Pastatas, kuriame jis buvo įkurtas, tikriausiai bus parduotas. Nemanau, kad naujam savininkui tokio muziejaus reikėtų. Visą didelį dviaukštį namą paversti vien tik muziejumi būtų beprasmiška. Perkelti daugelį metų kauptus eksponatus į artimiausią muziejų - geriausia išeitis, nes su Kudirkos Naumiesčiu P.Orintaitės gyvenimas labai glaudžiai susijęs. Ten ji mokėsi, šio miesto kapinėse yra palaidota“, - LŽ teigė Šakių rajono savivaldybės administracijos Kultūros ir turizmo skyriaus vedėja Augenija Kasparevičienė.
V.Kudirkos muziejuje jau yra nedidelė P.Orintaitei skirta ekspozicija. Čia saugoma keletas jos asmeninių daiktų - gilioje senatvėje, rašant paskutinįjį romaną „Dangus Degėlų žėrėjime“, naudota lupa, tris dešimtmečius P.Orintaitei tarnavusi rašomoji mašinėlė.
Rašytoja ir pedagogė P.Orintaitė-Janutienė gimė prieš 103 metus netoli nuo Keturnaujienos esančiame Liepalotų kaime. Lankė Keturnaujienos pradinę mokyklą, vėliau - Vilkaviškio gimnaziją, Lietuvos universitetą. Kurį laiką P.Orintaitė mokytojavo Šiauliuose ir kituose Lietuvos miestuose, baigiantis Antrajam pasauliniam karui pasitraukė į Vakarus, vėliau - į JAV. Ji parašė ir išleido keletą poezijos, apsakymų rinktinių, romanų. Buvo Lietuvos rašytojų sąjungos narė.
Tikimasi, kad V.Kudirkos muziejuje vietos atsiras ir prieš trejetą metų minint rašytojos šimtąsias gimimo metines mokyklos kieme pastatytai Juliaus Narušio skulptūrai. Vasarai likusi be nuolatinės priežiūros, ji jau ne kartą nukentėjo nuo vandalų.
Kaip LŽ teigė V.Kudirkos muziejaus darbuotojai, jie visus eksponatus mielai priims, tačiau rodyti galės tik jų dalį.
Kazys Kazakevičius