Biržų rajono apylinkės teismas nagrinėjo bylas, kuriose kaltinamieji prievartą naudojo prieš nepilnametes, iš kurių viena – neįgali.
Biržų rajono apylinkės teismas neseniai paskelbė nuosprendį neįgalios mergaitės žagintojui ir nusikaltimą slėpusiems bendrininkams.
Pasinaudojo bejėgiška aukos būkle
Birželio 11 dieną paskelbtas teismo nuosprendis 47 metus einančiam, tris kartus teistam biržiečiui M. D. Biržų rajono apylinkės teismas jam skyrė bausmę – laisvės atėmimą septyneriems metams. Jis turės atlyginti ir aukai priteistą neturtinę trisdešimties tūkstančių litų žalą. Nuosprendis dar neįsiteisėjęs ir gali būti skundžiamas Panevėžio apygardos teismui. Griežtos bausmės kaltinamasis sulaukė už seksualinę prievartą prieš likimo nuskriaustą neįgalią keturiolikmetę.
Teismas nustatė, kad M. D. praėjusių metų liepą ne mažiau kaip du kartus išžagino nepilnametę. Vyras buvo apsvaigęs nuo alkoholio, auką veikė fiziniu ir psichiniu smurtu, pasinaudojo jos dėl neįgalumo bejėgiška būkle.
Viskas vyko daugiavaikės motinos namuose, švenčiant vieno iš vaikų gimtadienį, į kurį atėjo ir prievartos auka tapusi keturiolikmetė.
Aukos negelbėjo, slėpė nusikaltimo pėdsakus
Mergaitė buvo išžaginta Biržų miesto centre esančiame giminaitės R. K. bute, vaikų kambaryje. Suaugusieji girtuokliavo, vėliau kitus vaikus išsiuntė nusipirkti ledų, neišleido tik aukos. Už plaukų į lovą nutempta neįgalioji priešinosi ir šaukė, tačiau kitame kambaryje buvę suaugusieji – R. K. ir E. T. - tik pagarsino televizorių.
Vėliau viena iš minėtų asmenų perrengė nuo žagintojo nukentėjusią auką, o kitas asmuo į šiukšlių konteinerį išmetė kruvinus drabužius ir patalynę. Taip, anot teismo, buvo pašalinti ir sunaikinti nusikaltimo pėdsakai.
Prievartautojo bendrininkai ne tik sunaikino įkalčius, bet ir siekė paveikti nukentėjusiąją, kad ji nusikaltimo tyrėjams ir teismui sakytų netiesą, pasirašyti po ne jos pačios sukurtu „prisipažinimu“. Tačiau minėtų asmenų planas apsaugoti prievartautoją nuo atsakomybės nepavyko - bausmių sulaukė jie patys. R. K. skirtas laisvės atėmimas penkiems mėnesiams. Bausmės vykdymas atidėtas vieneriems metams ir šešiems mėnesiams, įpareigojant per šį laiką atsiprašyti nukentėjusios, dalyvauti elgesio pataisos programoje bei neišvykti iš gyvenamosios vietos miesto ribų be nuteistosios priežiūrą vykdančios institucijos leidimo.
E. T. nubaustas 90 parų arešto. Vyriškis ir R. K. solidariai turės atlyginti nukentėjusiajai 2 tūkstančius litų neturtinės žalos. Nuosprendis gali būti skundžiamas.
Neatsargumas baigėsi prievarta
Šių metų kovo mėnesį Biržų rajono apylinkės teismas išnagrinėjo bylą, kurioje penkiolikmetės išžaginimu kaltintas jos pažįstamas dvidešimtmetis Biržų rajono gyventojas D. D. Teismas nustatė, kad D. D. į sodybą nusivežęs pažįstamą merginą panaudojo fizinį smurtą ir ją išžagino. Byloje nustatyta, kad mergina kai kurias aplinkybes melavo, teigusi, kad į automobilį įsodinta buvo prievarta ir kad išžaginta ji buvo ne tik sodyboje, bet ir miške. Vėliau šie jos minimi dalykai buvo paneigti.
Įvertinus visas aplinkybes D. D. paskirta bausmė – laisvės atėmimas šešeriems metams. Nukentėjusiosios nepilnametės motinai iš nusikaltimą padariusio D. D. priteista 20 tūkstančių neturtinės žalos atlyginimo.
Griežtą teismo nuosprendį sušvelnino Panevėžio apygardos teismas.
Apeliacinis teismas mano, kad Biržų rajono apylinkės teismas skyrė aiškiai per griežtą bausmę. Panevėžio apygardos teismas nurodo, kad girtumo įtaka D. D. nusikaltimo padarymui neįrodyta ir todėl tai negali būti pripažįstama sunkinančia aplinkybe.
Anot apygardos teismo, byloje nustatyta, kad nukentėjusioji lytinių santykių nenorėjo, tačiau iš byloje esančių duomenų matyti, jog susitikimas su D. D. vyko penkiolikmetės iniciatyva. Per trumpą laiką - nuo 22.50 iki 23.14 val. - mergina parašė keturis SMS pranešimus, kur prašė D. D. paskambinti jai ir nurodė susitikimo vietą „prie tilta“ (kalba netaisyta).
Nakties metu nepilnametė nuėjo į susitikimo vietą ir savo noru įsėdo į D. D. vairuojamą automobilį. „Tai rodo, kad nusikaltimo padarymui įtakos turėjo ir pačios nukentėjusios didelis neatsargumas“, - rašoma nutarime.
Panevėžio apygardos teismo manymu, į tai reikėjo atsižvelgti skiriant bausmę. Apeliacinis teismas panaikino D. D. atsakomybę sunkinančią aplinkybę (nusikaltimą padarė apsvaigęs nuo alkoholio). Biržų rajono apylinkės teismo skirtą laisvės atėmimo bausmę sušvelnino iki trejų metų šešių mėnesių. Kita nuosprendžio dalis nepakeista.
Alfreda Gudienė